دادستان بندرانزلی با تأکید بر اینکه این طرح هیچ‌گونه مجوزی از ستاد نانو دریافت نکرده است، گفت: توقیف اجرایی شدن طرح بایوجمی در تالاب انزلی کاملاً علمی است.

 بایوجمی تالاب انزلی مجوزی از ستاد نانو ندارد

دادستان بندرانزلی امروز در نشست خبری با بیان اینکه مسئله تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم گیلان است، اظهار کرد: شهرستان بندرانزلی یکی از گردشگر‌ترین شهرستان‌های گیلان و استان‌های شمالی است که دارای جاذبه‌های زیادی ازجمله تالاب بندرانزلی است که می‌تواند بسیار در رشد اقتصادی منطقه کمک کند.

سید رحمان سیدزاده با اشاره به چگونگی مطرح‌شدن طرح بایوجمی در تالاب بندرانزلی گفت: در ۱۶ مرداد ۹۷ سازمان برنامه بودجه نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور زده و خواستار برگزاری جلسه هم‌اندیشی با استادان دانشگاه در خصوص احیا تالاب بندرانزلی می‌شود و در آن جلسه هم‌اندیشی طرح بایوجمی مطرح‌شده و ۱۱ نفر به‌صراحت با این طرح مخالفت می‌کنند.

وی با اذعان به اینکه مقررشده بود تا طرح بایوجمی هم‌زمان با ایجاد تصفیه‌خانه اجرایی شود، تصریح کرد: برای من جای تأسف دارد وقتی در آن جلسه مشاور طرح بایوجمی صراحتاً اعلام می‌کند این طرح زمانی جواب می‌دهد که در بالادست تصفیه‌خانه ایجاد شود چگونه بدون تصفیه‌خانه، این طرح آن‌هم در قلب تالاب و با یک ماده شیمیایی آغاز می‌شود.

سید زاده با انتقاد از اجرایی شدن طرح بایوجمی در تالاب بندرانزلی بیان کرد: وقتی در جلسه ۲۲ مرداد ۹۷، ۱۱ نفر از اساتید با این طرح مخالفت می‌کنند چگونه رئیس آن جلسه به رئیس سازمان محیط‌زیست نامه زده و اعلام می‌کند اعضا موافق این طرح هستند و پیرو آن سازمان محیط‌زیست در نامه‌ای به سازمان برنامه‌وبودجه خواستار یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرایی شدن این طرح می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه این طرح هیچ‌گونه مجوزی از ستاد نانو دریافت نکرده است، گفت: در جلسه کمیته احیای تالاب مقرر شد برای اجرایی شدن این طرح ابتدا مجوز ستاد نانو گرفته شود ولی متأسفانه بدون انجام این کار شروع به اجرایی شدن طرحی کردند که در آن هزاران تن ماده تیتانیوم وارد تالاب انزلی می‌شود.

دادستان بندرانزلی از علمی بودن توقیف اجرایی شدن طرح بایوجمی خبر داد و افزود: ما برای توقیف این طرح از نظرات استادان برجسته‌ای استفاده کرده و سپس به این نتیجه رسیدیم که این طرح بسیار مضر بوده و آن را توقیف کردیم.

سیدزاده با انتقاد از اصرار سازمان محیط‌زیست برای اجرایی شدن طرح بایوجمی در تالاب بندرانزلی خاطرنشان کرد: در اتاق دادستانی به بنده می‌گویند باید پس از مدتی پوست موی افراد حاشیه‌نشین تالاب انزلی را بررسی کنیم، علیرغم توقیف طرح بایوجمی با دلایل منطقی و علمی، متأسفانه رئیس سازمان محیط‌زیست کشور، مدیرکل محیط‌زیست استان و معاون تنوع زیستی اصرار به اجرایی شدن این طرح داشته و آن را بی‌خطر می‌دانند.

وی با اذعان به اینکه اجرای طرح بایوجمی در هیچ کشوری از دنیا اجرایی نشده است، بیان کرد: بر اساس نامه ستاد نانو، این طرح در هیچ جای دنیا اجرایی نشده، ماده شیمیایی استفاده‌شده در این طرح هیچ‌گونه استانداردی نداشته و این شرکت ۱۵ سال است که می‌گوید چیزی را اختراع کرده و هیچ‌وقت دلایلی برای این اختراع بیان نکرده است.

دادستان بندرانزلی از ورود سازمان بازرسی به مسئله طرح بایوجمی خبر داد و افزود: یکی از مواردی که بنده اعلام‌جرم کردم تضییع اموال دولتی بوده زیرا اعتباری که برای احیای تالاب انزلی به استان گیلان اختصاص داده‌شده باید به‌درستی از آن استفاده شود نه اینکه ضرری به استان وارد کند که خوشبختانه سازمان بازرسی در این خصوص ورود کرده است.

فارس/