سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در ماهنامه «حلقه‎وصل» +تصویر

به گزارش سراج هشت، به نقل از حلقه وصل؛ ویژه‎نامه پایان سال ماهنامه حلقه‌وصل به بررسی فیلم‎های سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر پرداخته است. حلقه‌وصل در این شماره با کارگردان‌های دو فیلم مهم و انقلابی «بیست‌وسه نفر» و «دیدن این فیلم جرم است» گفت‌وگو کرده و در یک نگاه نقادانه، فیلم‌های سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را تشریح کرده است.

از دیگر بخش‎های مهم ویژه‎نامه عید ماهنامه حلقه‎وصل گفت‎وگو با کارگردانان دو فیلم مهم و انقلابی جشنواره سی‎وهفتم؛ یعنی فیلم‎های «بیست‎وسه نفر» و «دیدن این فیلم جرم است» است. مهدی جعفری و رضا زهتابچیان، در گفت‌وگو با حلقه‌وصل ضمن توصیف روند ساخت فیلم‎های خود از دغدغه‎های خود برای اکران و آینده کاری سخن گفتند.

* دستگاه فرهنگی «اختلاس‌گرنواز»
«اختلاسِ فرهنگیِ طلبکارانِ چهل‌ساله» عنوان یادداشت صادق یزدانی، سردبیر ماهنامه حلقه‌وصل در ویژه‎نامه عید این ماهنامه است. صادق یزدانی، در این یادداشت با تشریح منظور خود از اختلاس‌گر فرهنگی، نمونه‌ها و مصادیق مختلف آن را برشمرده و از این نوشته است که «گویا دستگاه فرهنگی این کشور، «اختلاس‌گرنواز» است.» او در ادامه به‌خوبی چگونگی تسلط اختلاس‌گران فرهنگی بر سوراخ سنبه‌های درآمدزای فرهنگی کشور را ترسیم و از این گفته است که برخی از هنرمندان و اهالی فرهنگ خود را طلبکار انقلاب اسلامی می‌دانند و در مقاطعی سعی می‌کنند با سخنان خود علیه انقلاب اسلامی، اعتماد مردم را خدشه‌دار کنند.

* ظهور، آرمان‎شهر هنرمند انقلابی
اینکه ما باید چگونه به هنرمند و آینده هنر بنگریم؟ سوالی است که آیت‎الله میرباقری در ویژه‌نامه ماهنامه حلقه‌وصل به آن پاسخ گفته است. او در پاسخ به این سوال معتقد است که «آرمان‎شهر هنرمند انقلابی، ظهور است». حسن رحیم‎پور ازغدی در این شماره در مورد ابعاد مختلف «هنر سفارشی» سخن گفته است و به این سوال پاسخ داده است که آیا هنر و سینمایی داریم که هیچ سفارشی در پشت صحنه آن نباشد؟ او در سخنان خود آغوش باز هنر برای سفارش را بیشتر تحلیل کرده است. دکتر حسن عباسی نیز در شماره ۶۷ و ۶۸ ماهنامه حلقه‎وصل به تشریح «تفاوت‎های سینمای جمهوری اسلامی با سینمای انقلاب اسلامی» پرداخته است و خطرات انحراف دوم که اولویت دادن فرم بر محتواست را گوشزد کرده است.

* جفا به رد خون
«بر بال سیمرغ» بخش ویژه ماهنامه حلقه‎وصل برای فیلم‌های سی‎وهفتمین جشنواره فیلم فجر است. در این بخش، تمامی فیلم‎های سودای سیمرغ یا بخش مسابقه جشنواره فجر، معرفی، تحلیل و نقد شدند. در ابتدای این بخش وحید جلیلی با بیان اینکه جشنواره سی‌وهفتم برخلاف میل جریان ضدانقلاب از سینمای سانسور عبور کرده است، معتقد است که این دوره از جشنواره دلایل و شواهد زیادی برای دفاع دارد. او ضمن انتقاد به داوران جشنواره فیلم و صداوسیما به خاطر نادیده گرفتن فیلم «ماجرای نیمروز؛ رد خون» و جفا کردن به این فیلم مهم و همچنین تقدیر از سعید روستایی به خاطر ساخت فیلم متری شش‎ونیم، جشنواره سی‎وهفتم را یکی از موفق‎ترین دوره‎های این رویداد فرهنگی می‎داند.

در بخش بر بال سیمرغ، هر آنچه باید و می‌خواهید در مورد فیلم‌های جشنواره سی‌وهفتم فجر بدانید موجود است و نقدها و معرفی‎های کامل و خوبی از فیلم‌های دوره سی‌وهفتم فجر شده است.

* من نفر بیست‎وچهارم هستم
از دیگر بخش‎های مهم ویژه‎نامه عید ماهنامه حلقه‎وصل گفت‎وگو با کارگردانان دو فیلم مهم و انقلابی جشنواره سی‎وهفتم؛ یعنی فیلم‎های «بیست‎وسه نفر» و «دیدن این فیلم جرم است» است. مهدی جعفری و رضا زهتابچیان، در گفت‌وگو با حلقه‌وصل ضمن توصیف روند ساخت فیلم‎های خود از دغدغه‎های خود برای اکران و آینده کاری سخن گفتند. زهتابچیان اثر خود را یک قیام سینمایی علیه بی‌عدالتی می‎داند و جعفری از این گفته است که چون خود من هم جزو ۲۳ نفر شده بودم، کار موفق شد.

* مرغ سوخته
«مرغ سوخته» بخش پایانی ویژه‌نامه عید ماهنامه حلقه‎وصل است. در این بخش با یک نگاه طنز به اتفاقات و فیلم‎های جشنواره سی‎وهفتم فیلم فجر پرداخته شده است.

نشریه حلقه‌‌وصل به سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود. برای دریافت این نشریه می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۹۵۳۴۰ و ۰۲۱۸۸۳۹۵۳۲۴ تماس بگیرید.