نشست “اربعین؛ زمینه ساز ظهور” با موضوع مهدویت و اربعین صبح روز گذشته به همت «مجمع راهبردی اندیشه مهدویت» برگزار شد. در این مراسم حجت الاسلام پناهیان ، آیت الله صدیقی ، استاد رحیم پورازغذی ، نادر طالب زاده ، حجت الاسلام قمی و دیگر اساتید به سخنرانی حول موضوع مهدویت و اربعین پرداختند

حجت الاسلام علیرضا پناهیان اولین سخنران این مراسم با یادآوری اهمیت موضوع اربعین و مهدویت گفت:یادم می آید که چندین سال قبل جلساتی برگزار می شد ، برای این که فکری برای اربعین کنیم تا این مراسم از قوت و قدرت بیشتری برخوردار بشود و الحمدلله آن جلسات ثمر داد و نقشه هایی که کشیده می شد برای اربعین همه محقق شد و برکاتش فوق انتظار نمایان شد. در همین جلسات بود که تصمیم گرفته شد که مثلا تصاویر شهدا در مسیر پیاده روی اربعین نصب شود و بسیاری از فعالیت های دیگر ،همه اتفاقاتی که در اربعین افتاد و رنگ و بویی از اربعین ایجاد شد که به سمت رسالت های بیشتر حرکت کرد و البته طبیعی هم هست که همه این اقدامات به برکت نام اباعبدلله حسین(ع) و به برکت عاشورا بوده است .

وی افزود: اصلا تصور این نیست که ما کاری برای امام حسین(ع) انجام دهیم یا ما اصلا خدمتی بتوانیم برای اربعین اباعبدالله حسین(ع) انجام دهیم بلکه این اربعین اباعبدالله الحسین(ع) است که ما را احیا می کند و زمینه را برای ما باز می کند. بنابر این نگاه تصور ما این است که اربعین باب دیگری را برای ما باز می کند و آن باب توجه بیش از پیش به موضوع آقا امام زمان(عج) وموضوع فرج است .

پناهیان گفت: چند نکته ای را درباره ربط اربعین و مهدویت عرض خواهیم کرد. اولا خیلی خطرناک است که ما ابا عبدالله (ع) را و ذکرشان را پیوند نزنیم با ذکر و یاد آقا امام زمان(عج) ، در دعای ندبه و زیارت عاشورا در برخی موقعیت های دیگر می توان دید که این پیوند وسیع وجود دارد . در زیارت عاشورا چندین بار یاد آقا امام زمان (عج) می شود و این بهترین بهره برداری از شور حسینی است که دل ها و اندیشه ها توجه پیدا کند به موضوع فرج و مقدمه سازی ظهور حضرت و اساسا خود این تجمع به تنهایی مقدمه سازی با شکوهی برای ظهور خواهد بود. و هرچقدر بیشتر دقت کنیم بیشتر بهره خواهیم برد .

وی تشریح کرد: این که مردم به خاطر محبت اباعبدالله الحسین(ع) دور هم جمع شوند، در این تجمع عظیم و باشکوه ، کسی ممکن است تصور کند که بهتر است از این موقعیت استفاده کند ، یک نماز جماعت باشکوه برقرار کنیم یا کسی ممکن است تصور کند که بهتر است از این موقعیت استفاده کنیم و به فقرای جهان اسلام کمکی کنیم که همه این ها اقدامات بسیار شایسته ای هستند . ولی شاید این حرف بی راه نباشد ، مهمترین بهره از این تجمع با عظمت توجه دادن به مهدویت ، توجه دادن به اصل انتظار و اصل ظهور است . چون اساسا به این سادگی نمی شود ، اضطرار در دل ها را برای انتظار ایجاد کرد ، ما اگر نتوانیم در ایام اربعین آقا اباعبدالله انجام دهیم هیچ وقت موفق نخواهیم شد انجام بدهیم و ثمره تمام معارف دینی و تمام عبادات ها از دست خواهد رفت. ما باید محصول نهایی دینداریمان توجه به ظهور باشد. انقلاب ، دفاع مقدس ، دفاع جانانه ای که در منطقه صورت گرفت ، تمام این ها میوه و محصولش توجه به ظهور است .

