محسن حامدی، مداح اهل بیت ماسال اظهار کرد: هدف از عاشورا تجدید حیات و احیای خودمان است که در کوثر حسینی خودمان را بشوریم و روحمان را احیا کنیم.

وی با بیان اینکه فلسفه عاشورا این است که مبانی و مبادی اسلام خود را مرور کنیم و زاویه جدیدی را از عاشورا یاد بگیریم، افزود: اگر بتوانیم به عنوان یک محب و شیعه از عاشورا درس بگیریم و به خود تزریق کنیم خیلی از مطالب را یاد خواهیم گرفت.

این مداح ماسال گفت: منظور از روح اسلام حس امر به معروف و نهی از منکر وحس شهادت، جهاد فداکاری در راه حق، وحدت رویه هر چند عده کم باشد در برابر باطل است و این حس‌ها نباید در ما خاموش شود و بمیرد.

حامدی با بیان اینکه فقط بخشیده شدن در مجلس سوگواری اباعبدالله نباید مدنظر ما باشد که اشکی بریزیم تا آتش جهنم خاموش شود، تصریح کرد: درست است که این امر جلوه رحمانی سیدالشهداست اما شهامت، شهادت و ظلم ستیزی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه از منظر عالمان برگزاری روضه اباعبدالله الحسین هرچند هفته‌ای یکبار در منازل برگزار شود بسیاری از مشکلات را حل و بلاها را دور می‌کند، خاطرنشان کرد: وحدت و یکپارچگی شیعیان که در محرم و عاشورا و اربعین دیده میشود یک جلوه جهانی دارد.

مداح ماسال اظهار کرد: فلسفه عاشورا طبق سخنان حضرت زینب(سلام الله) همش زیبایی، عاشقی و عاطفه است.

حامدی با بیان اینکه گریه برای امام حسین(علیه السلام) یک وسیله برای زنده کردن ماست، افزود: وسیله نباید جای هدف را بگیرد که در این صورت انسان به انحراف کشیده می‌شود.

وی گفت: گریه حقیقت عاشورا را تحت الشعاع قرار می‌دهد در صورتی که باید ببینیم اسلام در بقای خود مدیون چه کسی است.

مداحان باید از خرافه‌گویی در اشعار خودداری کنند

این مداح اهل بیت تصریح کرد: در مداحی‌ها باید مبانی دین و ارزش‌های اصیل نه تنها در گفتار بلکه در رفتار و زندگیمان وجود پیدا کند.

حامدی خاطرنشان کرد: باید نگاه ما به واقعه عاشورا به جای شمایل حضرات معصومین و یک سیره ظاهری از حضرات، به معارف انها باشد.

وی با بیان اینکه مداحان باید از خرافه گویی در اشعار پرهیز کنند، اظهار کرد: آنها باید از وفاداری و اولیای خدا بودن حضرت ابالفضل، معصومیت عملی حضرت علی اکبر در مداحی ها و اشعار استفاده کنند تا ترویج شود.

عدم استحکام در احیای عاشورا، انحراف است

مداح ماسال با بیان اینکه تاکنون فرهنگ عاشورا خوب ترویج نشده است، افزود: همه ما و قالب ما این سنت را اقامه کردیم و سنت را احیا نکرده ایم، احیایی که مردم روش و منش اقامه موضوعی را یاد بگیرند.

حامدی گفت: اگر گوشه و کنار انحرافی پیش می‌آید به دلیل  عدم استحکام در روش احیای سنت و فرهنگ عاشورا است، اگر روش ما درست شود عزاداری‌های ما مقبول است.

وی با بیان اینکه اشعاری که در مداحی‌ها انتخاب می‌شود باید در شأن حضرات باشد، تصریح کرد: این اشعار باید پیام محور و متاثرکننده در تفهیم مخاطب باشد که در روح و جانش قرین شود.

مداح ماسال با بیان اینکه اشعار باید به نهضت عاشورا کمک دهد، خاطرنشان کرد: این عاشقی با عقلانیت و شورها با شعور نتیجه می‌دهد.

حامدی به دو شاخصه مهم قیام عاشورا اشاره و اظهار کرد: یکی برای مقامات عالی انسانی و دیگری نوری در تاریکی‌هاست.

وی افزود: مقامات عالی انسانی برای توحید، عدل، آزادی، رفع ظلم و ستم است و برای کسب جاه طلبی نبوده است، نورانیت هم در زندگی ما نقش بسزایی داشته و ما اگر به این مسائل در محرم بپردازیم مورد نظر سیدالشهدا خواهد بود.