«زهرا کاردانی» زنی است که همراه دو فرزند خردسالش و پابه‌پای همسر روحانی‌اش در مناطق محروم حضور پیدا می‌کند و پیوندی محبت‌آمیز و عمیق با مردم روستاها دارد.

سیده راضیه حسینی: درخیلی از روستاهای مناطق محروم‌، مسجد و مسجدی‌ها تمام سال را چشم به راه محرم و رمضان می‌نشینند تا یک روحانی عازم روستایشان شود تا هم نماز جماعت را به‌ پا کند و هم دلشان را با موعظه و روضه صفا دهد. اما شرایط زندگی در بسیاری از این مناطق آنقدر سخت است که اکثر روحانی‌هایی که در طرح هجرت حوزه علمیه برای حضور در این روستاها اعلام آمادگی می‌کنند، به تنهایی و بدون همراهی زن و فرزند بار سفر می‌بندند. اما خیلی وقت‌ها زنانی هم‌پای همسرشان عازم روستاهای محروم می‌شوند و مهمان فرهنگ و سنت‌ها و زندگی ساده‌ آن‌ مردم می‌شوند تا فراتر از نماز و روضه و موعظه، با زنان و بچه‌های روستایی پیوند محبتی عمیق‌تر برقرار کنند. «زهرا کاردانی» یکی از همین زن‌‌هاست که حالا پنج‌سالی می‌شود همراه همسر و دو بچه خردسالش، هر محرم و رمضان از خانه و زندگی دل می‌کند و رابطه محبت‌آمیزش با روستانشینان از جنوب فارس تا روستاهای شمال و «زهکلوت» کرمان یک سفر تبلیغی زنانه‌ را رقم می‌زند که با تمام سختی‌ها و شیرینی‌هایش، به تجربه‌ای زیبا و منحصر بفرد برای او تبدیل می‌شود. ایشان متولد سال ۱۳۶۸ است، حدود ۸ سال است که ازدواج کرده و یک پسر پنج‌ساله و یک دختر دو ساله دارد. گفت‌وگوی ما با خانم کاردانی را بخوانید.

خیلی معمولی طلبه شدیم

من در دانشگاه الزهرای مشهد گرافیک می‌خواندم و همسرم در دانشگاه فنی خیام مخابرات می‌خواندند. ایشان در جلسه خواستگاری اشاره‌ای کرد به اینکه دوست دارد طلبه شود و محیط حوزه را امتحان کند. من سال آخر دانشگاه بودم و احساس می‌کردم این چندسال همه آن‌چیزی که به ما یاد داده شد، فقط ظاهر هنر بود؛ در دانشگاه هیچ‌چیزی از روح هنر به ما آموزش نداده بودند. این موضوع خیلی من را اذیت می‌کرد و بعد از تحصیلم احساس می‌کردم به چیزی که می‌خواستم نرسیدم. خودم روزهای آخر دانشگاه به این فکر می‌‌کردم که شاید این گمشده را بتوانم در حوزه پیدا کنم. وقتی همسرم در جلسه خواستگاری این صحبت را مطرح کردند، من خیلی استقبال کردم و گفتم اتفاقا من هم خیلی دوست دارم این فضا را تجربه کنم.

ما اسفند ۸۹ عقد کردیم و فروردین ۹۰ با هم به یک سفر رفتیم و یکی از جاهایی که طی سفرمان از آن عبور کردیم،  شهر قم بود. حضور ما در این شهر کاملا اتفاقی بود. قبل از ازدواج این شهر را دوست نداشتم چون به‌نظرم یک شهر دلگیر و کوچک می‌آمد. وقتی کسی وارد قم می‌شود اولین جایی که می‌بیند، میدان ۷۲تن است؛ دور این میدان بنرهای پذیرش حوزه نصب بود. به همسرم خیلی معمولی گفتم چقدر جالب که حوزه پذیرش زده، ایشان حرف من را پی‌ گرفت و گفت ثبت‌نام می‌کنم. بعدا که از مسافرت برگشتیم، ایشان ثبت‌نام کرده بودند و شهریور ماه همان سال امتحان ورودی حوزه را داد و همینقدر معمولی و ساده همسرم وارد حوزه شد.

من را از فضای طلبگی ترسانده بودند

من در سال بعد یعنی سال ۹۱ در جامعه‌الزهرا پذیرش شدم. من چون در یک محیط غیرمذهبی مثل دانشگاه هنر حضور داشتم، هیچ ذهنیتی نسبت به فضای جامعه‌الزهرا و حوزه نداشتم. اطرافیان و دوستانم من را از آن فضا ترسانده بودند؛ می‌گفتند حتما محیط بسیار خشک و بسته‌ای دارد و تو با روحیه شوخ و پر شر و شوری که داری، آنجا اذیت می‌شوی. در حالیکه وقتی من وارد جامعه‌الزهرا شدم دیدم چقدر آن فضا و طلبه‌هایش با تصویر تیپیکالی که از یک خانم طلبه در ذهن ما ساخته بودند، متفاوت بود.

