رئیس ستاد کنگره شهدای گیلان در ابتدای این دیدار ضمن خوش آمدگویی و خیرمقدم ویژه خدمت ایشان، گزارشی از فعالیت های کنگره را ارائه دادند. در این گزارش، از چگونگی مراحل تدوین و چاپ کتاب های مرکز در حوزه شهید و شهادت ،جمع آوری اسناد و پالایش آن ،اهداف کنگره و سال برگزاری آن مطالبی را فرمودند.

پس از گزارش ریاست محترم کنگره شهدای گیلان، آیت الله رمضانی فرمایشات خود را با ابراز خورسندی فراوان از حضور در این مجموعه آغاز نمودند.ایشان از فعالیت های چشمگیر کنگره شهدا تشکر و قدر دانی نمودند.

در ادامه ایشان فرمودند بسیار علاقه مندم که این آثار به صورت مکتوب و دیجیتالی در اختیار دفتر بنده قرار گیرد تا در سخنرانی ها و دیدار ها در داخل و خارج از کشور از آن استفاده گردد.

همچنین ایشان توجه به پیام شهدا و مبانی فکری آنان را بسیار مهم دانسته و از علاقه مردم در کشور های غربی به کسب معارف در حوزه شهید و شهادت خبر دادند که در همین راستا به همت خود ایشان کتابی تدوین و آماده چاپ گردیده است.

ایشان بیان داشتند که مفهوم شهادت در بین کاتولیکها بسیار جالب و مورد علاقه می باشد همچنین شهید میزا کوچک خان جنگلی را شخصیت سپید رو و والایی معرفی نمودند.

در ادامه عرایضشان فرمودند برای توجه به شهدای کمتر شناخته شده لازم است امتیازات را به صورت عادلانه تقسیم کرد و تاکید داشتند در این حوزه از شهدای گرانقدر تمام صنوف یاد و آثار آنان مورد توجه قرار گیرد.

ایشان در پایان عرایضشان فرمودند با توجه به کهولت سن پدران و مادران شهدا حفظ خاطرات شفاهی آنان از مسائل مهم در حفظ فرهنگ شهدا دانستند. همچنین ایشان از قسمت های مختلف ستاد کنگره شهدای گیلان نیز دیدن فرمودند.