انقلاب اسلامی ایران که حدود ۴۰ سال پیش در زمان خفقان سنگین حکومت ستم شاهی به وقع پیوست یکی از شاخه های عاشورای سال ۶۱ هجری بود که امام خمینی (ره) با الهام از سیدالشهدا (ع) و با رمز تکیه بر این ارادی الهی رقم زد، اگر در عاشورا خون حسین (ع) و یارانش بر زمین کربلا روان شد پس از ۴۰ روز و اولین زیارت خاندان اهل بیت (ع) همگان راز این ذبح عظیم را تقریبا فهمیدند و این سرمنشا آغاز جانی دوباره در کالبد بشریت شد که هرساله در روز ۲۰ صفر و اربعین حسینی تکرار این جان تازه در بشریت با خلق حماسه ای عظیم شکل می گیرد.

قبلا به این نکته اشاره شد که چرا مردم از دور و نزدیک خود را در زمانی معین به کربلا می رسانند و از راز های پیاده رفتن طریق عشق نوشتیم، در این گزارش همانطور که در مقدمه به آن اشاره کردیم قصد داریم ارتباط بین اربعین حسینی و انقلاب خمینی را بررسی کنیم.

مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) بستری مناسب برای تحقق آرمان اصلی انقلاب یعنی تشکیل تمدن اسلامی را ایجاد کرده است، مسئولان باید با تسهیل‌ خدمات و امکانات تا حد امکان شرایط را برای حضور حداکثری مردم در این همایش مسحورکننده جهانی فراهم کنند.

رشد و گسترش رویکرد افکارعمومی جهان به دین اسلام انکارناپذیر است همچنان که برخی از اندیشکده‌های آمریکایی – غربی اذعان داشته‌اند که دین اسلام در دهه‌های آینده دین اول مردم جهان خواهد بود.

حضور گسترده مردم سراسر دنیا از هر دین و آیینی در ایام منتهی به پیاده‌روی اربعین حسینی مصداقی بر این واقعیت است.

 از دیگر سو، این همایش عظیم مردمی ظرفیت بسیار عظیمی را برای ترویج فرهنگ معرفتی اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) فراروی جهان اسلام قرار می‌دهد.

نظام سلطه با اعتراف و اذعان به گسترش دین اسلام در اقصی نقاط جهان  به انحای مختلف درصدد بایکوت این واقعه بی‌مثال اعصار گذشته است.

مروری بر محتوای رسانه‌های غربی – آمریکایی نشان می‌دهد که در طول برگزاری پیاده‌روی اربعین حسینی این گروه از رسانه‌ها کمترین اشاره‌ای به آن نداشته و بلکه با انتشار گزارشات و اخبار مجعول و مغرضانه درصدد انحراف توجهات افکارعمومی بر‌آمده‌اند.

از سوی دیگر پدیده تاثیرگذار انقلاب اسلامی و شکل‌گیری نخستین نظام حکومتی مردم بر مردم یعنی نظام جمهوری اسلامی ایران انکارناپذیر است.

همایش بزرگ پیاده‌روی اربعین حسینی فرصتی را فراروی مسئولان و متولیان امور قرار داده تا در پرتو آن بتوانند از فرصت‌های نهفته در آن در راستای تحقق آرمان‌های تشیع و اهداف انقلاب اسلامی استفاده کنند.

عدم تسهیل‌سازی شایسته مسئولان ذی‌ربط درباره حضور مردم در ایام پیاده‌روی اربعین حسینی ما را بر آن واداشت تا ضمن مقدمه‌ای، به برخی گزاره‌ها و مصادیق فرصت‌های اربعینی از منظر رهبر معظم انقلاب بپردازیم.

ایام پیادهروی اربعین امام حسین(ع) مقطعی است که می‌توان از آن به‌عنوان فرصتی برای رشد و ارتقای صفات اخلاقی و رفتاری در ابعاد فردی و اجتماعی, در پرتو انوار مقدس ائمه اطهار(ع) یاد کرد.

 در نگاهی دیگر این همایش عظیم الهی ظرفیتی است که به‌مرور زمان باعث پیوند و اتحاد ملت‌های دنیا با هر نژاد و مذهب و قومیتی می‌شود.

 حضور مردم حدود ۸۰ کشور از سراسر دنیا در سال گذشته مصداقی بر این واقعیت است.

وحدت، همدلی، محبت، مودت، ازخودگذشتگی، ایثار و بسیاری از مقولات اخلاقی و صفاتی از مفاهیمی هستند که در ایام پیاده‌روی اربعین بین مردم مسلمان و غیرمسلمان نمود می‌یابد.

از منظر دیگر می‌توان گفت تحقق این آیه از قرآن است که خداوند فرمود: «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا؛ کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح کرده‌‏اند، به‌زودى [خداى‏] رحمان براى آنان محبت آرمانی) [در دلها] قرار مى‏‌دهد.» بنابراین خداوند در ایام پیاده‌روی اربعین فرصتی ایجاد کرده است که می‌توان از آن با عنوان الگوی تمدن عظیم الهی یاد کرد، همان تمدنی که مقصد اصلی انقلاب اسلامی ایران است؛ لذا هراندازه حضور مردم برای زیارت امام حسین(ع) در ایام اربعین تسهیل شود، به‌نفع اهداف عالی انقلاب اسلامی و تشیع است.

اما فرصت پیاده‌روی اربعین در این چند سال اخیر از نگاه ژرف‌انگیز رهبر معظم انقلاب دور نماند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از جلسات درس خارج فقه، پدیده بی‌نظیر و حرکت عظیم و پر معنای راهپیمایی اربعین حسینی علیه‌السلام را حسنه‌ای ماندگار خواندند و گفتند: ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصر به‌فرد مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است و حرکت عاشقانه و مؤمنانه مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است.

