به نظر می‌رسد با توجه به احتمال هزینه‌های بالای این سفر برای زائران ایرانی در نتیجه افت ارزش ریال، سازماندهی دولتی و مردمی از سوی دو کشور ایران و عراق در بخش حمل و نقل و تغذیه رایگان زائران به صورت گسترده‌تری انجام شود تا هزینه‌های زیادی بر ایرانی‌هایی که مایل به شرکت در مراسم اربعین هستند، تحمیل نشود.

با نزدیک شدن اربعین، تدارک سفر به عتبات عالیات از سوی عاشقان سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) رونق گرفته و دلباختگان آن حضرت چه به‌صورت فردی و چه گروهی آماده سفر برای زیارت کربلا می‌شوند. افرادی که عازم سفر کربلا در روزهای منتهی به اربعین هستند اخبار مرتبط با هزینه تردد خود را دنبال می‌کنند تا با برنامه‌ریزی دقیق‌تری به این سفر معنوی بروند. البته آن‌هایی که یک بار طعم این سفر را چشیده‌اند از هزینه‌های این سفر هراسی ندارند و از ابراز ارادت بی‌دریغ مردم عراق به خود می‌گویند که خدمات مختلف از تأمین سرپناه گرفته تا مواد غذایی و حتی ارائه خدمات جانبی نظیر شست‌وشوی البسه و ماساژ و خدمات دیگر را به زائران کربلا فراموش نمی‌کنند.

چنانکه ماجد الشویلی، شهروند عراقی نوشته است: «ای زائران اربعین عزیز ایرانی، به‌سوی ما بشتابید و نگران نباشید، بدون توشه و مالی بیایید که نیازی به آن ندارید، ما در انتظار شما هستیم و اگر چیزی نداریم تکه نانمان را با شما تقسیم خواهیم کرد. مگر ممکن است نباشد! بیایید که سفره‌ها پهن و شعله‌ گازها روشن و دیگ‌ها آماده است. دیوان‌های پذیرایی ما باز و چشم‌های ما به سوی مرزها دوخته شده است و منتظر شما هستیم، حتی اگر شده بی‌توشه بیایید که امام حسین(ع) با شما بهتر دیده می‌شود».

«قدس» با مروری بر هزینه‌هایی که باید توسط زائران اربعین پرداخت شود بار مالی آن را برای یک سفر تک‌نفره محاسبه کرده است:

* هزینه ویزا و عوارض خروج از کشور
در صورتی که از هزینه صدور گذرنامه چشمپوشی کنیم، هزینه ویزای اربعین به مبلغ ۴۱ دلار پیش‌ روی زائران است که امسال براساس توافق انجام شده بین مسئولان عراقی و ایرانی، دریافت ویزا برای اربعین نیاز نیست و زائران می‌توانند تنها با داشتن گذرنامه معتبر و پرداخت ۲۵ هزار تومان به عنوان حق بیمه به عتبات عالیات سفر کنند. همچنین باید ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان بابت عوارض خروج از کشور به صورت هوایی و یا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای عوارض خروج از کشور به صورت زمینی می‌پرداختند که این هزینه برای زائران اربعین حذف شده است.

* هزینه سفر با کاروان
هزینه سفر با کاروان مشخص است. یک مدیر کاروان با سابقه به خبرنگار ما می‌گوید، هزینه مصوب سفر با اتوبوس یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، با قطار ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و با هواپیما ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است. خدمات این کاروان‌ها معمولاً اقامت سه شب نجف، سه شب کربلا، یک شب کاظمین و سامرا، دریافت ویزا، ترانسفر فرودگاهی و بین شهری در عراق، بیمه مسافرتی، بیمه بار و اثاثیه، مدیر و مداح و روحانی و اقامت در هتل به همراه صبحانه، ناهار، شام، گشت و زیارت دوره مطابق برنامه و هزینه سفر تا مرز را شامل می‌شود.

