ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین(ع)، امام سجاد(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت مهدی(عج) در این ماه واقع شده است. مناجات شعبانیه از مهمترین دعاهای این ماه است.

 

در فضیلت بعضی از اوقات بر بعضی دیگر، هیچ تردیدی نیست. تمامیِ ماه مبارک رمضان، لیلـه القدر، شب مبعث پیامبر(ص)، عید سعید غدیر و…در شمار این ایّام مبارک است. امّا گذشته از شرافت ذاتیِ بعضی از ایّام، اهمیّت حاصل از بعضی از وقایع خاص نیز به شرافت آن ایّام می افزاید. ماه شعبان نیز در شمار شریف‌ترین ایّام سال قرار دارد که نه تنها خود شریف است، بلکه بستر ولادت ولیّ مطلق الهی، حضرت بقیهالله(عج) نیز هست. از این روست که در سخنان پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) نیز به وفور به اهمیّت این ماه اشاره شده است. بنابر آنچه در شماری از متون روایی وارد شده، پیامبر اکرم(ص) در یکی از سال‌ها، به هنگام آغاز این ماه خطبه‌ای خواندند و مردم را نسبت به شرافت این ماه آگاه فرمودند.

صوت | توصیه‌های آیت‌الله مجتبی تهرانی برای ماه شعبان

قسمت هایی از این خطبه چنین است: «شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است. حاملان عرش آن را بزرگ می شمارند و حقّ آن را می شناسند. آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌گردد و در آن بهشت آذین بسته می شود و این ماه را شعبان نامیده اند زیرا در آن ارزاق مؤمنان تقسیم می شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می دهد.»

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین(ع)، امام سجاد(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت مهدی(عج) در این ماه واقع شده است. مناجات شعبانیه از مهمترین دعاهای این ماه است.

* توصیه‌های رهبر انقلاب درباره ماه شعبان
به مناسبت آغاز ماه شعبان پر خیر و برکت به توصیه‌هایی از رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره استفاده از فرصت این ماه در تقرب به خدا و ارزش‌های ناب الهی اشاره می‌شود.

«این را همیشه باید به یاد داشته باشیم، از فرصت‌هایی که خدای متعال در اختیار ما قرار می‌دهد، حداکثر استفاده را بکنیم، یکی از این فرصت‌ها ماه مبارک شعبان است که ماه دعاست، ماه مناجات است، ماه توسل است، ماه انتظار است، یک نعمت بزرگ دیگر ماه مبارک رمضان است که نزدیک است، خیلی مناسبت است که در ماه شعبان خودمان را آماده کنیم برای ماه رمضان، ماه رمضان ماه ضیافت الهی است …»

 فیلم کامل | توصیه‌های رهبر انقلاب درباره ماه شعبان

* پوستر | اعمال مشترک ماه شعبان

پوستر | اعمال مشترک ماه شعبان

* پوستر | صلوات شعبانیه
این صلوات یادگار حضرت سجاد(علیه السلام) است که در این ماه سفارش زیادی به قرائت آن شده است. در هر روز از شعبان در وقت زوال(مقارن با نماز ظهر) و در نیمه شب آن را بخوانید: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّد ٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، شَجَرَهِ النُّبُوَّهِ»

 

 صوت | صلوات شعبانیه با صدای استاد موسی قهار

* پوستر | روزه‌داری در ماه شعبان
امام على علیه السلام: صَومُ شَعبانَ یَذهَبُ بِوَسواسِ الصَّدرِ وَ بَلابِلِ القَلبِ. روزه ماه شعبان، وسواس دل و پریشانى‏ هاى جان را از بین مى ‏برد.
تحف العقول ص ۱۰۲ – خصال ص ۶۱۲

* پوستر | مناجات شعبانیه
مناجات شعبانیه مناجاتی از حضرت علی(ع) که گفته‌اند همه امامان(ع) پس از ایشان به قرائت آن اهتمام داشته‌اند. این مناجات را نمونهٔ کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با خداوند متعال به شمار آورده‌اند. شیعیان غالبا مناجات شعبانیه را در ماه شعبان می‌خوانند. سند مناجات شعبانیه به امیرالمومنین(ع) می‌رسد و ابن طاووس در اقبال الاعمال، مجلسی در بحارالانوار و زاد المعاد، سماهیجی در الصحیفه العلویه و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به نقل از ابن خالویه مناجات را نقل کرده‌اند.