وی گفت: همان طور که حضرت امام در رابطه با انقلاب و ظهور مطالبی را بیان می فرمودند . این زمینه سازی را باید با صدای بلند فریاد بزنیم . آن وقت هست که هم اربعین در جای خود بهتر نشسته و هم بهره برداری جهانی از آن به خوبی صورت گرفته است.

پناهیان افزود: ما به عنوان یک ضرورت و نه فقط یک فرصت عالی و به عنوان فرصتی بسیار ضروری برای احیای نام اقا امام زمان(عج) باید به اربعین نگاه کنیم.

وی در ادامه تشریح کرد: بنده از جریان سال اول پیاده روی اربعین حاضر بودم و در آن زمان می گفتم اگر بخواهیم توجه جهانیان را جمع کنیم باید حداقل ۵ میلیون نفر زائر را بیاوریم ، اگر توجه جهانیان جلب نشد ۱۰ میلیون ، ۲۰ میلیون نفر را بیاوریم. بنده آن زمان به دوستان می گفتم این احساسات حسینی و اربعین ظرفیت این را دارد که ۲۰ میلیونی بشود .

استاد حوزه های علمیه گفت: الان میلیون ها نفر در سال در جمکران به زیارت می روند، دیگر اینجا که یه زیارت گاه امام معصومی که مرقدش آنجا باشد که نیست ، جمکران خالص به موضوع آقا امام زمان(عج) می پردازد.

پناهیان افزود: بنده تصورم این است که ما اگر زیارت اربعین را به اوج ثمره خودش برسانیم .از سال بعد شاهد این خواهیم بود که مردم به دو انگیزه مستقل هم عرض در اربعین حضور پیدا خواهند کرد. آن دو انگیزه یکی برای امام حسین (ع)  و دیگری برای ظهور خواهد بود.

پناهیان تشریح کرد: نکته دیگر این است که برای جهانی تر شدن ذکر اباعبدالله الحسین(ع) اضافه کردن موضوع انتظار و ظهور و مهدویت به اربعین بسیار موثر است .

وی گفت:امسال خواهیم دید که همدلی بین ایرانی ها و عراقی ها چقدر تشدید شده ، واقعا امسال اربعین دیدنی خواهد بود ، با این محبت و عشقی که هنوز اربعین شروع نشده دارد ابراز می شود بین مردم ایران و عراق و یک تحول عجیبی رخ داده است.

حجت الاسلام پور سید آقایی دومین سخنران این مراسم با اشاره به بحث افزایش معرفت به آقا امام زمان(عج) در راهپیمایی اربعین گفت: ما وقتی می خواهیم یک کار فرهنگی کنیم ، ارتباط با مخاطب و قالب ها و محتوایی که می خواهیم ارائه دهیم ، در گرو این است که چه مخاطبی داریم و از آن طرف در چه قالب و فکری می خواهیم ارائه دهیم که خود اربعین هم موضوعیت دارد.

وی در ادامه گفت: اگر مخاطب مشخص بشود ، از آن طرف هم شکل های کار اربعین مشخص است یا باید مکتوب باشد یا باید سخنرانی باشد . هر کدام از این ها ، حتی فرصت هایی که در خود حرم است ، حرم ائمه (ع) و البته می تواند یک جاهایی پایگاه خیلی مهمتری بشود.  یا خود سامرا می تواند یک محوریتی داشته باشد ، برای فعالیت های مهدوی و افزایش معرفت نسبت به حضرت باشد.

