یکی از شاخصه های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشوری در عصر حاضر میزان مطالعه و کتاب خوانی مردم آن مرز و بوم است.

کشور تاریخی ما ایران اسلامی نیز از قدیم الایام تاکنون با داشتن تمدنی چندهزارساله و مراکز متعدد علمی، فرهنگی و کتابخانه های معتبر و علما و دانشمندان بزرگ با آثار ارزشمند تاریخی سرآمد دول و ملل دیگر بوده و در عرصه فرهنگ و تمدن جهانی بسان خورشیدی تابناک همچنان می درخشد و با فرزندان نیک نهاد خویش هنرنمایی می کند.

اما طی چند سال اخیر با وجود تهاجم فرهنگی و حملات غرب در حوزه جنگ نرم و تشویش تفکرات فرهنگی ملت ایران از طرق ابزارهایی نظیر رسانه، کتاب، موسیقی، فیلم و … به دنبال انحراف اخلاقی آنها و دور ساختن از تفکرات دینی و مذهبی ملت ایران است.

بر همین اساس مقابله با تفکرات مخربانه غرب، یکی از اقداماتی است که در حوزه جنگ نرم لازم و ضروری به نظر می رسد.

zB1413441011

دایر نمودن «ترنجستان بهشت» فروشگاه بزرگی که در ضلع شرقی خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد و روبروی بیمارستان کودکان مفید واقع شده یکی از تازه ترین اقدامات جبهه فرهنگی انقلاب در حوزه مقابله با جنگ نرم دشمن است.

این فروشگاه بزرگ یکی از ویترین‌های کتابی است که در راستای منویات رهبری ایجاد شده تا علاوه بر ایجاد یک ویترین برای عرضه کتاب، کتاب را در قالب یک فروشگاه نوین کتاب به دست مخاطب برساند. این فروشگاه که نمونه‌هایش در سطح شهر و کشور در حال گسترش است یک کتاب فروشی مدرن و نوین است که خرید کتاب را برای مخاطب دلچسب می‌کند.

«ترنجستان بهشت» از چند بخش تشکیل شده است. بخش موسیقی و نرم‌افزار که سعی شده در اینجا آثار فاخر و جهت‌دار را به مخاطبان معرفی کنیم. بخش لوازم التحریر و نوشت‌افزار که اقلام این حوزه با همان نگاه مجمع ناشران در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

cL1413441010

کتابفروشی فروشگاه «ترنجستان بهشت» در دو طبقه به دو گروه مخاطبی اختصاص داده شده است. بخش کودک و نوجوان و بخش بزرگسال. که برای بخش کودک و نوجوان کتاب به ترتیب گروه‌بندی‌های سنی تقسیم شده است که علاوه بر این تقسیم‌بندی، حضور کارشناس فروش در این بخش نیز چشمگیر بود. این افراد که در تمام بخش‌ها حضور داشتند راهنمایان خوبی هستند تا بتوان به کتاب مورد نظر رسید.

«ترنجستان بهشت» مأمنی برای مخاطبان کتب ارزشی

یکی از معضلاتی که این روزها جامعه جوان با آن روبروست سردرگمی در میان سیل هجمه های فرهنگی دشمن و تشخیص سره از ناسره در میان انبوه کتب منتشره است در نتیجه وجود یک مجموعه که مخاطب با خیالی آسوده بتواند به آن مراجعه کرده و از بین بهترین ها یکی را برگزیند، نقطه ضعفی بود که حالا با تاسیس «ترنجستان بهشت» خلاء آن رفع شده است.

این فروشگاه به عنوان فروشگاه مرکزی، یکی از ویترین‌های کتاب جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است. شرکت ترنج به منظور معرفی و فروش هدفمند آثار این جبهه تاسیس شده و با استفاده از سامانه کارشناسی کتاب را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

رضا لبافی مدیر فروشگاه «ترنجستان بهشت» درباره این فروشگاه گفت:‌ «شرکت ترنج از زیر مجموعه‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی است که به منظور فضاسازی و ویترین سازی برای عرضه کتاب ایجاد شد تا به موضوع کتاب بپردازد. فروشگاه «ترنجستان بهشت» با یک نگاه استاندارد به کتابفروشی از ابتدا کار را آغاز کرده است. این موضوع از نمای ویترین این فروشگاه مشهود است. برخلاف کتابفروشی‌های مرسوم که کتاب در پشت یک ویترین محدود قرار می‌گیرد، در این فروشگاه، کل مجموعه پشت ویترین قرار گفته است و یک ویترین سراسری برای اینجا طراحی شده است.»

zH1413441011

طراحی «ترنجستان بهشت» با نظر مستقیم مردم

یاسر احمدوند، مدیر عامل شرکت ترنج نیز در رابطه با اهداف و مراحل تاسیس چنین فروشگاهی خاطرنشان می کند: «فروشگاه «ترنجستان بهشت» در روزهای پایانی سال گذشته و در حالی‌که هنوز به مرحله تکمیل نهایی نرسیده بود، فعالیت خود را آغاز کرد؛ البته این کار کاملا عامدانه و آگاهانه صورت گرفت. تعمد و اصرار ما از این جهت بود که مخاطبان فروشگاه بتوانند در تکمیل شدن بخش‌ها و فرآیندهای مختلف فروشگاهی مشارکت داشته باشند و ما هم بتوانیم از نظراتشان استفاده کنیم. انتقادها و پیشنهادهای مخاطبان فروشگاه طی این مدت، هم در تأمین اجناس و کالاهای جدید و هم در شیوه اداره فروشگاه، چیدمان و دکوراسیون فروشگاهی دخالت داده شد تا ما بتوانیم ترنجستان بهشت را به نظرات بازدیدکنندگان و مخاطبان بخش‌های مختلف نزدیک کنیم. یکی دیگر از بخش‌های ترنجستان بهشت که نظرات مخاطبان به شدت در چیدمان و تکمیل آن دخالت داشت، قسمت کتاب‌های بزرگسال بود که برای نهایی کردن آن مجبور شدیم چیدمان موضوعی‌مان را یکی، دو بار به طور کامل عوض و ترتیب موضوعی قفسه‌ها را جابه‌جا کنیم. درواقع همه تلاش ما این بود که آثار مورد استقبال مراجعه‌کنندگان را در قفسه‌هایی که بیشتر در دسترس هستند، قرار دهیم.»

toranjestan2

به نظر می رسد کسانی که چشم انتظار «بهشت کتب ارزشی» بوده اند، حالا می توانند گذری به خیابان شریعتی داشته و از «ترنجستان بهشت» بازدید و در یک محیط امن فرهنگی حضور پیدا نمایند.