محیطش پر از آرامش بود ارتباط شاگرد و استادی پر از مهر و احترام. این‌ها برای من خیلی جذاب بود. در دانشگاه این‌ها را ندیده بودم. یک ویژگی بسیار خاص و متفاوت آنجا، بحث اعتماد محوری بود؛ اینکه آنقدر بین همه افرادی که آنجا حضور دارند، اعتماد پررنگ است که شرمنده می‌شوی و خیلی کارها را خودت به خودت اجازه نمی‌دهی که انجام بدهی. این تفاوت‌ها با محیط دانشگاه برای من خیلی محسوس بود.

بعد از اولین سفر، تابوها در ذهنم شکست

طلبه‌های حوزه علمیه از یک مقطع تحصیلی به‌ بعد اگر احساس کنند که آمادگی حضور در مناطق محروم و ارتباط گرفتن با مردم در حوزه‌های مختلف اعتقادی و فرهنگی را دارند، می‌تواند برای سفر به این مناطق اقدام کنند. پدر همسرم همیشه به او توصیه می‌کرد زمانی لباس روحانیت را بپوشد که اگر در خیابان کسی سوالی در حوزه‌های مختلف اعتقادی پرسید، نگوید نمی‌دانم. او همین توصیه را برای سفر تبلیغی نیز مدنظر داشت. سال ۹۴ دیگر به این نتیجه رسید که این آمادگی را پیدا کرده و وظیفه دارد در مناطق محروم حضور پیدا کند. اولین سفرمان به یکی از روستاهای لارستان در جنوب فارس بود.

سال اولی که به اینجا آمدیم، پسرم یک‌ سال‌ و نیمه بود. خانواده و اطرافیان خیلی من را از غربت، از شرایط سخت مناطق محروم و یا از مریض شدن بچه‌ها و دسترسی نداشتن به امکانات می‌ترساندند. اما وقتی که آمدیم اول به خدا توکل کردم. من هربار که به سفر تبلیغی می‌روم، سلامتی بچه‌هایم را به خدا می‌سپارم. به خدا می‌گویم من بخاطر تو به این سفر آمده‌ام تو هم سلامتی بچه‌هایم را ضمانت کن. یکی دو سفر که به این مناطق آمدم، همه ترسم ریخت و تمام آن شماتت‌ها و هراس‌انداختن‌هایی که از طرف بقیه متوجه من می‌شد، اثرش را از دست داد. گاهی آدم از یک موضوع یا یک مکان، در ذهنش یک تابوها و تصاویری دارد که از قبل برایش ساخته شده‌است اما وقتی وارد آن فضا می‌شود و واقعیت‌ها را می‌بیند این تابوها می‌شکند.

اینجا همه وسایلش تبرّک است

به خانه‌ای که در اختیار طلبه‌ای که برای تبلیغ رفته قرار می‌دهند و اغلب کنار مسجد است، «خانه عالِم» می‌گویند. یک سوییت کوچک و جمع‌ و جور که یک سالن ۹ متری و یک آشپزخانه کوچک دارد. این‌جا یک پنجره کوچک به مسجد دارد که به خاطر همین من خیلی این خانه را دوست دارم. اثاثیه آنجا خیلی ساده است؛ وسایلی که شاید اگر در خانه خودمان باشد، آن را به‌عنوان وسایل غیرقابل استفاده رد می‌کنیم. مثلا استکان و نبلکی‌های تابه‌تا. در واقع اعضای روستا اغلب وسایلی که در خانه شاید استفاده ندارند و تک افتاده را آنجا گذاشته‌اند اما من همین وسایل ساده را خیلی دوست دارم. چون همیشه فکر می‌کنم این وسایل سال‌ها همنشین معنویتی بوده‌اند که از مسجد سرچشمه می‌گیرد و «خانه عالِم» را هم در بر می‌گیرد. در واقع همه این وسایل تبرّک است. من همیشه می‌گویم این خانه را خیلی دوست دارم، خیلی نور دارد؛ اگرچه فقط همان یک پنجره رو به مسجد را دارد اما بخاطر همسایگی با مسجد، از در و دیوارش نور می‌ریزد. این را اغراق نمی‌کنم واقعا اعتقاد دارم. حالا احساس می‌کنم روح هنر که از سال آخر دانشگاه دنبالش بودم را در منطقه محروم جنوب فارس و در زهکلوت کرمان پیدا کردم.