قدیری ابیانه دیگر سخنران این مراسم بود که در رابطه با مهدویت و اربعین گفت: می خواهم از مقدمه ای استفاده کنم که خیلی بی ربط به نظر می رسد و یک نتیجه ای از آن بگیریم، ما روزی ۲٫۳ ملیون بشکه نفت صادر می کنیم ، یعنی کمتر از یک بشکه نفت در ماه به ازای هر ایرانی ، پیشبینی شده ۹۶هزار میلیارد تومان نفت و گاز و میعات گازی بفروشیم ، یعنی نفری ۱۰۰هزار تومان. اما تصور مردم از درآمد نفت ۱۰ ها میلیون تومان به ازای هر ایرانی است ، این تصور باعث شده همه دست بگیر داشته باشند و همه مطالبه گر باشند.

وی گفت:این موضوع در بحث مهدویت هم وارد شده ، قبلا می گفتند نظر شما درباره ظهور حضرت چیست، آقا تشریف بیاورند جان فدا کنیم ، الان چه گفته می شود ؟ الان می گویند آقا تشریف بیاورند مشکلات مارا حل کنند!

وی افزود: من بشینم و تلاش نکنم تا آقا بیاید و مشکلات من را حل کند! در دعا ها و زیارت هایمان هم ، همین را می خواهیم ، بنده می گویم باید این نگاه تغیر کند .

دکتر زاهدی دیگر سخنران این مراسم به تشریح موضوع مهدویت و اربعین پرداخت: چند کار اگر انجام شود خوب است؛ یکی این که دعای ندبه را در همه اماکن مقدسه حتما در صبح اربعین قرائت شود ، تنها در کربلا و نجف نباشد ، در اماکن مقدسه کشورمان و نقاطی که شیعه در انجا حضور دارد.

وی افزود: در مسیر راهپیمایی عمود هایی که مضرب ۳۱۳ هستند و مضرب ۱۲ هستند ، در کنار این ها شعار های مثل ؛ یا اباصالح المهدی(عج) و … نوشته شود .عمود های که ۳۱۳ هستند موکب های که حول این عمود ها هستند ،این موکب ها سرویس دهی خاصی داشته باشند

استاد حسن رحیم پور ازغدی سخنران بعدی این مراسم در رابطه با موضوع نشست گفت: دو محور هست که مورد بررسی قرار خواهیم داد ؛ یک کار شیعی است چون این کار ابعاد بزرگی دارد و میعادگاه بزرگ جهانی است برای شیعه ، ما هیچ جای دیگری نداشتیم که شیعه چنین تجمعی داشته باشد ،همه به زیارت ائمه در نجف و کربلا می روند ، اما یک همچین جمعی با یک همچین مانوری با این وحدت تا به حال نبوده نه این که ما ندیدیم به نظرم اصلا در تاریخ سابقه ندارد.

وی افزود:به نظر بنده باید متمرکز شد روی وحدت شیعه که قرارگاه اصلی امام زمان(عج) خواهد بود و بعد عدالت خواهان سایر مذاهب به این ها ملحق می شوند و مساله ابعاد جهانی پیدا می کند

رحیم پور ازغدی گفت: چه کاری می شود انجام داد که این راهپیمایی اربعین برای غیر شیعه و غیر مسلمان ، یک مانور بی نظیر جهانی  برای بررسی قدرت و وحدت باشد و به خود شیعه اعتماد به نفس بیشتری بدهد؟

وی تشریح کرد:مخاطب دوم کل بشریت هستند ، در این بعد ما باید یک کار اضافی هم انجام دهیم ، در محور اول ما با ادبیات شیعی ، هر مقدار بیشتر حرف بزنیم اشکالی ندارد و خوب هم هست.

وی گفت: حادثه اربعین که پیش آمد ، برکت خاص سیدالشهدا(ع) بوده است و ما امیدوار هستیم که واقعا این حرکت مقدمه ظهور باشد ، چون که در روایت ها هم هست که ایشان خودشان را به نام امام حسین(ع) معرفی می کنند. ولی این راهپیمایی اربعین نشان می دهد که موضوع فقط ضمنی نیست اصلا مصداقی و بیرونی است.

رحیم پور ازغدی گفت: امروز راهپیمایی اربعین در تمام دنیا سانسور می شود ، مشخص نیست که چرا رسانه های ما چرا نتوانسته اند این حرکت عظیم را به کل جهان نشان دهد.

