۵ نامزد نهایی «چهره هنر سال انقلاب» معرفی شدند +عکس

به گزارش سراج هشت، در نشست خبری هفته هنر انقلاب و جشنواره شعر و داستان انقلاب رضا امیرخانی، هدایت‌الله بهبودی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان، نامزدهای نهایی چهره هنر سال انقلاب شدند.

مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر هفته هنر انقلاب در نشست خبری هفته هنر انقلاب که صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد، رضا امیرخانی، هدایت‌الله بهبودی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان را از میان۱۴چهره به عنوان ۵ نامزد نهایی «چهره هنر سال انقلاب» معرفی کرد. همچنین در بخش رویداد سال، نامزدها عبارتند از مجموعه خانه طراحان انقلاب اسلامی، هیات هنر و کلاس‌های آموزشی شهاب مرادی، نامزد نهایی رویداد هفته هنر  انقلاب هستند.

* معیارهای انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی
معلمی با بیان اینکه حوزه هنری برای پنجمین دوره چهره سال هنر انقلاب اسلامی را معرفی خواهد کرد، اظهار داشت: دبیرخانه دائمی جایزه هنر انقلاب اسلامی به صورت منظم فعالیت‌های هنرمندان را در طول سال رصد می‌کند و در بهمن و اسفند ماه به لیست ۱۵ تا ۲۰ نفره می‌رسد که شامل شخصیت‌هایی است که در آن سال تولیدات و فعالیت‌هایی برای هنر انقلاب اسلامی داشته‌اند.

وی در رابطه با معیارهای انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: توجه اصلی ما تنها به عمر فعالیت‌های هنرمندان نیست، بلکه تولیدات و فعالیت‌های یک هنرمند در طول سال گذشته معیار مهمی است که در انتخاب به آن توجه می‌کنیم. دربرگیری و عمومیت داشتن اثر تولیدی هم از بحث‌های دیگری است که در انتخاب هنرمند مدنظر کارشناسان قرار می‌گیرد. جریان‌سازی برای هنر انقلاب اسلامی هم جز پیش شرط هایمان برای انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی بوده است. انقلابی بودن و دربرگیری عمومی از شاخصه هایمان بوده است و اگر در این راستا اقدامی باعث پرورش هنرمندان انقلاب شده باشد هم مورد توجه قرار گرفته است.

* معیار انتخاب رضا امیرخانی: برنده جایزه یازدهمین دوره جایزه جلال در سال ۹۷ برای نویسندگی رمان «رهش»، تاثیرگذاری ادبی و جذب حداکثری مخاطب.

* معیار انتخاب هدایت‌الله بهبودی: برنده یازدهمین جایزه جلال در سال ۹۷ برای نویسندگی کتاب «الف-لام-خمینی» و مستندسازی از وقایع مهم تاریخ انقلاب.

* معیار انتخاب ابراهیم حاتمی‌کیا: کارگردانی فیلم سینمایی «به وقت شام» و پرداختن به موضوع مدافعان حرم و مبارزه با تروریسم و توفیق در جذب مخاطب گسترده.

* معیار انتخاب مسعود نجابتی: تاثیرگذاری در عرصه هنر تجسمی، جشنواره‌ها و رویدادهای بزرگ هنری، آموزش هنرمندان متعهد و جوان و واکنش به وقایع مهم جهان با نگاهی هنری. مدیریت و دبیری جشنواره تجسمی مقاومت، توجه به کادرسازی و آموزش گسترده هنرمندان متعهد و جوان، واکنش هنرمندانه، متعهدانه و بهنگام نسبت به وقایع جهان اسلام.

 * معیار انتخاب مهدی نقویان: کارگردانی مستندهای «در برابر طوفان»، «خارج از دید۲» و «ایران ۲۰»، مستندسازی و شناساندن افتخارات و دستاوردهای انقلاب اسلامی به شیوه‌ای نوین.

گفتنی است، جشن هفته هنر انقلاب که به همت حوزه هنری و با همکاری مؤسسه سپهر سوره هنر برگزار می‌شود، به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و… تا تاریخ ۲۷ فروردین ادامه می‌یابد.

در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری از یک عمر فعالیت متعهدانه، روزآمد و تأثیرگذار استاد رضا بدرالسماء و استاد نادر طالب‌زاده تقدیر خواهد شد. رویکردها و سیاست‌های جشن هفته هنر انقلاب از شعار «هنر متعهد به حقیقت» پیروی می‌کند.

حلقه وصل/