دلم می‌خواهد بچه‌هایم بگویند همه جای ایران خانه داشتیم

 بچه‌های من نسبت به دور شدن از خانه و اتاق و اسباب‌بازی‌ها هیچ واکنش منفی نداشتند؛ همیشه خیلی مشتاقانه از سفر به اینجا استقبال می‌کنند؛ سیدعلی که می‌گوید اینجا خیلی خوب است! اول ماه رمضان که رسیدیم اینجا، سیدعلی خیلی با هیجان گفت: «آخ جون! رسیدیم آن خانه‌مان که کنار مسجد است». یا هر از چندگاهی در طول سال می‌گوید«مامان یادت هست یک وقتی یک جایی بودیم که خانه‌مان کنار مسجد بود؟ کاشکی دوباره آنجا برویم» بازی کردن با بچه‌های اینجا را خیلی دوست دارد؛ در محیطی که ما فکر می‌کنیم غیربهداشتی است و فضای مناسبی برای بچه‌ها نیست. در حالیکه بچه‌ها این تصورات ذهنی را ندارند و خیلی خوب و راحت هم با محیط ارتباط می‌گیرند و هم از آن لذت می‌برند. از خاکی که اینجا کف کوچه است و ما می‌گوییم آلوده است، نهایت استفاده را می‌کنند. هر روز می‌روند خاک کوچه را الک می‌کنند. اغلب خانواده‌ها وسایل شن‌بازی بچه‌های‌شان را پشت ماشین می‌گذارند و مثلا به شمال و کنار دریا می‌روند تا آن‌ها بتوانند شن‌بازی کنند؛ اما بچه‌های من وسایل شن‌بازی‌شان را می‌آورند اینجا بازی می‌کنند و حسابی کیف می‌کنند.

بازی کردن با بچه‎‌های مسجد را خیلی دوست دارند. سیدعلی صبح ساعت ۹ و ۱۰ که به مسجد می‌رود، نزدیک غروب به خانه برمی‌گردد. آن هم با ناراحتی که چرا بچه‌ها خانه رفتند و من در مسجد تنها می‌شوم. نزدیک اذان که می‌شود می‌‌گوید: «بابایی! دارند قرآن می‌خوانند بدو برویم مسجد!» الان امسال هم که دخترم دو ساله شده، تا سیدعلی و پدرش می‌خواهند به مسجد بروند، سریع کفش می‌پوشد و می‌گوید من را هم ببرید. خدا را شکر از طرف بچه‌ها هیچ مشکلی نداشتم. در زهکلوت که بودیم همینطور. پیش آمده که بچه‌ها مریض شوند اما من این سختی و بیماری را به حساب حضور در اینجا نگذاشته‌ام چون طبیعتا هر جای دیگری هم که زندگی کنیم بچه‌ها مریض می‌شوند. من دلم می‌خواهد وقتی که سیدعلی و فاطمه‌سادات بزرگ شدند با افتخار بگویند ما همه جای ایران خانه داشتیم و با همه بچه‌های ایران بازی کردیم.

رفتار همسر طلبه خیلی تعیین‌کننده است

این سفرها برای من همراه با یک ایمان شد و متوجه شدم چقدر حضور من اهمیت دارد. من اینطور فکر میکنم اگر خانم‌های طلبه بدانند حضورشان در کنار همسرشان در این سفرها به مناطق محروم چقدر اهمیت دارد، حتما همسران‌شان را در سفرهای تبلیغی همراهی می‌کردند. موقع برگشتن از سفر اولم بازخوردها و صحبت‌های خانم‌های اهالی آنجا را که می‌شنیدم متوجه شدم حضور من و بچه‌هایم چقدر این سفر تبلیغی را برایشان دوست‌داشتنی‌ کرده و رفتار من چقدر اهمیت داشته است.

 رفتار همسر طلبه خیلی وقت‌ها به کل حضور آن طلبه برچسب خوب یا بد می‌زند؛ یعنی اگر من رفتارم را طوری مدیریت کنم که مردم اینجا با حضور من راحت باشند و بتوانند ارتباط برقرار کنند، با منبر شوهر من نیز ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. حتی رفتار بچه خانواده خیلی تأثیر دارد . مثلا در یک روستا ناراحت شده بودند که پسر‌ حاج‌آقای قبلی موقع نماز شیطنت می‌کرده و نمازگزارها را اذیت می‌کرده است. در کل نسبت به رفتارها و برخوردهای خانواده طلبه‌ای که آنجا حضور پیدا می‌کند، خیلی بازخوردهای عجیب و دور از ذهنی برای مردم ایجاد می‌کند که این نیاز به مدیریت را جدی‌تر میکند.   هرچقدر احترام بیشتری بگذاری، محبت بیشتری کنی و خودت را علاقمند به فرهنگ و سنت‌ها و داشته‎هایشان نشان دهی، بهتر و بیشتر با تو ارتباط برقرار می‌کنند و بیشتر تو را دوست خواهند داشت.

