خیریۀ کریم اهل بیت علیهم السلام شهرستان رشت هم زمان با سال روز ولادت با سعادت کریم اهل بیت علیهم السلام در رمضان سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرد. این خیریه که زیر مجموعۀ مؤسسۀ فرهنگی آفتاب نهان است، در راستای بسط و ترویج سنت حسنۀ احسان و دست گیری از نیازمندان و مددجویان، در این شهرستان به فعالیت می­پردازد.

نوع حمایت این خیریه به دو دستۀ مستمر و مقطعی تقسیم می­شود. حمایت مستمر اختصاص به خانواده هایی دارد که از کار افتاده یا بی سرپرست هستند و امکان فراهم کردن زمینۀ توانمندسازی برایشان وجود ندارد، اما حمایت مقطعی به دو دسته تقسیم می­شود:

نوع اول، حمایت از افراد بی‌بضاعت جهت راه­اندازی کسب و کار در زمینۀ توانمندی­هایشان است تا از این طریق، علاوه بر ایجاد زمینۀ استقلال مالی نیازمند تحت پوشش، امکان حمایت مالی از سایر نیازمندان فراهم شود. نوع دوم، حمایت از افرادی است که به دلیل پیش آمدن مشکلات و مسائل خاص و مقطعی نظیر ازدواج، بیماری و حوادث، نیاز به کمک فوری دارند که در این شرایط، جهت رفع دغدغه­های فکری این افراد، کمک­هایی در قالب بلاعوض یا قرض­الحسنه پرداخت خواهد شد. از دیگر فعالیت­های پیش روی این مجموعۀ خیریه، پیگیری جهت جذب کمک­های ثابت ماهیانه توسط خیرین، هماهنگی با فروشگاه­های بزرگ جهت فروش اقساطی کالا به نیازمندان و جذب موقوفات جهت ایجاد پشتوانۀ مالی ثابت برای کمک به افراد بی­سرپرست و از کار افتاده که احتباج به کمک ثابت دارند می­باشد. از اهداف کلان این واحد خیریه در سال­های آینده، راه­اندازی کارگاه­ها و بنگاه­های اقتصادی جهت جذب نیازمندان جویای کار می­باشد تا از این طریق، حمایت بهتر و آبرومندانه­تری از مددجویان به عمل بیاید.

توضیحات ضروری:

 1. تقیّد به شئونات، آداب و اخلاق اسلامی و شعائر دینی از جمله ویژگی های لازم در معرفی مددجویان و جزء اولویت های بسیار مهم خیریه می باشد.
 2. بدیهی است مددجو به افرادی اطلاق می­شود که در عین صرفه جویی در هزینه های زندگی، درآمدشان کفاف هزینه ها را نمی دهد و با این تعریف، افرادی که دارای وضعیت مالی متوسطی هستند اما به دلیل وجود مخارج زیاد مانند تحصیل فرزندان یا ازدواج آنها قادر به تأمین نیازهای مالی خود نیستند شامل افراد مد نظر مؤسسه می­باشند.
 3. کسانی که به دلیل ول خرجی و بی مبالاتی در هزینه کردن و سوء مدیریت قادر به تأمین هزینه­ی مورد نیاز خود نیستند، از نظر خیریه ی کریم اهل بیت علیهم السلام نیازمند محسوب نمی شوند و در لیست مددجویان قرار نخواهند گرفت.

