«چرا انقلاب کردیم» و «چه به دست آوردیم» در شماره ۶۷ حلقه وصل

به گزارش سراج هشت، ماهنامه حلقه‎وصل به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به‌صورت ویژه دستاوردهای مادی و معنوی جمهوری اسلامی ایران از بهمن ۵۷ تا بهمن ۹۷ را تشریح کرده است. شماره ۶۷ حلقه‎وصل مخاطب را با دستاوردهای واقعی انقلاب اسلامی بیشتر آشنا می‎کند و در ادامه موانع این مسیر را نیز به‌خوبی تحلیل می‎کند.

* دستاورد واقعی انقلاب اسلامی چیست؟
«دستاورد واقعی انقلاب اسلامی چیست؟» این سوالی است که صادق یزدانی در سرمقاله شماره ۶۷ ماهنامه حلقه‎وصل به آن پاسخ گفته است. سردبیر حلقه‎وصل در این یادداشت با تاکید بر اینکه نگاه آماری به دستاوردهای انقلاب دقیق و درست است اما می‌تواند توسط دشمن مورد خدشه واقع شود؛ به این نکته اشاره می‌کند که دستاورد واقعی انقلاب، تحول معنوی و انسان‏‌ساز آن و تغییرات در روحیه و منش انسان‌هاست. یزدانی جان کلام خود را چنین بیان می‎کند: «اگر… دستاورد انقلاب اسلامی را با فدا کردن جان برای حفظ مرز و ناموس و دین و با تحول شخصیتی شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم تبیین کنید، به‌راحتی برای همه قابل درک است. اینجا آن عرصه‎ای است که دشمن به‌راحتی نمی‎تواند شبهه اساسی برای همه اقشار و افکار مردم فراهم کند.»

* چرا انقلاب کردیم؟
«چرا انقلاب کردیم؟ چه چیزی به دست آوردیم؟» عنوان یادداشت حسین قیامت در شماره ۶۷ ماهنامه حلقه‎وصل است. قیامت در این یادداشت پرسش‎های پرتکراری را که در قالب شبهه و با هدف زیر سوال بردن انقلاب مطرح می‏شود، طرح و به آنها پاسخ‎های علمی و تاریخی داده است. گزارشی از ۴۰ نشست «شنبه‎های انقلاب» بخش بعدی ماهنامه حلقه‎وصل است. شنبه‏های انقلاب از ۲۹ فروردین امسال به مدت ۴۰ هفته، ۴۰ موضوع را انتخاب و از نگاه کارشناسان دستاوردها و پیشرفت‎های انقلاب در این ۴۰ عرصه حیاتی را بررسی کرده است. موضوعاتی از قبیل سلامت و بهداشت، آموزش‌وپرورش، کتاب و نشر، اقتدار دفاعی، زنان و خانواده، مشارکت عمومی، رفاه، سرود، فیلم و موسیقی، قانون‌گذاری و… در این ۴۰ نشست مورد واکاوی قرار گرفتند.

* رسوبات پهلوی و غرب‌گراها
گفت‎وگو با دکتر سیدمحمد حسینی، وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش بعدی ماهنامه حلقه‌وصل است. حسینی در این گفت‎وگو خواسته انقلاب از حوزه فرهنگ را تبیین و دستاوردهای انقلاب در عرصه فرهنگ را تشریح کرده است. همچنین حلقه‎وصل در این شماره، سند راهبرد آمریکا در قبال انقلاب اسلامی ایران را که در شهریور ۱۳۵۸ توسط وزیر امور خارجه آمریکا نوشته شده، منتشر کرده است.

* مظلومیت مضاعف انقلاب چهل ساله
گزارشی از نشست تخصصی «فرهنگ و انقلاب اسلامی؛ رویش‎ها و دستاوردها» بخش بعدی ماهنامه حلقه‎وصل است. در این نشست چهره‎های شاخص جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مانند حجت‎الاسلام رضا غلامی، حسن رحیم‎پور ازغدی، وحید جلیلی، نادر طالب‎زاده، موسی نجفی و… به تبیین دستاوردهای فرهنگی انقلاب پرداختند. همچنین سیدمحمدحسین راجی نیز در یادداشتی تحت عنوان «صعود ۴۰ ساله و غفلت از تبیین منطقی» با استفاده از آمارهای منابع رسمی خارجی دستاوردهای انقلاب را تبیین کرده است.

* رویاهای بربادرفته آمریکا
بخش «خط ویژه» ماهنامه حلقه‎وصل نیز به بررسی وضعیت فعلی دشمن دیرین و پای ثابت مردم و کشور ایران یعنی آمریکا پرداخته است. در این بخش، ابراهیم محسنی در مقاله مفصل از منظر متفکران غربی دلایل سقوط آمریکا را بیان کرده است. همچنین بررسی نشانه‏های سقوط و زوال نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آمریکا مقاله پایانی شماره ۶۷ ماهنامه حلقه‎وصل است.

نشریه حلقه‌‌وصل به سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود. برای دریافت این نشریه می‌توانید با شماره تلفن ۵-۰۲۱۷۷۶۵۵۱۳۴ تماس بگیرید.