باید بلد باشم مدیریت کنم

بعدها که با مردم روستا صمیمی شدم، مثال‌هایی که از دلخوری‌های‌شان نسبت به زن‌آقای قبلی می‌زدند برایم خیلی جالب بود؛ دلخور بودند که از توت‌های درخت‌شان نخورده و می‌گفته گنجشک روی آن‌ها می‌نشیند. یا برایش که سبزی می‌بردند، نمی‌خورد و اعتقاد داشت که باید به شکل شهری ضدعفونی شود. ناراحت بودند که نانی که برای او پخته بودند را دوست نداشته‌ است. ممکن است من هم طبق ذائقه‌ام به بعضی چیزها علاقه نداشته باشم، اما هیچ‌وقت علاقه‌ نداشتنم را به آن‌ها ابراز نمی‌کنم؛ وقتی برایم چیزی می‌آورند آن را نشانه محبت و لطف‌شان می‌بینم و حتما می‌گیرم و تشکر می‌کنم. شاید ما فکر کنیم خیلی مسأله عادی است که بگوییم چیزی را دوست نداریم اما برای آن‌ها احساس خوبی ایجاد نمی‌کند و من به‌عنوان همسر طلبه، اگر همین موضوع کوچک را مدیریت کنم، باعث می‌شود ارتباط خیلی خوب و محبت‌آمیزی بین ما شکل بگیرد.

بازخوردها خیلی برایم هیجان‌انگیز بود

واقعیت این است که حضور من و ارتباطاتم فضای متفاوتی از تبلیغ و برنامه همسرم نیست. من که علوم حوزوی خوانده‌ام می‌توانم به سوالات شرعی و اعتقادی هم جواب بدهم اما بخش اصلی حضور من به‌ عنوان یک زن همین ارتباط صمیمی است که با خانم‌ها برقرار می‌کنم.

بازخوردهایی که از مردم می‌گرفتم خیلی برایم هیجان‌انگیز بود. آن موقع خیلی هم دختر پرشور و نشاطی بودم؛ خانم‌های اینجا حتی آن‌هایی که مسن بودند خیلی به من محبت می‌کردند و برایشان حس خوبی بود که مثل خودشان بودم و سعی می‌کردم با آن‌ها ارتباط صمیمی داشته باشم. می‌گفتند «تا الان هیچ زن‌آقایی را ندیده‌ایم که زیاد از خانه بیرون بیاید. تو اولین زن‌آقایی هستی که بیرون می‌آیی و با ما نان می‌پزی» من سعی می‌کردم با همه سنت‌هایشان آشنا شوم و با آن‌ها همراهی کنم. این همراهی خیلی به دلشان می‎نشست و دوستش داشتند.

محبت و صمیمیت، اثر تبلیغ را بیشتر می‌کند

این بذر محبت که در مدت زمان حضور یک ماهه من در آن منطقه بین ما کاشته می‌شود، باعث می‌شود این ارتباط ریشه‌دار شود و در تمام طول سال به شکل تلفنی ادامه پیدا کند. اگر مردم این روستا به قم یا مشهد بیایند با آن‌ها قرار می‌گذاریم و همدیگر را می‌بینیم. این علاقه به آن‌ها و به بافت و ساختارشان باعث می‌شود آن‌ها هم به من علاقه داشته باشند و این ارتباط عمیق و محبت‌آمیز اثر تبلیغ را بیشتر می‌کند؛ مثلا اگر همسر من بعد از سه چهارسال حضور در این منطقه بگوید فلان رسم یا سنت اشتباه است، حالا این ارتباط جواب می‌دهد.

من هیچ‌وقت مستقیم به آن‌ها نگفته‌ام حجاب‌تان را باید رعایت کنید؛ اما بعد از این عمیق شدن ارتباط و محبت دوطرفه، وقتی می‌گویم مثلا در عروسی‌ها این سنت که فقط یک تور روی سرتان باشد، اشتباه است و با آموزه‌های دینی همخوانی ندارد، حالا برایشان قابل پذیرش است و می‌دانند بخاطر دلسوزی و محبت است، نه امر و نهی. این چهارسال محبت دوطرفه، اینجا جواب می‌دهد.

حکایت سگی که پایم را گاز گرفت

محرم دو سال پیش من باردار بودم و همسرم سفر اول به «زهکلوت» را تنهایی رفت؛ چون می‌گفت هم مسیر طولانی را قرار است با اتوبوس برویم و هم اینکه امکانات آنجا برای تو که باردار هستی خیلی کم است. بعد که برگشت همسرم گفت آنجا امکانات خیلی کم بود ولی کاش می‌توانستی بیایی. من هم مشتاق شدم سفر بعد را همراه او بروم.