برخی کاروان‌های مردمی نیز سفر در ایام اربعین را با اتوبوس و اقامت در موکب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه می‌کنند که قیمت مناسب با حداقل امکانات را در بین کاروان‌ها داراست. این مدیر کاروان معتقد است، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمترین هزینه برای سفر به کربلا در پیاده‌روی اربعین است.

* سفر هوایی و زمینی
با مرور سایت‌های فروش بلیت هواپیما و قطار، قیمت این نوع از سفرها  نیز به این شرح است:  سفر هوایی از  ایران به نجف و بغداد در شهریور و اوایل مهرماه بین یک میلیون و ۲۰۰  تا  یک میلیون و۷۰۰  هزارتومان قیمت دارد، اما در ایام اربعین بلیت پروازهای نجف و بغداد توسط شرکت هواپیمایی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده است که  مدیر عامل وقت هواپیمایی از آن به عنوان نرخ مصوب یاد کرده است.

سفر با قطار از مشهد تا اهواز و اندیمشک در کوپه شش‌تخته ۱۸۶ هزار تومان و در کوپه چهار تخته ۲۵۴ هزار تومان است که اگر به صورت رفت و برگشت محاسبه شود، میانگین حدود ۴۰۰ هزار تومان خواهد شد.

* سفر با اتوبوس و خودرو شخصی
افرادی که سفر اتوبوس و خودرو شخصی را تجربه کرده‌اند، می‌گویند سفر فردی با ماشین شخصی با محاسبه پول بنزین (حدود ۱۰۰ هزار تومان)، هزینه حمل و نقل تا مرز  و سپس تا نجف (۱۰۰ هزار تومان) -که با نزدیک‌تر شدن به ایام اربعین تا سه برابر نیز بالا می‌رود- و برگشت از کربلا تا مرز (۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان) است که تا بازگشت به مبدأ حدود ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. این رقم در صورتی است که شما زمان سفر را حدود ۱۰ روز تا اربعین انتخاب کرده و در مسیر به اسکان و غذای رایگان در موکب‌ها اکتفا کنید. قطعاً زائرانی که سفر اربعین را تجربه کرده‌اند به‌خوبی می‌دانند در مسیر نجف به کربلا مواد خوراکی و غذایی به‌وفور یافت می‌شود تا جایی که موکبداران عراقی با دعوت از زائران می‌خواهند بر سر سفره آنان حاضر شوند، پس دغدغه‌ای از بابت تغذیه در ایام اربعین وجود ندارد.

سفر با اتوبوس تا مرز و طی مسیر همراه با کاروان‌های پیاده با احتساب هزینه‌های حمل و نقل از مرز تا نجف و در برگشت از کربلا تا مرز و سپس بازگشت با اتوبوس حدود ۸۰۰ هزار تومان برای شما هزینه دارد.  البته در این سفر نیز غذا و محل اسکان رایگان در نظر گرفته شده است.

* ارزان‌ترین سفر با کمترین توشه
بدین ترتیب ارزان‌ترین سفر هوایی در ایام اربعین به شکل تقریبی با هواپیما ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، با قطار یک میلیون تومان، اتوبوس ۸۰۰ هزار تومان و با خودرو شخصی حدود ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود. سفر با کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت با اتوبوس با قیمت یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است که هرکدام بسته به نیاز و شرایط زائر اربعین می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

به نظر می‌رسد با توجه به احتمال هزینه‌های بالای این سفر برای زائران ایرانی در نتیجه افت ارزش ریال، سازماندهی دولتی و مردمی از سوی دو کشور ایران و عراق‌ها در بخش حمل و نقل و تغذیه رایگان زائران به صورت گسترده‌تری انجام شود تا هزینه‌های زیادی بر ایرانی‌هایی که مایل به شرکت در مراسم اربعین هستند، تحمیل نشود.

حلقه وصل/