حجت الاسلام کاظم حافظ نیا، امام جمعه آستارا عصر امروز (5 آبان) در مراسم ترحیم و بزرگداشت عالم ربانی حضرت آیت الله مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری که با حضور گسترده مسئولان و مردم ولایتمدار و انقلابی این شهرستان در مسجد جامع این شهر برگزار شد، اظهار کرد: حضرت آیت الله مهدوی کنی یار دیرین امام راحل و رهبری بود و در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی داشت.

وی تصریح کرد: این عالم ربانی و مجاهد با تحمل زندان‌ها، شکنجه‌ها و تبعیدها در زمان طاغوت همواره یار امام راحل در مسیر پیروزی انقلاب بود و بعد از ارتحال معمار کبیر انقلاب نیز در کنار رهبری تا آخرین لحظه عمرشان از اسلام و انقلاب دفاع کرد.

امام جمعه بندر آستارا با بیان اینکه حضرت آیت الله مهدوی کنی مورد قبول و احترام همه احزاب، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی بود، اضافه کرد: این عالم ربانی و مجاهد خستگی ناپذیر عامل وحدت بین همه احزاب، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی بود و عالمان دین ما نیز باید اینگونه باشند و با رفتاری محبت آمیز با جریان‌های انقلابی برخورد کنند.

حجت الاسلام حافظ نیا با اشاره به اینکه حضرت آیت الله مهدوی کنی هیچوقت تحت تاثیر جریان‌های سیاسی و احزاب و گروه‌ها قرار نگرفت، گفت: همه احزاب و گروه‌ها به وی عشق و علاقه خاص داشتند و نشان دهنده این امر حضور پرشور مردم و مسئولان از جریان‌های مختلف سیاسی در تشیع جنازه است.

این کارشناس علوم دینی و مذهبی با بیان اینکه همه احزاب و گروه‌های سیاسی وابسته به انقلاب مورد حمایت حضرت آیت الله مهدوی کنی بودند، اظهار کرد: همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی کشور از این عالم ربانی و مجاهد حرف شنوی داشتند و به نظرات و رهنمودهایش احترام می‌گذاشتند.

وی ادامه داد: این عالم ربانی و مجاهد خستگی ناپذیر پاسداری از اسلام و انقلاب را برای خود یک وظیفه می‌دانست و در مقابله با جریان‌های سیاسی مخالف انقلاب موضع گیری‌های صریحی داشت و بدون پرده حرف می‍‌‌‎زد.

حجت الاسلام حافظ نیا اضافه کرد: حضرت آیت الله مهدوی کنی مجاهدت‌های بسیاری در راه پاسداری از ارزش‌های اسلامی و انقلابی کرده و منشاء خدمات بسیاری برای کشور بودند و ما نباید خدمات آن عالم ربانی و پارسا را فراموش کنیم.

این کارشناس علوم دینی و مذهبی  با بیان اینکه هیچکسی نمی‌تواند نقطه سیاهی در زندگی فردی و اجتماعی این عالم ربانی ببیند، اظهار کرد: حضرت آیت الله مهدوی کنی یک رجل سیاسی با دلی پاک و صاف بود و اهدافی را که انقلاب در چهارچوب دین تبیین کرده بود دنبال می‌کرد.

وی کمک به علما و روحانیون در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی را وظیفه همه مسئولین و مردم دانست و خاطر نشان کرد: مردم ولایتمدار و انقلابی آستارا عشق و علاقه خاصی به روحانیون و علما دارند و این را امروز با حضور پرشور خود در مجلس بزرگداشت آیت الله مهدوی کنی به منصه ظهور رساندند.

امام جمعه بندر آستارا  با اشاره به هفته امر به معروف و نهی از منکر گفت: هدف اصلی قیام امام حسین(علیه السلام) احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بود که متاسفانه این امر در جامعه ما کم رنگ شده و باید به نهادینه کردن آن در جامعه همت داشته باشیم.

حجت الاسلام حافظ نیا ادامه داد: هدف امام حسین(علیه السلام) از قیام عاشورا به خاطر این نبود که ما عزای آن بزرگوار را وسیله ای برای گریه و سر و سینه زدن‌های خود قرار دهیم بلکه آن بزرگوار به خاطر اصلاح جامعه از مفاسد به میدان مبارزه با یزید آمد و به شهادت رسید.

انقلاب اسلامی ایران ثمره مکتب عاشورا

وی انقلاب اسلامی ایران را ثمره مکتب و حادثه عاشورا دانست و خاطر نشان کرد: حضرت امام راحل با الگوگیری از مکتب عاشورا به خاطر مبارزه با مفاسد زمان طاغوت انقلاب کرد و با همراهی مردم آن را به پیروزی رساند.

امام جمعه بندر آستارا با بیان اینکه علی رغم همه تلاش‌ها و کارهای انجام شده اصلاح جامعه از مفاسد و منکرات کم رنگ بوده و حرکات در این زمینه به صورت لاک پشتی است، تصریح کرد: همه ما وظیفه داریم مردم را به سوی خوبی‌ها و پرهیز از منکرات دعوت کنیم و نهادینه کردن این فریضه دینی در جامعه تنها وظیفه روحانیون و چند نهاد فرهنگی نیست.

حجت الاسلام حافظ نیا تذکر لسانی محترمانه را وظیفه همگانی دانست و خاطر نشان کرد: امروز در جامعه ما از عدم بی توجهی به این فریضه دینی معضلات زیاد شده و همه باید نسبت به نهادینه کردن این امر مهم در جامعه گام برداریم.

حادثه اسید پاشی اصفهان کار دست نشاندگان کشورهای غربی است

وی با بیان اینکه حادثه اسید پاشی اصفهان کار دست نشاندگان کشورهای غربی است، افزود: ربط دادن عوامل این اقدام انسانی به کسانی که مردم را می‌خواهند به سوی نیکی ها دعوت کنند حرفی نادرست و خلاف واقعیت است.

حجت الاسلام حافظ نیا گفت: این عمل ناپسند و غیر انسانی همزمان با روزهای تصویب طرح حمایت از آمران به معروف در مجلس صورت گرفت که دشمنان می خواستند این امر را با این اقدام تحت تاثیر قرار دهند که با هوشیاری مردم  انقلابی و همیشه در صحنه ایران اسلامی توطئه هایشان خنثی شد.

گفتنی است، مداحی توسط حاج رضا فکریان در سوگ شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) و 72 تن از یاران باوفایش و رحلت حضرت آیت الله مهدوی کنی و سینه زنی حاضرین پایان بخش این مراسم بود.