حجت الاسلام والمسلمین مهدوی امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه گیلان که با حضور دکتر صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، استاندار گیلان، مدیران استانی، اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه برگزار شد ضمن مهم خواندن ارتقاء کیفیت دانشگاه در حوزه علم سخت افزاری بیان داشتند: نباید تنها به بعد ارتقاء علمی بسنده شود. چنانچه خروجی یک دانشگاه امثال شهید چمران، شهید ابوالحسن کریمی، شهید احمدی روشن و امثال این بزرگان باشد عزت ایران اسلامی در برابر نظام سلطه حفظ خواهد شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان افزود؛ چنانچه ما محتوای دینی مان را گم کنیم هر چقدر هم خیرین دانشگاه بسازند زحمتشان را به هدر داده ایم.

وی در ادامه به رحمت عام خداوند که شامل همه مخلوقات از انسان و غیر انسان می شود اشاره نمود و افزود؛ در هر دانشگاهی اگر سیستم آموزشی با دقت پیگیری شود خداوند منان رحمت عمومی خود را به واسطه تلاشی که صورت گرفته به آنها عطا می نماید.

مهدوی در ادامه بیان داشت خداوند طبق آیه 218 سوره بقره که می فرماید  إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أُوْلَـئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ  چنانچه 3 عنصر و خصوصیت در انسان جمع گردد می تواند امیدوار به رحمت ویژه خداوند که مخصوص انسان کامل است باشد. اگر می خواهیم در دانشگاه ما ارتقاء کیفیت به معنای حقیقی آن اتفاق بیفتد که به واسطه آن از رحمت ویژه خداوند بهره مند گردیم قرآن می فرماید 3 خصوصیت باید در ما وجود داشته باشد. عنصر اول نظام باور مندی است إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ بعد از ایمان می فرماید  وَالَّذِينَ هَاجَرُو اهل هجرت بودن اهل دور شدن از تعلقات غیر الهی مانند قدرت، شهرت، هوس رانی ها ، اهل هزینه پردازی برای ایمان خود و غیره…

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان افزود ما دنبال دانشگاه اسلامی هستیم که برکت آن برای افراد خودسازی و برای جامعه رسیدن به اسلام ناب باشد. حال اگر دستگاه فرهنگی یا نظام فرهنگی دانشگاه این باور ها را اولویت خویش نداند یقینا اهل هجرت نخواهد بود.

وی افزود؛ ما به دنبال داشگاهی هستیم که حضرت روح الله(ره) می فرمودند خروجی آن باید آدم سازی باشد و در نگاه مقام معظم رهبری باید در دانشگاه هجرت از تقلید کورکورانه و انفعال نسبت به نظام غربی صورت گیرد و در عین خودباوری به تولید علم بپردازد. که اگر بتوانیم این هویت را در دانشجویان و اساتید زنده کنیم ارتقاء کیفیت به معنای واقعی آن صورت می پذیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ضمن اشاره به اینکه اگر نقدی به دولت گذشته به خاطر توسعه کمی غیر هدفمند وارد می کنید افزودند اگر در این دولت هم چه در حوزه آموزش و چه نرم افزار به این معانی توجه نشود نتیجه آن نیز توسعه غیر هدفمند خواهد بود.

وی همچنین به عنصر جهاد به عنوان سومین خصوصیت برای جلب رحمت ویژه خداوند اشاره نمودند و گفتند باید جهاد علمی نیز در کنار جهاد های فرهنگی و معنوی اتفاق بیفتد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گیلان بیان داشت جماعتی که 3 عنصر باور، ترک تعلقات مادی یا همان عنصر هجرت و عنصر جهاد را داشته باشد می تواند امیدوار به رحمت ویژه خداوند باشد که فرمود أُوْلَـئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ  در قرن اخیر از زمانی که نظام کلاسیک در دانشگاه اتفاق افتاده است دانش آموخته زیاد بوده  اما برکت دانشگاه آنجا پیدا میشود که هم ذهن، هم عقل و هم دل به سوی خدا جهت دهی داشته باشد.