آیت الله خامنه‌ای با اشاره به بزرگواری و محبت مردم عراق در پذیرایی از زائران اربعین، به کسانی که توفیق حضور در این حرکت پر معنا و پر مغز را پیدا کرده‌اند توصیه کردند این فرصت را مغتنم بشمارند و افزودند: ما نیز از دور به حال زائران اربعین غبطه می‌خوریم و آرزو می‌کنیم ای کاش همراه شما بودیم.

انقلاب، فرصت ارتباط معنوی و عاشقانه با خاندان پیامبر اکرم(ص) و زیارت این عناصر ممتاز، برجسته، نورانی و ملکوتی را از امتیازات تفکر شیعی در میان فرق اسلامی دانستند و گفتند: حرکت عظیم مردم از ایران و سایر کشورهای جهان برای حضور در راهپیمایی اربعین، جلوه‌ای از ویژگیهای برجسته مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است که در آن، هم «ایمان، اعتقاد قلبی و باورهای راستین» موج می‌زند هم «عشق و محبت».

حضور مردم، عنصر اصلی تداوم جریان اربعینی

با تمام توصیفاتی که تا بدین‌جا درباره گوشه‌ای از فرصت‌های پیاده‌روی اربعین ارائه شد، می‌توان نتیجه گرفت «حضور مردم» عنصر اصلی تحقق فرصت‌های اربعینی است، اما این سؤال باقی می‌ماند که چرا مسئولان ذی‌ربط اقدامات شایسته‌ و بایسته‌ای برای تسهیل‌سازی آن تاکنون انجام نداند؟

 حال که خداوند بستری بسیار مناسب در قالب پیاده‌روی اربعین حسینی در راستای تحقق هدف اصلی انقلاب اسلامی ایران یعنی تشکیل تمدن نوین اسلامی و نیز ظرفیتی برای وحدت ادیان و مذاهب ایجاد کرده است، باید به‌ قدری هزینه و بودجه برای تسهیل زیارت امام حسین(ع) تدارک دید که مردم با کم‌ترین هزینه به این زیارت معنوی سفر کنند. اکنون که شاهدیم به‌دلیل توطئه‌های دشمنان اسلام خون هزاران هزار مسلمان به‌دلیل اختلافات فرقه‌ای روی زمین ریخته می‌شود، آیا نباید به جریان اربعین حداقل از بُعد «تقریب‌ مذاهبی» توجه کرد؟ بنابراین هرگونه کوتاهی در این امر بسیار مهم و ضروری عواقب ناخرسندی را به‌همراه خواهد داشت و مصداق بارز کفران نعمت و رویگردانی از آیات عظیم الهی محسوب می‌شود.

رهبر معظم انقلاب نیز در بخش دیگری از فرمایشات خود ضمن اینکه اربعین حسینی(ع) را از نعمات خداوند معرفی کردند، با تأکید بر آسان کردن حضور زائران اربعینی اشاره داشتند: «ازجمله‌ی شاخه‌های شکر، یکی این است که این کار را برای کسانی که عاشق این کارند، آسان کنیم که مسئولیّت این به‌عهده‌ی مسئولان بخش‌های مختلف کشور است. گاهی حوادثی پیش می‌آید؛ نگذارند این حوادث [تکرار شود]، پیشگیری کنند؛ این هم جزو شکر است. به‌هرحال این نعمت را قدر بدانیم، نعمت بزرگی است. و این ان‌شاءﷲ یک نعمت پایدار خواهد بود و برای ملّت ایران و ملّت عراق، مایه‌ی عزّت و سربلندی و افتخار خواهد بود». (بیانات در دیدار بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳)

هزینه‌کرد دشمنان برای تخریب جریان اربعینی

به‌طور قطع دشمنان اسلام در سایه غفلت برخی مسئولان برای فرصتی که اربعین حسینی(ع) برای ایجاد امت واحده الهی ایجاد کرده است، برنامه‌ریزی‌های کلانی انجام داده‌اند؛ ورود هالیوود برای ساخت فیلم «اربعین بزرگ» توسط «کاترین بیِگلو» کارگردان زن آمریکایی با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار و نیز حضور صهیونیست‌ها در مسیر زائران حسینی می‌تواند زنگ خطری برای تهدیدات اربعینی باشد؛ از این رو می‌توان به‌راحتی نتیجه گرفت هزینه‌ای که دشمنان برای تخریب و تحریف جریان اربعینی تدارک دیدند، به‌مراتب بیشتر از آن مقداری است که ما برای استفاده از فرصت اربعینی انجام دادیم.

تداوم حضور در اربعین و ناکام‌ماندن توطئه دشمنان

اما رهبر معظم انقلاب نیز با اشاره به تهدیدات اربعین حسینی(ع) شرط ناکام ماندن توطئه دشمنان را تداوم این حرکت دانستند و فرمودند: «حالا در دنیا سعی می‌کنند که نگذارند این نورافکن قوی دیده بشود، لکن نمی‌توانند؛ دیده خواهد شد؛ سعی می‌کنند دیده نشود یا تحریفش کنند، [امّا] هیچ‌کدام به جایی نمی‌رسد؛ وقتی ادامه دادید حرکت را، ناچار، حقیقت خود را آشکار خواهد کرد». امیدواریم که مسئولان مربوطه موانع و سدّ پیشِ‌روی ملت ایران برای حضور در پیاده‌روی اربعین را هموار کنند.