همزمان با شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان در روز ۷ تیر ۱۳۶۰ ماهنامه حلقه‎وصل با موضوع بررسی چرایی مهجوریت واقعه و شهدای هفت تیر منتشر شد.

در آستانه هفتم تیر، سالروز شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان در روز ۷ تیر ۱۳۶۰ ماهنامه حلقه‎وصل با موضوع بررسی چرایی مهجوریت واقعه و شهدای هفت تیر منتشر شد. در این شماره حلقه ‏وصل در آثار و گفتاری از حجت‎الاسلام زائری، یعقوب توکلی، احمد مشکینی، جواد منصوری و… ضمن بازخوانی چرایی ایجاد و منحل شدن حزب جمهوری اسلامی به این سوال پاسخ داده شده که چرا بعد از گذشت قریب به چهار دهه از واقعه هفت تیر ۱۳۶۰ هنوز کار فرهنگی درخوری در این زمینه تولید نشده است؟

سرچشمه را دریابیم

«چرا هنوز مظلومند…؟!» عنوان سرمقاله صادق یزدانی در شماره ۷۱ ماهنامه حلقه‎وصل است. سردبیر ماهنامه حلقه‎وصل در این مقاله با بررسی چرایی این غفلت تاریخی و برشمردن حوادثی خیلی خیلی کوچکتر از این واقعه که جناح‎های معاند و معارض بهره‎برداری کلانی از آن داشتند، نوشت: «حالا که جوانان مومن خودجوش انقلابی، آستین همت را بالا زده‎اند و به بسیاری از موضوعات مغفول مانده انقلاب اسلامی ورود کرده‌اند، باید توانشان را برای تولید حداقل چند اثر فاخر درباره شهدای این واقعه قرار دهند. این مسئله هم می‎تواند بسیاری از گره‎های کور ذهنی این حادثه تلخ را باز کند و هم می‎تواند ضامنی برای حفظ انقلاب اسلامی از خطر نفوذی‎ها در چهل سال دوم آن باشد.» یزدانی در پایان تاکید دارد که «سرچشمه، هنوز زلال است و می‎تواند جان تازه‎ای به هنر انقلاب اسلامی ببخشد. سرچشمه را دریابیم.»

زمستان حزب، بعد از بهار انقلاب

گزارشی از راهبردهای دقیق و روشن رهبر معظم انقلاب برای بازخوانی احیاگرانه حادثه هفت تیر، بخش آغازین پرونده ماهنامه حلقه‎وصل در مورد چرایی مهجوریت حادثه و شهدای هفت تیر است. رهبری در سال‎های مختلف گله داشتند و فرمودند: «ما کم‎کاری داشتیم؛ اینها را معرفی نکردیم. خیلی کار می‎شد کرد و باید کرد.» بازتعریف تشکیل حزب تا تعطیلی آن، موضوع گزارش بعدی حلقه‎وصل در این شماره است که با عنوان «زمستان حزب بعد از بهار انقلاب» روایت جامعی از چرایی تشکیل و علت تعطیلی حزب جمهوری اسلامی دارد. دکتر منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در یک روایت جامع، از علت انحراف منافقین ارائه داده است.

حزب عامل تفرقه نبود

از بخش‎های مهم حلقه‎وصل در شماره ۷۱ را گفت‎وگوهای صریح آن تشکیل می‎دهد. در این شماره با یعقوب توکلی، احمد مشکینی و حجت‎الاسلام زائری گفت‎وگو شده است. دکتر توکلی از حزب جمهوری اسلامی و ریشه‏های اختلاف در حزب که تا به امروز باقی است سخن گفته و حجت‎الاسلام زائری ضمن بازخوانی فعالیت‏های خود در مجموعه سرچشمه و علت استعفا و موانع کار در این زمینه، به چرایی مهجوریت واقعه و شهدای هفت تیر پاسخ‎های تامل‎برانگیری ارائه داده است. احمد مشکینی، مسئول شاخه جوانان حزب جمهوری اسلامی بعد از هفت تیر ۱۳۶۰ هم در یک نگاه متفاوت و کمتر روایت شده حرف‏های کمتر گفته شده‎ای از تعطیلی حزب بیان کرده است.

ضرورت خروج از انفعال

در ادامه دکتر یعقوب توکلی در یادداشتی تحت عنوان «نابغه‎ای که از اعتقادش کوتاه نیامد» به معرفی شهید دیالمه پرداخته و اعتقاد دارد امروز شهید دیالمه می‎تواند به‌عنوان یک الگو در حوزه فکر و اندیشه برای جوانان معرف شود. محمدمهدی خالقی، مستندساز و فعال فرهنگی در یادداشت خود، چرایی غفلت ۴۰ ساله از ظرفیت‏های واقعه هفت تیر را مورد توجه قرار داده و از ضرورت خروج از این انفعال نوشته است. معرفی مستند «روشنگر شهید» که در مورد زندگی شهید سیدکاظم موسوی است و بررسی مستند «ترور سرچشمه» در قالب یک گزارش، بخش‎های بعدی شماره ۷۱ ماهنامه حلقه‎وصل را تشکیل می‎دهند.

همچنین در این شماره زندگی و زمانه شهید دکتر سیدرضا پاکنژاد در گفت‎وگو با دختر و پسرش مورد واکاوی قرار گرفته است.

نشریه حلقه‌‌وصل به سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود. برای دریافت این نشریه می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۹۵۳۲۴ تماس بگیرید.