مصاحبه دبیر جمعیت فرهنگیان جوان در مورد وضعیت آموزش پرورش و مطالبات از معلمان آینده

0
910

دبیر جمعیت فرهنگیان جوان استان گیلان در مصاحبه خبری در رابطه با وضعیت آموزش و پرورش و مطالبات معلمان از رئیس جمهور آینده، به پرسش هایی پاسخ داد.

مسلم کریمی در این مصاحبه خبری گفت: انتظار فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده این است وزیری انتخاب کند که پای تخته کلاس تدریس کرده باشد، سرد و گرم کلاس‌های درس را لمس کرده باشد، با معضلات و مشکلات مدارس و کلاس‌های درس آشنایی داشته باشد نه اینکه در وزارت کسی گمارده شود که حتی یک روز تدریس نداشته است.

وی افزود: وزیر آینده باید دغدغه تعلیم و تربیت داشته باشد. از مدیریت کلان تا مدیران مدارس بر اساس شایسته سالاری انتخاب کند و وام دار کسی نباشد و آن ها را براساس جناح و دسته بندی های سیاسی انتخاب نکند تا بتوانند اسناد بالادستی را به شکل صحیح اجرا کنند.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور موفق کسی است که طبق فرموده حضرت آقا آموزش و پرورش را به عنوان نهاد مصرفی نگاه نکند بلکه از نظرگاه رئیس جمهور به عنوان متولی جامعه و به عنوان کسی که اگر مشکلی در جامعه باشد ایشان باید پاسخگو باشد، باید آموزش و پرورش را به عنوان یک نهاد تولید کننده و سرمایه ای نگاه کند. که مطمئنا با این رویکرد و تفکر امید به جامعه تزریق خواهد شد و ما در دیگر نهادها و وزارت ها پیشرفت خواهیم داشت.
کریمی گفت: وزیری می تواند در آموزش و پرورش موفق شود که سند تحول بنیادین را به صورت کامل اجرا کند، مثلاً مدرسه محوری را جزو برنامه‌های خودش بداند. صدور بخشنامه های متعدد در مدارس دست مدیران را
در اجرای برنامه های فرهنگی بسته است و انرژی زیادی از همکاران ما را هدر می‌دهد.

دبیر جمعیت فرهنگیان جوان گیلان ادامه داد: انتظار معلمان تحول گرا و جوان از رئیس جمهور آینده این است که به دانشگاه فرهنگیان فراتر از آن چیزی که هست اهمیت داده شود و به عنوان مرکز ثقل نظام آموزش و پرورش کشور دانشگاه فرهنگیان را به دانشگاه های برتر کشور تبدیل کند.

کریمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه انتظار دارید رئیس جمهور آینده در خصوص جذب معلمان و مسئله نیروهای ماده ۲۸، خرید خدمات و دانشگاه فرهنگیان چه اقدامی انجام دهد؟ گفت: انتظار ما از رئیس جمهور آینده این است به عنوان نفر اول اجرایی کشور در جذب و ورود این نیروها به عنوان مهمترین وزارت کشور و نهادی که به صورت مستقیم با مردم و خانواده‌ها در ارتباط است، صرفاً از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد تا داوطلبین بتواند مهارت های معلمی را در دوران تحصیل در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند تا طبق سند تحول بنیادین، دانش‌آموزانی را تربیت کنند که در زمان خروج از آموزش و پرورش مهارتهای زندگی در جامعه و همچنین مهارت‌های گوناگون را کسب کرده باشند.

دبیر جمعیت فرهنگیان جوان گیلان با بیان اینکه اولویت مهم آموزش و پرورش باید ارتقاء کرامت و جایگاه معلم باشد گفت: مثلا نیروهای آموزش و پرورش از نظر کاری، مشابه با آموزش عالی در حال خدمت کردن بوده و از نظر سطح مدارک علمی نیز با کارکنان آموزش عالی برابر هستند، از این رو انتظار می‌رود اجرای سند تحول بنیادین به صورت کامل بتواند معلمان را به آن جایگاه اصلی برساند.

وی تاکید کرد: معلمان نقش پررنگی و حساسی در سطح جامعه دارند که تبعیض نظام پرداخت‌ها ذهن همکاران را درگیر کرده است که انتظار می رود وزیر محترم زبان گویای همکاران فرهنگی باشد و رئیس‌جمهوری داشته باشیم تا بدون نوبت به وزیر آموزش و پرورش وقت ملاقات بدهد و مانند این نباشد که وزیری چندین بار درخواست ملاقات بدهد اما گوش شنوایی برای شنیدن دغدغه وزیر وجود نداشته باشد.

کریمی با اشاره به اهمیت حضور در انتخابات پیش رو و لزوم انتخاب فرد اصلح، افزود: با توجه به نقش پررنگ معلمان و همکاران فرهنگی، بعنوان خادم و کوچک همه بزرگواران این درخواست را دارم علاوه بر شرکت در انتخابات با توجه به ارتباطی که با خانواده ها و دانش آموزان دارند همه بیاییم دعوت کنیم تا انتخابات باشکوهی داشته باشیم و طبق فرموده امام صادق (ع) فردی عادل، فقیه و با تقواترین را انتخاب کنیم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

80 + = 90