 در زهکلوت سرویس بهداشتی به آن صورتی که ما فکر می‌کنیم وجود ندارد، یک دستشویی تک، بین چند خانه مشترک است. برای مسواک زدن و ظرف شستن و … باید کنار یک چاه آب می‌رفتیم. یکبار که برای مسواک زدن به آن سمت رفتم، یک سگ به من حمله کرد و پایم را گاز گرفت. آن روستا فقط یه خانه بهداشت داشت که آن روز بهداشت‌یاری که آنجا کار می‌کرد هم به روستای کناری رفته بود و حتی امکانات شست‌وشوی زخم هم نداشتند. باید خودمان را به شهر می‌رساندیم. به یک مرکز بهداشت رفتیم که واکسن هاری نداشتند و با سختی زیاد از یک مرکز بهداشت دیگر، واکسن پیدا کردند و به من تزریق کردند.

خیلی ساعت‌های سخت و عجیبی را پشت سر گذاشتم. حتی الان که یادم می‌آید، گریه‌ام می‌گیرد. علاوه بر این آسیبی که از نظر جسمی دیدم، بعد از آن اتفاق اطرافیان من را به لحاظ روحی مورد حمله قرار می‌دادند ولی من خودم را پیدا کردم و این خیلی برایم باارزش بود که اگر تولد آدم هر سال می‌گذرد لااقل یک تغییری نسبت به پارسال کرده باشیم. واقعا برای من ۲۸ سالگی‌ام با ۲۹ سالگی‌ام خیلی متفاوت بود. یک پوسته ضخیم را از خودم دور انداختم و به همین خاطر این سفر خیلی برایم ارزش داشت.

می‌خواهم مرگمان عافیت‌طلبانه نباشد

با وجود تمام تلخی‌ها و سختی‌هایی که آن سفر برایم داشت اما خیلی وجدانم آسوده بود. به همسرم می‌گویم محرم امسال هم حتما می‌آیم. باید باقیمانده ترسی که در وجودم هست، بریزد؛ با خودم می‌گوید چرا جانم اینقدر عزیز است؟ چرا اینقدر عافیت‌طلبانه به زندگی نگاه می‌کردم؟

یکی از دوستانم همسرش مدافع حرم بود؛ من خیلی به ایمان و نگاهش به زندگی حسرت می‌خوردم. وقتی به او می‌گفتم نمی‌ترسی همسرت برود و دیگر برنگردد؟ او می‌گفت «اگر پیمانه عمرش پر شود، آنجا نه، در رختخواب فوت می‌کند. اگر قرار است بمیرد، بگذار با سربلندی و عزت در حال جهاد شهید شود» من امسال به همسرم همین را گفتم؛ اینکه اگر پیمانه عمر من و شما همینقدر باشد، بگذار در این راه بمیریم. بگذار لااقل گذر عمرمان عافیت‌طلبانه نباشد.

من به آرامش دل رسیدم که پر از احساس خوشبختی شده‌ام. این تجربه‌ای که در مناطق محروم داشته‌ام، باعث شده نوع نگاهم به دنیا خیلی فرق داشته باشد، هر اتفاقی که می‌افتد ته دلم آرام است و یقین پیدا کرده‌ام که خدا روزی رسان است. ما نباید نگران باشیم؛ این نگران بودن ما خلاف توکل‌کردن و اعتماد داشتن است.

می‌خواهیم یک جای خالی را پر کنیم

تا پارسال هر بار جای جدیدی می‌رفتیم؛ اما الان برای سومین بار است که به لارستان آمده‌ایم من اعتقاد دارم اولین باری که به اینجا آمدیم، روزی ما بود؛ انتخاب ما نبود و هیچ تصوری هم از اینجا نداشتیم. بعد از چند سفر که فضاهای مختلف، هم محروم و هم غیرمحروم را تجربه کردیم، همسرم تأثیرگذاری و ضرورت حضور در مناطق محروم را بیشتر دیدند. مناطقی مثل جنوب کرمان اصلا تا الان طلبه‌ای آنجا نرفته بود و وقتی ما رفتیم خیلی تعجب کردند که چرا همسرم خانواده‌اش را نیز با خودش آورده است. همین‌ها باعث شد احساس کنیم نیاز است بیشتر در مناطق محروم حضور داشته باشیم. احساس می‌کردیم در مناطق غیرمحروم شرایط حضور برای خیلی‌های دیگر وجود داشته باشد اما این امکان برای مناطق محروم وجود ندارد و شاید ما بتوانیم یک جای خالی را پر کنیم.