صوت مناجات شعبانیه با صدای میثم مطیعی

* نماز مستحبی در شب های بیض ماه شعبان
بدان که مستحب است در هر یک از ماه رجب و شعبان و رمضان آنکه در شب سیزدهم دو رکعت نماز بگزارند در هر رکعت حمد یک مرتبه و یس و تبارک الملک و توحید بخوانند و در شب چهاردهم، چهار رکعت به دو سلام به همین کیفیت و در شب پانزدهم شش رکعت به سه سلام به همین کیفیت. از حضرت صادق علیه السلام مروی است که هر که چنین کند جمیع فضیلت این سه ماه را در یابد و جمیع گناهانش غیر از شرک آمرزیده شود.

*** توجه: شب سیزدهم اول لیالی بیض است

* فضیلت شب نیمه شعبان
شب نیمه شعبان شب بسیار مبارکى است، از امام صادق علیه السّلام روایت شده که از امام باقر علیه السّلام از فضیلت شب نیمه‏ شعبان سؤال شد، ایشان فرمود: این شب پس از شب قدر برترین شبهاست. در این شب خدا فضل خود را بر بندگان سرازیر مى ‏کند، و آنان را به بخشش و کرم خویش مى‏ آمرزد، پس در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن‏ بکوشید، که آن شبى است که خدا به ذات مقدّس خود سوگند یاد کرده، که سائلى را از درگاه خویش با دست خالى بازنگرداند مادام که انجام معصیتى را درخواست نکند، و شب نیمه شعبان شبى است که حق تعالى آن را براى ما قرار داد، در عوض‏ شب قدر که آن را مخصوص پیامبر صلى اللّه علیه و آله قرار داده است، پس در دعا و ثنا بر خداى تعالى کوشش کنید…،تا آخر خبر. از جمله برکات این شب مبارک، ولادت با سعادت حضرت سلطانِ عصر امام زمان (ارواحنا له الفداء) است‏ که در سحر چنین شبى در سال دویست‏ و  پنجاه‏ و پنج هجرى قمرى در سرّ من‏ رأى [سامراى کنونى] واقع شد، و باعث فزونى‏ شرافت این شب مبارک گشت.

فایل pdf دعای شب نیمه شعبان

* اعمال شب نیمه شعبان

 * زیارت امام زمان (ع) در روز نیمه شعبان
روز نیمه شعبان روز ولادت شریف امام دوازدهم مولانا و امامنا المهدى حضرت حجّه بن الحسن صاحب الزّمان (صلوات‏ اللّه علیه و على ابائه) است.

وَ یُستَحَبُّ زِیارَتُهُ عَلَیهِ السَّلامُ فیِ کُلِّ زَمانٍ وَ مَکانٍ وَ الدُّعَاءُ بِتَعجِیلِ الفَرَجِ عِندَ زِیَارَتِهِ،

و زیارت آن حضرت در هر زمان و مکان و دعا براى تعجیل فرج آن حضرت به هنگام‏ زیارتش مستحبّ است،

وَ تَتَأَکَّدُ زِیَارَتُهُ فِی السِّردابِ بِسُرَّ مَن رَأى وَ هُوَ المُتَیَقَّنُ ظُهُورُهُ وَ تَمَلُّکُهُ،

و زیارت آن حضرت در سراب شهر سامّراء تاکید بیشترى دارد، و اوست که ظهور و فرمانروایى‏ اش‏ یقینى است،

و َأَنَّهُ یَملَأُ الأَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَمَا مُلِئَت ظُلماً وَ جَوراً

 و اوست که زمین را پر از عدل‏ و داد مى‏ کند، چنان‏که از ستم و بیداد پر شده است.