یارانه «تقریبا هیچ» ارشاد به کتاب‌خوان‌ها/ آغاز طرح از امروز در تهران +جدول

 

با وجود اینکه یارانه درنظر گرفته شده از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار اندک است اما علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی امیدوارند بتوانند با یارانه اختصاص یافته، بخشی از نیازهای خود را از بازار نشر تامین کنند.

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی‌های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می‌کند. یازدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب با عنوان «تابستانه کتاب ۹۸» و با شعار «کتاب، همنشین دلنشین»، با عضویت بیش از ۶۰۰ کتابفروشی از سراسر کشور برنامه‌ریزی شده است.

این طرح در استان‌های کشور از روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه آغاز شده است و تهرانی‌ها از امروز ۲۷ تیرماه می‌توانند از مزایای این طرح استفاده نمایند. بدنیست بدانید، با پایان مهلث ثبت نام کتابفروشی‌ها برای عضویت در طرح «تابستانه کتاب ۹۸»، ۶۶۰ کتابفروشی در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند که عضویت ۶۵۳ کتابفروشی تایید شده است. در این میان، استان تهران با ثبت‌نام ۹۵ کتابفروشی، اصفهان با ۷۹ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۶۸ کتابفروشی بیشترین مشارکت را در این طرح داشته‌اند.

در جدول زیر جزئیاتی درباره «تابستانه کتاب ۹۸» آمده است:

جزئیاتی درباره طرح «تابستانه کتاب ۹۸»
برگزارکننده معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
هدف برگزاری رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی
آغاز طرح استان‌ها: ۲۵ تیرماه | تهران: ۲۷ تیرماه
پایان طرح ساعت ۲۴ سوم مردادماه
تعداد کتابفروشی‌ها ۶۵۳ کتابفروشی
میزان تخفیف کتب تالیفی: ۲۵ درصد | کتب ترجمه: ۱۵ درصد
سقف یارانه خرید برای هر خریدار ۳۰ هزار تومان
سقف مجاز خرید برای هر خریدار ۱۲۰ هزار تومان
جستجوی کتابفروشی‌ها tarh.ketab.ir

علاقمندان می‌توانند کتاب‌های تالیفی را با یارانه ۲۵ درصدی و کتاب‌های ترجمه را با یارانه ۱۵ درصدی از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کنند. همچنین اسامی و مشخصات کتابفروشی‌های عضو طرح «تابستانه کتاب ۹۸» به تفکیک هر استان به جدول زیر مراجعه کنید.

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل  اصفهان
البرز ایلام بوشهر  تهران
چهارمحال و بختیاری خراسان جنوبی خراسان رضوی  خراسان شمالی
خوزستان زنجان سمنان  سیستان و بلوچستان
فارس قزوین قم  گلستان
گیلان لرستان مازندران مرکزی
هرمزگان همدان  کردستان کرمان
کرمانشاه کهگیلویه و بویراحمد  یزد

طبق اعلام مسولان برگزاری طرح «تابستانه کتاب ۹۸»، از مجموع ۶۵۳ کتابفروشی عضو این طرح، ۴۹۷ کتابفروشی در مراکز استان‌ها و ۱۵۶ کتابفروشی در شهرستان‌ها واقع شده‌اند.

با وجود اینکه یارانه درنظر گرفته شده از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار اندک است اما علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی امیدوارند بتوانند با یارانه اختصاص یافته، بخشی از نیازهای خود را از بازار نشر تامین کنند.