گزارش عملکرد:

در طول یک سالی که از آغاز فعالیت این مجموعه می‌گذرد، اقدامات زیر انجام شده است:

 1. پخش دویست عدد قلک جمع­آوری صدقات در بین خانواده­هایی که با مؤسسۀ آفتاب نهان در ارتباط بودند که از ابتدای فعالیت در تابستان سال ۱۳۹۲ به عنوان اولین فاز اجرایی کار، انجام شد.
 2. جمع­آوری فطریه در پایان ماه مبارک رمضان از میان آشنایان و تأمین سرمایۀ اولیه برای حمایت مستمر از یکی از خانواده­های نیازمند شناسایی شده.
 3. حمایت مستمر به صورت پرداخت ماهیانه مبلغ یک میلیون ریال به یکی از خانواده­های نیازمند که نیاز به حمایت مستمر داشتند، از آبان ماه سال ۱۳۹۲ تاکنون (تیر ۱۳۹۳). شرح وضهیت این خانواده به این صورت است که زن و شوهری هستند که شوهر به بیماری قند مبتلا بوده و دو پای او قطع شده بود. در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ وی فوت کرد و پس از انکی همسر وی دچار سکتة ناقص شد و صورت او کج شده است. این زن با همان حال خود از پدر و مادر خود نیز مراقبت می‌کند و در یک خانۀ اجاره‌ای زندگی می‌کند که هر چند وقت یک‌بار صاحبخانه او را جواب می‌کند و با این وضعیت اسف‌بار ناچار به اسباب‌کشی می‌شود.
 4. کمک به یک خانواده جهت تأمین اقلام مورد نیاز برای جهیزیه دختر خود به صورت پرداخت مبلغ پنج میلیون ریال و اعطای یک تخته فرش شش‌متری به این خانواده.
 5. کمک‌های موردی به سه دختر نیازمند که سال‌ها است پدر خود را از دست داده‌اند و سال گذشته مادر خود را نیز پس از مدتی دست و پنجه نرم کردن با سرطان و شیمی درمانی و تحمل هزینه‌های بالای آن از دست دادند. کمک به این فرزندان یتیم به صورت موردی و با توجه به مراجعاتی که خیرین با نیت کمک به ایتام داشتند انجام می‌شد.
 6. شناسایی یک خانواده نیازمند شامل یک مادر و دو پسر دانش‌آموز که مادر خانواده قادر به کار کردن نیست و شوهر وی اعتیاد داشته و خانه را ترک کرده است. (این خانواده به دلیل نبود منابع مالی هنوز تحت پوشش قرار نگرفته‌اند)
 7. شناسایی یک خانوادۀ نیازمند که خانۀ خود را در آتش‌سوزی از دست داده‌اند. (این خانواده به دلیل نبود منابع مالی هنوز تحت پوشش قرار نگرفته‌اند)
 8. ارتباط با یک گروه خیریه در تهران که از طریق ارتباط با سایر گروه‌های خیریه در سراسر کشور از طریق فضای مجازی اقدام به معرفی نیازمندان و جذب کمک برای آن‌ها می‌نماید.

خیریۀ کریم اهل بیت علیهم السلام از کلیه عزیزان عاجزانه درخواست می‌نماید تا جهت رفع هر چه بیشتر فقر و محرومیت در شهرستان و إن شاء الله در مراحل بعدی در استان تلاش کنند و از این مجموعه حمایت مادی کنند.

این مجموعه از کمک کلیۀ عزیزانی که قادر به همکاری جهت شناسایی نیازمندان و همکاری در زمینۀدست‌گیری از آن‌ها هستند، استقبال می‌کند.

لطفاً نیازمندان و خیّرانی را که می‌شناسید به ما معرفی کنید تا با شناسایی این دوقشر، در جهت رفع محرومیت توفیق خدمت بیشتری بیابیم.

شما عزیزان جهت حمایت از خیریه و کمک به نیازمندان می‌توانید جهت اطلاع بیشتر با شماره ۰۹۳۶۵۸۸۸۲۸۷ (محمد علی زاهدی) تماس بگیرید کمک‌های خود را به حساب بانک قرض‌الحسنۀ مهر ایران به شماره ۳۰۰۱۷۰۰۱۷۶۶۱۹۱۱ یا شماره کارت ۱۹۲۷-۰۹۱۸-۷۳۱۰-۶۰۶۳ به نام محمد علی زاهدی واریز نمایید.