به گزارش سراج هشت،امسال نام چندین چهره سینمایی در جمع عوامل مستندهای راه‌یافته به بخش مسابقه ملی دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به چشم می‌خورد. از جمله این چهره‌ها می‌توان به پرویز پرستویی به عنوان گوینده متن در مستند «شهسوار [جهان پهلوان تختی]» به کارگردانی علی شاه‌محمدی و همچنین فرهاد اصلانی و بابک حمیدیان به عنوان گوینده متن در مستند «آبی به رنگ آسمان» اشاره کرد.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای یکشنبه ۱۸ آذر الی یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد و مستندهای ارسال‌شده منتخب، به نمایش درخواهند آمد.

بازنمایی تاریخ و فرهنگ جامعه‌ی ایرانی- اسلامی، صیانت از هویت ملی مبتنی بر انگاره‌های دینی و ایرانی، تقویت سینمای مستند خلاق ایران، بیان نسبت سینمای مستند و توسعه‎ی پایدار، آشنایی فیلمسازان کشور با تحولات نوین سینمای مستند جهان، توجه به اهمیت اقتصاد سینمای مستند با تأکید بر رفع موانع تولید، توزیع و نمایش این آثار در عرصه‌های داخلی و خارجی، از اصول و اهداف این جشنواره است.

* هیات داوران دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت
هیات داوران بخش «مسابقه ملی»، «جایزه شهید آوینی» و «مستندهای معدن و صنایع معدنی ایران» دوازدهمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت معرفی شدند.
– بخش «مسابقه ملی»(۷۹ فیلم): مهوش شیخ‌الاسلامی(پژوهشگر و مستندساز)، علیرضا قاسم‌خان(مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده)، محمدحسن دامن‌زن(مستندساز)، سودابه مجاوری(پژوهشگر و مستندساز)، وحید موسائیان(مستندساز و کارگردان سینما)، سعید عقیقی(نویسنده و منتقد سینما) و آرش لاهوتی(مستندساز و کارگردان سینما)

– بخش «جایزه شهید آوینی»(۲۹ فیلم): اکبر نبوی (روزنامه‌نگار و تهیه‌کننده)، محمدهادی نائیجی (فیلمنامه‌نویس و کارگردان) و پناه‌برخدا رضایی (مستندساز و کارگردان سینما)

– بخش مسابقه فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران(۱۶ فیلم): فرشاد فدائیان (پژوهشگر و مستندساز)، سیدحسین حق‌گو (مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده) و مهرداد زاهدیان (مستندساز)

پوستر دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت

* پرکارترین‌های دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت
در ادامه اسامی برخی از شرکت‌کنندگان پرکار در بخش‌های مختلف دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» آمده است:
– پُرکارترین تهیه‌کننده(جایزه شهید آوینی): مرتضی شعبانی با تهیه‌کنندگی ۶ مستند

– پرکارترین فیلمبرداران(مسابقه ملی): رضا تیموری و ارسطو مداحی‌گیوی هر کدام با فیلمبرداری سه فیلم مستند

– پرکارترین تهیه‌کننده(مسابقه ملی): مهدی مطهر با تهیه‌کنندگی پنج فیلم مستند

– پُرکارترین تدوینگر(مسابقه ملی): فرید دغاغله با تدوین ۳ فیلم مستند

– پُرکارترین صدابردار(مسابقه ملی): حسن شبانکاره با صدابرداری ۵ فیلم مستند

– پُرکارترین آهنگساز(مسابقه ملی): صبا ندایی با ساخت موسیقی برای ۳ فیلم مستند

* حضور چهره‌های مطرح سینما در سینماحقیقت
امسال نام چندین چهره سینمایی در جمع عوامل مستندهای راه‌یافته به بخش مسابقه ملی دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به چشم می‌خورد. از جمله این چهره‌ها می‌توان به پرویز پرستویی به عنوان گوینده متن در مستند «شهسوار [جهان پهلوان تختی]» به کارگردانی علی شاه‌محمدی و همچنین فرهاد اصلانی و بابک حمیدیان به عنوان گوینده متن در مستند «آبی به رنگ آسمان» اشاره کرد.

* جدول کامل اکران‌های سینماحقیقت دوازدهم
برنامه کامل اکران‌های دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای یکشنبه ۱۸ آذر الی یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ در جدول زیر آمده است و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده در اکران فیلم‌های مستند حضور یابند.

لازم به ذکر است، دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.

جدول کامل برنامه‌های بازار فیلم مستند جشنواره سینماحقیقت

جدول کامل کارگاه‌های تخصصی دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت»