عضو هیئت علمی دانشکدۀ حقوق دانشگاه امام صادق(ع)، پیشنهاد کرد: یک نهاد فراقوه‌ای در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینۀ خانواده ایجاد گردد.

در پی سیاستهای ابلاغی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب و تأکید معظم له بر استحکام خانواده و ایجاد جامعه‌ای خانواده محور، روز گذشته تالار بانو امین پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) پذیرای یک نشست تخصصی در این حوزه بود.

در این نشست،طرح  پژوهشی مریم‌السادات محقق داماد ، دکترای فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری(ره) و عضو هیئت علمی دانشکدۀ حقوق دانشگاه امام صادق(ع) و همکارانش با عنوان «میزان تطابق قوانین و مقررات بالادستی کشور با خانواده محوری موجود در سیاستهای کلی خانواده»، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با تشریح طرح پژوهشی خود به نوآوری‌ها و وجه تمایز آن با دیگر طرح‌ها اشاره کرد و گفت: بازخوانی تعاریف خانواده، استخراج شاخص‌های خانواده اسلامی، ارائه مفهومی جدید مبتنی بر این شاخص‌ها  و نیز ایجاد یک نهاد فراقوه‌ای در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینۀ خانواده که در مرحلۀ تصویب و اجرای قوانین و مقررات کارآمد باشد، از جمله تمایزات این طرح با دیگر طرح ها است.

محقق داماد همچنین به مهم ترین دستاورد طرح خود اشاره کرد و خاطرنشان کرد: تسهیل حقوقی جدایی به معنی شیوع جدایی نیست بلکه برعکس در جهت افزایش تمایل به تشکیل خانواده در راستای خانواده محوری است.

وی افزود: شفاف سازی و ابهام زدایی روابط بین زن و مرد در ابتدای ازدواج به عنوان بهترین شیوه تحکیم خانواده و زندگی سالم بر پایه شروط و توافق است و شرط عدم ازدواج مجدد از جمله این توافق هاست که اگر مردی قصد ازدواج دائم دارد یا به اخذ توافق همسر اول کوشش کند و یا اگر بدون رضایت زن اول ازدواج کند به یکی از دو ضمانت اجرای شرط ترک فعل حقوقی گرفتار شود (بطلان عقد دوم یا خسارت عدم ایفای تعهد) و بدین وسیله راه تقلب به قانون را نیز کاهش دهیم.

عضو هیئت علمی دانشکدۀ حقوق دانشگاه امام صادق(ع)، سپس به طرح سئوال‌ها و فرضیه‌های تحقیق و توضیح برخی مفاهیم بنیادی چون، مفهوم «سیاستهای کلی»، «قوانین و مقررات بالادستی»، به ویژه «خانواده محوری» پرداخت.

وی در ادامه، قوانین و مقررات بالادستی با محوریت خانواده را در دو بخش اختصاصی اعضای خانواده و مرتبط با نهادهای عمومی جامعه مورد تحلیل و بررسی قرار داد و پس از تعیین میزان تطابق، برخی از عناوین حقوقی خانواده را به نقد کشید.

محقق داماد در بخش پایانی سخنان خود، پیشنهاداتی در جهت تطابق کامل قوانین و مقررات بالادستی با خانواده‌ محوری مورد نظر و تأکید مقام معظم رهبری ارائه داد و پس از آن به پرسش‌ها و ابهامات چند نفر از بانوان حقوقدان حاضر در جلسه پاسخ داد.

در ادامه این نشست، محسن اسماعیلی، دانشیار دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری که مسئولیت ارزیابی طرح پژوهشی را برعهده داشت، طی سخنانی رویکرد کلی پژوهش مذکور را ستود و آن را گامی نو و از افتخارات پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) دانست.

وی با بیان اینکه بحث از مصادیق و جزئیات، خود مستلزم برگزاری جلساتی دیگر است، اظهار امیدواری کرد که طرح مذکور با کمک رسانه‌ها مورد استفاده نهادهای موثر و مسئول قرار گیرد.

سیدصمد موسوی‌ خوشدل عضو هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه، حجت الاسلام میرتاج‌الدینی مشاور فرهنگی رسانۀ ملی و نمایندۀ ادوار مجلس،  مهدی محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیأت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی،  مریم خزعلی عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و مشاور رهبری در امور زنان و خانواده،  حانیه سامعی مشاور امور بانوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، فضه‌سادات حسینی گویندۀ خبر سیما و نیز تعدادی از اساتید دانشگاه امام صادق(ع)، از جمله حاضران در این نشست بودند.

یادآور می‌شود این نشست تخصصی به همت دفتر مطالعات  و تحقیقات علمی حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

فارس نیوز/