حلقه وصل و بررسی سرانجام جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ جنگی که هست و لمسش می‌کنیم

به گزارش سراج هشت، ماهنامه حلقه‎وصل، ۱۳ آبان و بازگشت تحریم‎های بانکی و نفتی، ابعاد مختلف «جنگ اقتصادی» امروز را بررسی و با تبیین چرایی این جنگ، بازیگران اصلی و نقاط ضعف و قوت دشمن و مدیران اقتصادی کشور را تحلیل و در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی راهکارهای اجرایی برای برون‎رفت از مشکلات فعلی ارائه داده است.

ریشه‎های مشکلات اقتصادی کشور منحصر در دولت فعلی نیست و در یک نگاه ساختاری-تاریخی برای ریشه‎یابی این مشکلات باید به خیلی عقب‌تر برگشت؛ یعنی دقیقا جایی که برخلاف اندیشه و شعارهای امام و مردم در جریان انقلاب، تدبیری برای ریشه‎کن کردن تفکرات لیبرالی حاکم بر اقتصاد دوران پهلوی اندیشیده نشد. ماهنامه حلقه‎وصل در آستانه ۱۳ آبان و بازگشت تحریم‎های بانکی و نفتی، ابعاد مختلف «جنگ اقتصادی» امروز را بررسی و با تبیین چرایی این جنگ، بازیگران اصلی و نقاط ضعف و قوت دشمن و مدیران اقتصادی کشور را تحلیل و در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی راهکارهای اجرایی برای برون‎رفت از مشکلات فعلی ارائه داده است.

در شماره ۶۴ حلقه‎وصل شما می‎توانید آثار و گفتاری را از استاد حسن عباسی، محمدرضا پورابراهیمی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، حسین صمصامی، سید مهدی زریباف، سید یاسر جبرائیلی و… مطالعه کنید.

صفیر گلوله‎ها در جبهه جنگ اقتصادی

صادق یزدانی، سردبیر ماهنامه حلقه‎وصل در این شماره با برشمردن انواع جنگ‎ها و جایگاه و اهداف «جنگ اقتصادی»، چرایی متمرکز شدن دشمن در عرصه اقتصاد را به‌صورت مفصل تحلیل کرده و غفلت فعالان فرهنگی در ناکارآمدی مدیریت مدیران دولتی اقتصاد را گوشزد کرده است. یزدانی با تشریح انسجام ابعاد مختلف برنامه وزارت خزانه‎داری و گروه اقدام آمریکا علیه ایران و بی‎برنامه‎گی و منفعت‌‏طلبی و سوداگری برخی از عوامل داخلی در این شرایط را تقبیح کرده است و می‎نویسد: «نمی‎خواهیم باور کنیم که در موقعیت جنگی هستیم و صدای صفیر گلوله‎های دشمن را نمی‎شنویم… «جنگ» هنوز ادامه دارد و دشمنی دشمنان هیچ تفاوتی با گذشته نکرده است؛ فقط این ما هستیم که حساسیت‎هایمان را از دست داده‎ایم.»

خودمان گلویمان را به دست دشمن دادیم

«حلقه‎ اول» شماره ۶۴ حلقه‎وصل اختصاص به گفت‎وگو با صاحب‎نظران اقتصادی دارد. در این بخش دکتر حسن عباسی، ریشه‌های داخلی ضعف موجود در جنگ اقتصادی را تبیین و استراتژی کلان جنگ اقتصادی ایران را در دو سطح؛ «مبانی تئوریک و نظری» و «اجرایی و عملیاتی» مورد وارسی قرار داده است. او خل مشکل اقتصادی کشور را در دستان اقتصادناخوانده‌ها می‌داند.

سید یاسر جبرائیلی نیز در مورد چرایی عدم بازتولید رضایت و افزایش شکاف میان مردم و حاکمیت از رهگذر اقتصاد و معیشت سخن گفته است.

