مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی

در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.

 

مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی

در حالی که نظام ارزشی حاکم بر کشورمان به‌درستی پوشش چادر را حجاب برتر معرفی می‌کند، قیمت این کالا در بازار به‌قدری بالاست که طبقات متوسط و فرودست با دشواری قادر به تهیه آن هستند؛ این معضل در پایگاه ضدانقلاب “ایران وایر” نیز انعکاس یافته است.

منبع مورد اشاره می‌نویسد: «افزایش چندبرابری قیمت چادر مشکی در یک‌سال اخیر باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی برای “زنان محجبه” شده است.»

به‌گزارش ایران وایر، «در حال حاضر قیمت چادر مشکی در شهرهای مختلف ایران بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.»

این در حالی است که مسئولان امر نیز تنها به بیان دغدغه بسنده کرده و راهکار مشخصی برای حل این معضل ارائه نمی‌کنند.

مسأله وقتی آزاردهنده‌تر می‌شود که بدانیم همزمان با اختصاص ارز دولتی برای واردات اقلامی نظیر میوه‌های استوایی و غذای حیوانات و چوب بستنی و… واردات چادر مشکی با دلار آزاد انجام می‌شود و کارخانجات داخلی نیز از دریافت حمایت‌های لازم محروم مانده‌اند.

به‌گفته حجت‌الاسلام والمسلمین «محسن قرائتی» رئیس ستاد اقامه نماز، «همه در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم، دیرترین و کمترین کارخانه‌هایی که در کشور تأسیس شد، کارخانه تولید چادر مشکی بود. چادر مشکی گران است، این مشکلی است که باید حل شود.»

به‌نظر می‌رسد در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.

نگارنده خود شاهد است که در برخی مناطق محروم کلان‌شهرها (حتی شهرهای مذهبی قم و مشهد) تعدادی از دختران به‌دلیل فقدان توان مالی خانواده‌هایشان علیرغم میل باطنی از چادر استفاده نمی‌کنند.

اگر برای تغییر این وضعیت نامطلوب اقدام مناسبی صورت نگیرد، همه ما (هرکس به سهم خود) در پیشگاه شرع و انقلاب مسئول و مستوجب مؤاخذه خواهیم بود؛ چرا که تکلیف خود را در ممانعت از ایجاد فاصله بین بانوان و حجاب برتر ادا نکرده‌ایم.

فارس/