فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله الاعظم اظهار داشت: باید از خود سوال کنیم که آیا توانسته‌ایم زمینه مناسبی برای حضور مردم در عرصه جنگ نرم اعم از عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و غیره را فراهم کنیم یا نه. آیا اصلا مردم حس می‌کنند که باید در عرضه جنگ نرم نقشی بیافرینند؟

سردار محمدعلی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله الاعظم عصر دیروز چهارشنبه ۱۳ آذرماه در جمع شرکت‌کنندگان در نخستین همایش ملی اصحاب اندیشه که در مجتمع فرهنگی آدینه در حال برگزاری است، ضمن انتقاد از وضعیت مدیریت اجرایی کشور اظهار داشت: راه برون‌رفت از مشکلات حاضر تحقق بندهای بیانیه گام دوم انقلاب است و هرچقدر سرعت اجرا بیشتر باشد مشکلات کشور زودتر حل خواهد شد.

فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله الاعظم با اشاره به توجه ویژه بیانیه گام دوم به نقش جوانان در رسیدن به چشم‌انداز انقلاب افزود: رهبر انقلاب تاکید دارند که برای رسیدن به چشم‌انداز انقلاب به یک «حرکت عمومی» نیاز داریم و البته این حرکت در حال حاضر وجود دارد و باید سرعت به آن بخشید؛ بنابراین لازم است در هیئت‌های اندیشه‌ورز درباره معنای حرکت عمومی گفتگو و برای آن تعریفی صورت بگیرد.

سردار جعفری به بیانات رهبر انقلاب درباره لزوم اثرگذاری و اثرپذیری کار فرهنگی بر جوانان، محلات و خویشاوندان اشاره کرد و گفت: اولین مجموعه‌ای که بیشترین اثرگذاری و اثرپذیری در آن صورت می‌گیرد، محلات و خویشاوندان هستند و هرچه از سطح محله خارج و به به سطح شهر می‌رسیم میزان اثرگذاری کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی و حضور تعیین‌کننده مردم در بحران‌ها و فتنه‌های مختلف افزود: در سال‌های اخیر که توان و تجربه‌مان در به میدان آوردن مردم بیشتر شده، فتنه‌ها زودتر از فتنه‌های سال ۷۸ و ۸۸ دفع و خنثی شده است. در موضوع سیل نیز وقتی توانستیم زمینه نقش‌آفرینی مردم در حل بحران و حضور در صحنه را درست فراهم کنیم، بحران به خوبی رفع شد.

فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله الاعظم اظهار داشت: باید از خود سوال کنیم که آیا توانسته‌ایم زمینه مناسبی برای حضور مردم در عرصه جنگ نرم اعم از عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و غیره را فراهم کنیم یا نه. آیا اصلا مردم حس می‌کنند که باید در عرضه جنگ نرم نقشی بیافرینند؟

وی افزود: مهم‌ترین نکته در به صحنه آوردن مردم در عرصه‌های مختلف، موضوع ایجاد احساس ضرورت و فوریت برای انجام یک حرکت است و اگر بتوان این حس را در مردم ایجاد کرد مردم خودشان به جنبش و حرکت می‌افتند. در همین اتفاقات اخیر، مردم وقتی خسارات و ناامنی‌ها را دیدند به صحنه آمدند و یا در ماجرای سیل وقتی مردم صحنه‌های غم‌انگیز سیل‌زده‌ها و خانه‌های آنها را می‌بینند و حس می‌کنند در حال حاضر آنها نیاز به کمک دارند، انفرادی و یا گروهی به صحنه آمده و کمک می‌کنند.

سردار جعفری ضمن انتقاد از تفکر انحرافی و لیبرالی که به صورت حساب‌شده مردم را از نقش‌آفرینی کنار گذاشت، اظهار داشت: رهبر انقلاب در سال‌های اخیر و خصوصا در سخنرانی روز آغازین سال ۹۷، با واژه‌ها و عباراتی مثل «آتش به اختیار»، «در هر قسمتی که تخصصش را دارید باید خودجوش و خودکار باشید»، «نباید منتظر این باشید که شما را به کار وادارند» و غیره تاکیدات زیادی بر نقش‌آفرینی مردم علی‌الخصوص جوانان دارند.

وی با بیان اینکه کار فرهنگی زیر بنای هر حرکت جهادی است افزود: اگر فرهنگ اقتصاد مقاومتی را ایجاد کردیم قطعا اقتصاد مقاومتی اجرایی خواهد شد.

فرمانده قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه‌الله الاعظم با بیان اینکه در چهل سال اخیر فقط دو مرحله از انقلاب که شامل پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و در مرحله دوم استقرار نظام اسلامی است را پشت سر گذاشته‌ایم، اظهار داشت: این دو مرحله به بهترین نحو ممکن انجام شده اما مرحله بعد که شامل اسلامی شدن دستگاه‌ها و اسلامی شدن جامعه است باید در گام دوم انقلاب و چهل ساله دوم انجام شود و حرکت عمومی باید در این مسیر باشد.

وی ادامه داد: در مسیر تمدن نوین اسلامی انتظاراتی از جوانان مومن انقلابی می‌رود که قطعا با موانع و مشکلاتی همراه خواهد بود که لازم است این مشکلات با جهاد مال و جان و ایستادگی حل شود و این حرکت‌های خودجوش مردمی نباید به سازمان و نهادی وابسته باشد که این شدنی است و در حال حاضر مجموعه‌هایی جهادی با این ویژگی‌ها وجود دارند که باید تجربیات خود را منتقل کنند.

سردار جعفری در پایان اظهار داشت: امروز در هر محله نیاز است که تعدادی از نیروهای مردمی با محوریت نیروهای جوان گرد هم بیایند تا صدای مردم محله را به گوش سازمان‌ها و نهادها برسانند و بتوانند در حوزه‌های مختلف قدمی در جهت رفع مشکلات مردم بردارند.

حلقه وصل/