برای اینکه وجدانم راحت باشد

امسال که قسمت شد دوباره به لارستان برگردیم، به ایشان گفتم من از سال آینده نذر می‌کنم که حتما به سیستان و بلوچستان بروم؛ دوست دارم از این به‌بعد به این استان محروم بروم. دلم می‌خواهد یک وقت که پیر شدم و دیگر نمی‌توانستم در این سفرها شرکت کنم، وجدانم راحت باشد که برای وطنم کاری کردم و عافیت‌طلبانه برخورد نکرده‌ام که بگویم حالا سلامتی بچه‌هایم چه می‌شود؟

طلبه‌ها نباید در قم بمانند

 چیزی که متأسفانه فقدانش در همه مناطق، چه محروم و چه غیرمحروم، خیلی دیده می‌شود؛ حضور دائمی و مستمر  طلبه‌هاست. خیلی نیاز هست این عزیزان همیشه حضور داشته باشند. الان ما به نسبت سال اول که در این منطقه حضور داشتیم، یک سری تغییرات را می‌بینیم و احساس می‌کنیم اتفاقات خوبی افتاده است و دغدغه‌های مثبتی بین اهالی شکل گرفته‌ است. اما موضوعی که من همیشه به همسرم می‌گویم این است که ما با سی‌روز حضور بین مردم رفتن، نباید انتظار یک انقلاب داشته باشیم. من الان نیاز و ضرورت این طرح «هجرت» حوزه‌های علمیه را متوجه شده‌ام؛ اینکه طلبه‌ها در قم نمانند. متأسفانه الان شاید نیمی از جمعیت قم، طلبه‌ها هستند که از شهرهای مختلف برای تحصیل آمده‌اند و همانجا ماندگار شده‌اند و ریشه دوانده‌اند. اما من واقعا این ماندن و ماندگار شدن در قم را درک نمی‌کنم. چرا باید فقط آن‌جا بمانیم؟ اگر من از یک منطقه محروم آمده‌ام که حتی یک روحانی برای برپایی نماز جماعت ندارند، چرا بعد از تمام شدن تحصیل به همانجا برنگردم و کنار مردمم نباشم؟ اگر روستا و شهر من نیازی داشته است که بخاطر آن نیاز تصمیم گرفته‌ام بیایم قم و درس بخوانم، چرا بعد که درسم تمام شد، برای رفع آن نیاز به همانجا برنگردم؟ اگر برنگردم بابت آن مسئول هستم.

 مهم‌ترین رسالت طلبه

حتی من خیلی مکرر شنیده‌ام که حضرت آقا با ماندن طلبه‌ها در قم مخالف هستند. اما متاسفانه محیط قم از آنجایی که برای منِ طلبه خیلی راحت است، هم‌فکرهایم آنجا هستند و اذیت‌هایی که ممکن است در شهرهای مختلف بابت تفاوت فرهنگی یا تفاوت فرهنگی متحمل شوم، در قم اصلا وجود ندارد، این راحتی و آسایش زیر دندان آدم مزه می‌کند و برگشتن سخت می‌شود. به نظر من مهم‌ترین رسالت طلبه بعد از اینکه درسش تمام شود این است که به شهر و دیار خودش برگردد و این نیازها را جواب دهد. اگر شهر من از حضور طلاب اشباع است، من باید به جایی که به حضور طلبه نیاز است، برگردم. این مسأله مهم اگر اتفاق بیفتد حالا باید منتظر تغییرات و تاثیرات مهم بین مردم و مخصوصا در مناطق محروم باشیم وگرنه صرف یک بازه یک‌ماهه نمی‌توان انتظار تغییرات عمیق و عمده را داشت. مگر اینکه شبیه به اینجا، طی چند سال حضور در یک منطقه در ماه محرم و رمضان، با مردم در ارتباط باشیم، تماس بگیریم و در مواقعی که لازم است با هم حرف بزنیم و اگر مشکلی هست با ما در میان بگذارند. آن‌هم مگر چنددرصد اتفاق میفتد؟

ساده‌زندگی کردن را «انتخاب» کردم

برای من که گرافیک خوانده بودم، لذت بصری و زیبایی برایم مهم بود و به هماهنگ بودن وسایل خانه خیلی اهمیت می‌دادم اما اول، شروع یک زندگی طلبگی و بعد حضور در مناطق محروم، برایم یک ترمز خیلی قوی بود؛ یک ترمز قوی برای زیاده‌روی در دنیایی و تجملاتی زندگی کردن.

