حجت الاسلام سامان عاشوری کارشناس مذهبی با بیان اینکه استکبار سعی می کند با اختلاف‌افکنی بین مسلمانان و شیعیان سیاست‌های استعماری خود را پیش ببرد، گفت: اگر کسی تصور کند که اصل تشیع قمه زنی است نتیجه این کار، زشت جلوه دادن تشیع در دنیا خواهد بود.

حجت‌الاسلام سامان عاشوری ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یارانش در کربلا، حرکت و قیام امام حسین (ع) را یک قیام سیاسی دانست و اظهار کرد: حرکت امام حسین (ع) کاملاً در مقابل ظلم و جلوه مجاهده اسلام بود و اگر کسی بگوید که من فقط می‌خواهم در مراسم اباعبدالله (ع) گریه کنم و بعد مبارزه با ظلم قیام امام (ع) کاری ندارم می‌شود درباره این هیئت گفت که این‌ها فقط شکل یک هیئت را گرفته‌اند و در واقع یک هیئت واقعی را تشکیل نداده‌اند.

وی افزود: اعتقاد به امام حسین (ع) این است که بپذیریم سیدالشهدا با ظلم مبارزه کردند و درراه این مبارزه جان دادند. اگر اشعار فقط به بعد عاطفی و قد و قواره حضرت ابوالفضل (ع) توجه کند نمی‌تواند رویکرد تربیتی درستی داشته باشد و عمل شکل ظاهری هیئت را خواهد داشت.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه استکبار سعی کرده است با اختلاف‌افکنی بین مسلمانان و شیعیان سیاست‌های استعماری خود را پیش ببرد، گفت: اگر کسی تصور کند که اصل تشیع این است که قمه زده شود نتیجه این کار، زشت جلوه دادن تشیع در دنیا خواهد بود یا اینکه تأکید داشته باشد که به نمادهای اهل سنت توهین کند مسلماً این کار خلاف سیره اهل بیت (ع) است ضمن اینکه با این کار به پیشبرد اهداف انگلستان در اختلاف‌افکنی بین مسلمین کمک کرده است.

عاشوری ادامه داد: اگر کسی از ظرفیت هیئت برای نشان دادن حقیقت اسلام و زیبایی‌های عاشورا را نشان دهد و کمک کند کجی‌ها اصلاح شود این هیئت در خدمت اهداف انقلاب و اسلام خواهد بود و اگر کسی منجر به زشت جلوه دادن چهره اسلام شود و یا باعث افزایش اختلاف با برادران اهل سنت شود مسلماً در خدمت اهداف انگلیس و صهیونیست‌ها خواهد بود.

امام جماعت مسجد صاحب‌الزمان (عج) با اشاره به تلاش انگلیس برای نفوذ به مراسم‌های عزاداری اظهار کرد: دشمن تلاش می‌کند ایجاد اختلاف کند اما یکی از ظرفیت‌های اصلی برای مبارزه با این تلاش دشمن همین مراسم‌های عزاداری است و دشمن برای خنثی کردن این ظرفیت تلاش می‌کند آن را دچار انحراف کند.

وی افزود: یکی از بهترین قالب‌های منحرف کردن هیئت‌ها پول خرج کردن برای حذف نمادهای انقلابی از هیئت‌هاست. آن‌ها پول خرج می‌کنند که برخی مداح‌ها تنها به خال ابرو، چشم و قد و … بپردازند و از آن‌طرف حتی گاهی احساسات را بر علیه بقیه فرقه‌های اسلامی تحریک کند و یا کمک کنند به قمه‌زنی و در نهایت از همین مراسم فیلم‌هایی منتشر کنند و یا در سخنرانی‌ها به جای توجه به معارف اصلی؛ توجه‌ها را به سمت اختلافات سوق می‌دهد.

هشت دی نیوز/