دکتر صمصامی با مورد توجه قرار دادن تجربه برجام چرایی اولویت اقتصاد برای دشمن را تحلیل و راهکارهای اجرایی خوبی برای مقابله با دشمن در عرصه اقتصاد ارائه داده است.

همه چیز برای جراحی‎های اقتصادی فراهم است

گفت‌وگو با دکتر زریباف، بخش دیگر از ویژه‎نامه اقتصادی حلقه‎وصل است. دکتر زریباف در این گفت‌وگو وضعیت کنونی جبهه خودی در جنگ اقتصادی را ترسیم کرده است.

محمدرضا پور ابراهیمی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سخنانی انتقادی مواضع دولت در برابر سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و جنگ اقتصادی امروز را تحلیل کرده و حجت‌الاسلام رجایی نیز از منظر دفاع مقدس و درس‎هایی که می‎توان از مقاومت در جنگ هشت ساله گرفت، به جنگ اقتصادی نگاه کرده است.

جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا از موضع قوت است یا ضعف؟

پژوهشی کوتاه در چیستی و تاریخچه جنگ ارزی و جایگاه آن در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، بخش بعدی حلقه اولِ ماهنامه حلقه‎وصل است. این یادداشت به قلم علی نخعی‎زاده، کارشناس اقتصادی است.

طه رمضانی در یادداشت خود ابعاد مختلف جنگ اقتصادی و نقش ما در تحقق اقتصاد مقاومتی را تحلیل کرده است.

جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا از موضع قوت است یا ضعف، سوالی است که حسام‎الدین حائری‌زاده در یادداشت خود به آن پاسخ گفته است.

شیخ عمران نزار حسین راهکارهایی برای مبارزه با ربای جهانی و چگونگی برهم‎زدن هژمونی زیرساخت مالی آمریکا ارائه داده است. این کارشناس مسائل اقتصاد سیاسی، در این گفتار «پازلِ مرگ دلار» را ترسیم می‎کند وتنها منجی جهان در این مسیر را ایران می‌داند.

چرا در زمان شاه قیمت دلار ثابت بود؟

در بخش بعدی ماهنامه حلقه‎وصل عصاره و چکیده راهکارهای حسینیه اندیشه قم، موسسه پژوهشی مبانی و مدل‎های اقتصاد بومی و اندیشکده یقین برای مقابله با جنگ اقتصادی و بی‎اثر کردن تحریم‎ها ارائه شده است.

در این بخش حجت‎الاسلام رضی، اقتصاددان اسلامی نیز ردپای صهیونیسم در اقتصاد ایران را دنبال و از این گفته که «پدران و مادران اصلی صهیونیست از اقتصاد ایران نان می‎خورند».

منظر دینی به اقتصاد در نگاه آکادمیک

در بخش «سرحلقه»، ماهنامه حلقه‎وصل فعالیت‎های تئوریک و نظری چهار موسسه فعال در حوزه مقابله با جنگ اقتصادی بررسی شده است: موسسه پژوهشی مبانی و مدل‎های اقتصاد بومی، مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی، گروه اقتصاد مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) و موسسه فرهنگی آموزشی امام خمینی(ره).

هنر تحریم‎ها؛ نگاهی از درون میدان

 «تلنگر» بخش پایانی ویژه‎نامه جنگ اقتصادی ماهنامه حلقه‎وصل است. حلقه‎وصل در این بخش خلاصه‎ای از کتاب «هنر تحریم‎ها؛ نگاهی از درون میدان» را آورده است. این کتاب توسط «ریچارد نفیو»، مسئول تیم طراحی تحریم‎ها علیه ایران نوشته است. این کتاب نقشه دشمن در عرصه جنگ اقتصادی را تبیین می‎کند.

نشریه حلقه وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود.

علاقه مندان برای دریافت این نشریه می‌توانند با شماره تلفن ۵-۰۲۱۷۷۶۵۵۱۳۴ تماس حاصل نمایند.