وقتی ازدواج کردیم، همسرم مهندسی مخابرات می‌خواند اما همزمان سرکار هم می‌رفت و در یک پروژه ساخت مسکن، مهندس ناظر بود. چه در خانه پدرم و چه اوایل ازدواج، از نظر مالی شرایط خوبی داشتیم و مشکلی نداشتم. اما وقتی آمدیم حوزه یکدفعه از یک حقوق خوب رسیدیم به شش‌ ماه بدون شهریه و بدون حقوق زندگی کردن. همسر من اینقدر غرور داشت که اصلا دلش نمی‌خواست این قضیه را با خانواده‌ها مطرح کند. ما از همان اول زندگی‌مان را مستقل شروع کردیم و در آن شش ماه هم خودمان زندگی‌مان را پیش بردیم. بعد هم که سال ۹۱ شهریه‌مان وصل شد. ما تا مدت‌ها ماهانه شصت هزارتومان شهریه داشتیم. من گاهی به شوخی به همسرم می‌گویم من وقتی با تو ازدواج کردم، از پدرم ماهیانه ۸۰ هزارتومان پول توجیبی می‌گرفتم اما دو سال بعد ما، ماهانه ۶۰ هزارتومان شهریه می‌گرفتیم! که واقعا جوابگوی زندگیمان نبود؛ ما آن موقع همان مقدار اجاره‌خانه می‌دادیم. همسر من از همان ابتدا که احساس می‌کرد زندگی دارد خیلی سخت می‌شود و حتی برای یک زندگی بسیار ساده هم نمی‌شود روی شهریه حساب کرد، کنار درس خواندن، کار می‌کردند. همین شرایط هم باعث می‌شد من از جهت شکل زندگی هم خودم را تربیت کنم.

 اما من همیشه می‌گویم تا قبل از اینکه به مناطق محروم برویم، من مجبور به ساده‌زیستی بودم اما وقتی به این منطقه‌های محروم آمدم، ساده‌زیستی تبدیل به انتخابم شد. وقتی بعد از مسجد که به خانه می‌آیم می‌گویم چقدر خوب است آدم یک خانه کوچک داشته باشد، بدون هیچ وسیله زائدی. چقدر زندگی کردن در چنین خانه‌ای راحت و بدون دغدغه است. چقدر می‌شود به کارهای مهم‌تری رسید. من توی قم هم به نسبت اطرافیان و خانواده خودم، زندگی ساده‌ای دارم. وقتی اینجا هستم مدام به این مسأله فکر می‌کنم اما متاسفانه وقتی بر می‌گردم قم، دوباره درگیر همان زندگی قبلی می‌شوم. اینجا که هستم یک احساس آرامش دارم و می‌گویم چقدر خوب است آدم به اندازه‌ای که واقعا نیاز دارد وسیله زندگی داشته باشد. در چنین شرایطی چقدر وقت زیاد برای کتاب خواندن و کنار بچه‌ها بودن و صحبت کردن با هم داریم. ما اینجا کلا چهار تا بشقاب و دو تا قابلمه داریم. فقط دو تا پتو داریم که یا باید زیر پایمان بیندازیم یا روی خودمان. و چقدر بابت همین کم بودن وسایل احساس آرامش دارم.

حیف عمر ماست که صرف این چیزها شود

الان دیگر انتخابم ساده‌زیستی است و حتی وقتی قم هستیم خودم افسار نفسم را می‌کشم و می‌گویم فلان وسیله که به چشمم آمده، نیاز نیست و از دایره ضروریات عبور می‌کند. چیزی که الان خیلی‌ها دارند درگیرش می‌شوند، خوشگل زندگی کردن است. گاهی وقت‌ها در اینستاگرام پست‌هایی می‌بینم که بشدت تعجب می‌کنم. برای یک فنجان یا یک قوری یا حتی تخته سبزی خوردکنی، برنامه‌ریزی می‌کنیم و متد ذهنی داریم! یک چیزهایی که بنظرم سرعت‌گیر ما در مسیر زندگی و در راه اصلی است که پیش رویمان قرار دارد. ما برای اینکه وقتمان را صرف سِت کردن گلدان و پرده و کابینت کنیم، به دنیا نیامده‌ایم. خیلی کارهای مهم‌تری داریم که این‌ها حواسمان را از آن مهمترها پرت می‌کنند. حیف عمر ماست بابت این چیزها صرف شود.

چند وقت پیش یکی از دوستان در اینستاگرام لیستی را گذاشته بودند از کسانی که بهتر است آن‌ها را دنبال نکنیم؛ مثلا کسانی که از بچه‌هایشان به‌عنوان مدل استفاده می‎کنند یا کسانی که به جز ظاهرشان چیزی برای گفتن ندارند و… من دلم می‌خواست بگویم کسانی که یک زندگی شیک و خیلی تجملاتی را از خودشان نمایش می‌دهند را هم فالو نکنیم. چون زندگی‌هایمان دارد به سمتی می‌رود که ظاهر زندگی مهم‌تر از باطن و حاشیه مهم‌تر از متن شده است. با هم بودنمان آنقدر برایمان اهمیت ندارد که آن قوری و چایی خوشگل برایمان مهم شده است. من الان در سی‌سالگی در قله‌ای ایستاده‌ام که مدل خاص لباس برایم اهمیتش را از دست داده است؛ همینکه نیازم را برطرف کند، کافی است.

درباره کتاب «زن آقا»

 سال ۹۱ که وارد جامعه‌الزهرا شدم، یک کانون قلم و اندیشه داشت که کلاس‌های بسیار خوبی برگزار می‌کرد. من آنجا در کلاس‌های داستان‌نویسی شرکت می‌کردم. وقتی به این سفر تبلیغی  آمدم، به‌ عنوان تمرین داستان‌نویسی، خاطرات اینجا را می‌نوشتم؛ چون اتفاقاتی که اینجا می‌افتاد، خیلی جالب و خوب بود. اما برنامه‌ای برای اینکه آن‌ها را چاپ و منتشر کنم، نداشتم. موضوعی که باعث شد من برای چاپ این نوشته‌ها در قالب کتاب انگیزه بگیرم، این بود که من در فضای مجازی و در نگاه اطرافیانم می‌دیدم که هیچ روایت درست و مبتنی بر حقیقتی از زندگی طلبگی در ذهن آدم‌های خارج از این زندگی وجود ندارد. همیشه روایت آدم‌ها از زندگی طلبگی از یک طرف بام افتاده است؛  در مورد سطح زندگیشان از نظر میزان رفاه، یا فکر می‌کنند طلبه‌ها فوق‌العاده مرفه هستند و به قول همسرم که گاهی به شوخی می‌گوید، وقتی وارد حوزه می‌شوند، چاه نفت به نامشان می‌زنند یا اینکه از آن طرف بام بعضی‌ها فکر می‌کنند طلبه‌ها خیلی فلاکت‌باز زندگی می‌کنند. در مورد تفکراتشان هم یک عده فکر می‌کنند طلبه‌ها افرادی بسیار خشک‌مقدس و متعصب هستند که هیچ‌چیزی به جز اعتقادات خودشان را قبول نمی‌کنند. و از این قبیل کلیشه‌هایی که باعث شده کمتر روایت مبتنی بر واقعیتی از زندگی طلبه‌ها وجود داشته باشد.

من حس کردم روایتی که در طی این سه سال نوشته‌ام می‌تواند یک روایت شسته‌ رفته و واقعی و معمولی باشد. به همین خاطر احساس کردم نیاز هست این روایت را ارائه کنم. سال گذشته کتاب را به سوره مهر دادم و الحمدلله سوره هم استقبال خوبی هم کرد و پذیرفت و پایان سال ۹۷ کتاب چاپ شد. شکرخدا همانطور که فکرش را می‌کردم خیلی از کتاب استقبال خوبی شد . الان به چاپ نهم رسیده‌است. بازخوردهای خیلی خوبی هم از مخاطبان گرفتم و خیلی برایم دلگرم‌کننده بود.

فرنگیس، الگوی من است

اگر نخواهیم شعار دهیم، الگوی زندگی نمی‌تواند یک فرد واحد باشد. ما برای هر بعد شخصیتی‌مان ممکن است از یک نفر الگو بگیریم؛ من در زندگی‌ام از آدم‌های زیادی الهام گرفته‌ام اما اگر بخواهم بگویم الان الگوی زندگی‌ام کیست، می‌گویم «فرنگیس». وقتی کتاب فرنگیس را خواندم، شخصیت او خیلی من را جذب کرد. یک زن مقاوم، یک زن صبور و یک زن مسلط بر همه‌چیز، حتی جنگ! چیزی که باعث شد این زن را ستایش کنم این بود که هیچ‌چیز در زندگی‌اش او را از مدار زندگی خارج نکرد؛ حتی جنگ و حتی بمباران شدن و اشغال شدن روستای‌شان باعث نشد که این زن از مدار زندگی‌اش خارج شود.  ما یک اتفاق کوچک در زندگیمان می‌افتد یا یک اختلاف نظر کوچک که با همسرمان پیدا می‌کنیم، باعث می‌شود از مدار زندگیمان خارج کنیم. ابراز نارضایتی می‌کنیم و حتی آدم‌های اطرافمان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهیم. این زن چند بار زندگی‌اش را از دست می‌دهد و دوباره زندگی‌اش را می‌سازد. چندبار آواره می‌شود اما می‌رود روی کوه و دوباره برای خودش خانه می‌سازد.

این زن همیشه برای خودش یک بستر برای زندگی درست می‌کند. من واقعا خجالت کشیدم جلوی این زن. واقعا از او حیا کردم که این زن چقدر با ایمان و قوی پای زندگی، وطن و پای روستای خودش می‌ماند اما ما به محض اینکه چیزی گران می‌شود، همه‎چیز را زیر سوال می‌بریم. به محض اینکه زندگی‌مان یک ذره تحت‌ تاثیر مشکلات قرار می‌گیرد، همه چیزمان را می‌بازیم. اما فرنگیس آنقدر حب وطن در دلش ریشه دارد که آن‌طور جلوی دشمن ایستادگی کرد. واقعا از این بابت خیلی به او غبطه خوردم و خیلی دوستش داشتم. اگر ببینمش واقعا دستش را می‌بوسم.