چرا بستنی صنعتی نخوریم و چگونه بستنی سالم خانگی را درست کنیم

بستنی جزء شیرینی های اصیل تابستانی ایرانی است و اگر از شیر خوب و به روش سنتی تهیه شده باشد مورد تایید می باشد.

در بستنی صنعتی به جای پودر ثعلب از کربوکسی متیل سلولز استفاده میشود که باعث بیماری صرع، دردهای ناحیه لگن به خصوص درد در دوران عادت ماهیانه شود.

بستنی جزء شیرینی های اصیل تابستانی ایرانی است و اگر از شیر خوب و به روش سنتی تهیه شده باشد مورد تایید می باشد. مخصوصاً اگر دارای طبع صفراوی هستید راحت تر می توانید میل نمایید. برای درست کردن و تهیه بستنی می توانید خودتان عسل را با هر میزان شیرینی که دوست دارید،  بردارید و سپس با شیر گرم مخلوط کرده و مقداری زعفران، گلاب و صعلب به آن اضافه نمایید و در فریزر بگذارید تا آماده شود. می توانید مغزهایی مانند پسته و بادام را نیز به آن اضافه نمایید.

ضمناً بستنی و فالوده سالم را نیز باید به موقع و در فصل گرما مصرف نمود.

از یخ در بهشت های بازار نیز که یخ را خورد می کنند، استفاده نکنید، اگر بخواهید خودتان می توانید آب را شیرین کنید و از شهد مرباهای خانگی برای طعم دار کردن و رنگی کردن یخ در بهشتتان استفاده کنید، سپس آن را در یک ظرف ریخته و درب آن را ببندید و داخل فریزر بگذارید تا سرما از بیرون به آن بخورد و مقداری خودش را بگیرد و سفت شود و تبدیل به یخ در بهشت گردد.

تذکر : کسانی که دچار بیماری هایی مثل نزله، سینوزیت و MS هستند نباید زیاد از بستنی و نوشیدنیهای خیلی سرد استفاده کنند، مخصوصاً شب هنگام و موقع خواب.

مواد لازم بستنی سنتی:

خامه:    ۱۰۰ گرم

شیر پر چرب:     ۴ پیمانه

شکر:     ۲ پیمانه

گلاب:    ½  پیمانه

ثعلب:    ۲ قاشق چایخوری

خلال پسته:       ۲ قاشق غذاخوری

زعفران:  ۱ قاشق غذاخوری

هل:     به دلخواه

دستور طرز تهیه:

خامه را در یک سینی لبه دار و بزرگ می ریزیم و آنرا با یک جسم صاف فشار می دهیم تا صاف و نازک ( به قطر ۲ میلیمتر ) به صورت یک دست پهن شود ، سپس سینی را درون فریزر قرار میدهیم تا خامه یخ بزند. در مرحله بعد شیر را در یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم.

پس از اینکه شیر جوش آمد ، حرارت زیر آنرا ملایم می کنیم و گلاب و زعفران دم کرده را به شیر اضافه می کنیم. در مرحله بعد ثعلب و شکر را به خوبی با هم مخلوط می کنیم ، سپس برای اینکه مایه بستنی یکدست باشد با یک قاشق کم کم به شیر اضافه می کنیم.

شیر را باید در زمان اضافه کردن مخلوط شکر و ثعلب به صورت متداوم هم بزنیم. پس از اینکه تمام مخلوط شکر و ثعلب را اضافه کردیم و مایه بستنی غلیظ شد ، آنرا از روی حرارت بر می داریم و درون یک کاسه بزرگ می ریزیم.

در یک قابلمه بزرگتر یخ می ریزیم و کاسه بستنی را روی یخ ها قرار می دهیم و با همزن بستنی را خوب می زنیم تا کمی کش دار شود. پس از اینکار بستنی را به مدت ۳۰ دقیقه درون فریزر قرار می دهیم. پس از گذشت این زمان مجددا بستنی را خارج می کنیم.

مجدد بستنی را با همزن می زنیم تا کشدار شود ، سپس آنرا در یخچال قرار می دهیم. این عمل را باید ۳ تا ۵ باز انجام دهیم تا بستنی ما کاملا منسجم و کشدار شود. پس از اینکه بستنی آماده شد خامه یخ زده را خرد می کنیم و به همراه خلال پسته به آن اضافه می کنیم.

کمی بستنی را مخلوط می کنیم تا خلال پسته و خامه یخ زده به همه جای آن برسد سپس بستنی را به مدت ۲ ساعت درون فریزر قرار می دهیم تا آماده مصرف شود. در صورت تمایل می توانید کمی اسانس هل هم به مواد بستنی خود اضافه کنید.

یخ نزدن خامه:

شاید برای خیلی ها این موضوع پیش آمده باشد که هنگامی که خامه را در فریزر قرار داده اند و پس از مدتی متوجه شده اند که خامه یخ نزده است. دلیل این موضوع این است که از خامه ای با چربی بالا استفاده است. حتما از خامه کم چرب برای این کار استفاده کنید و در صورتی که خامه کم چرب موجود نبود مقداری شیر به خامه اضافه کنید ، سپس در فریزر قرار دهید.