وی در ادامه گفت: بنده در کل آمریکای لاتین تا شرق آفریفا در رابطه با اربعین صحبت کردم اما متاسفانه باید گفت که هیچ کس باور نمی کند! اصلا فیلم های این حادثه عظیم را ندیده اند و سانسور شده است .

ایشان افزود: این بستر را خود امام حسین (ع) درست کرده ، این حرکت جهانی ترین رخدادی است که در تایخ افتاق افتاده است. اگر نمونه ای شبیه به این حرکت سراغ دارید بگویید!

وی گفت: مذاهب مختلف از ۷۲ ملت به مفهوم هر ملیت هم کم کم دارد می شود ۷۲ ملیت به مفهوم مذهب ، یعنی غیر شیعه و غیر مسلمان  و حتی لامذهب که در مسیر راهپیمایی آمده بودند که این حرکت عظیم را مشاهده کنند .

ایشان تشریح کرد: بنده قضیه اربعین را در جلسه کمونیست ها و اومانیست ها وقتی مطرح کردم ، در ابتدا فکر می کردند امام حسین(ع) در جنگ های اخیر عراق شهید شده اند !!! یعنی اصل قضیه و باور پذیری این موضوع برای آنها سخت بود . چون هیچ تصوری از حادثه عاشورا نداشتند .

نادر طالب زاده دیگر سخنران این نشست در رابطه با حضور افراد سرشناس خارجی در همایش پیاده روی اربعین گفت: از هنرمدان و سیاه پوستان و روزنامه نگاران غربی و آمریکایی برای شرکت در حادثه بزرگ پیاده روی اربعین دعوت کردیم .امسال قصدمان این بود از افرادی که مسلمان هم نیستند به کمک سازمان های مختلف دعوت کنیم که در این رویداد بزرگ شرکت کنند.

وی گفت:از افراد شاخص و سیاسی آمریکایی که ضد سیاست های آمریکا هستند دعوت شد که همه آنها پاسخ مثبت دادند که این خیلی عجیب بود.

طالب زاده افزود: این بعد بین المللی و این کنجکاوی و این که این ها بخواهند برگردند و تاثیر بگذارند در رسانه های غربی ، این خود خیلی بعد مهمی است.

وی تشریح کرد: لذا جهانی شدن موضوع اربعین هر سال مطرح تر می شود. رسانه های غربی و بی بی سی جمعیت را که نمی توانند انکار کنند ولی کار را کوچک جلوه می دهند . باید راجع به این موضوع فکری کرد ، که آنها نتوانند خدشه ای وارد کنند .

طالب زاده گفت: هرسال که می گذرد ، تعداد افراد بیشتر می شود . افرادی که برمی گردند باید بتوانند به خصوص روی جوانان تاثیر بگذارند.

حجت الاسلام قمی سخنران بعدی این مراسم در رابطه با این نشست گفت: یک خاطره را عرض می کنم ، مربوط به ۱۶ سال پیش ، یک روستایی رفته بودیم برای تبلیغ ، اطراف شاهرود و واقعا به معنای واقعی روستا بود . به این معنا که بنده بالای منبر بودم یک آقایی آمد و زد بلندگو را خاموش کرد و گفت ما از صبح سر زمین بودیم یک استکان چایی به ما نمی دهید! من هم جواب دادم روشن نمی کنم تا چایی را بیاورند .فضا خیلی فضای صمیمی و خاکی بود. خیلی به رسانه های نوین و جمعی هم دسترسی نبود .

ایشان تشریح کرد:همین چند وقت پیش هندوستان بودم ، از این هندوهایی که سه چرخه های دارند و با آن مسافرکشی می کنند .آن فرد هندو بود اما گفت ما دوست داریم اربعین بیایم کربلا و در پیاده روی اربعین حضور پیدا کنیم ولی پولمان نمی رسد.از این افرادی بود که شب را در خیابان می خوابید و منزلی برای اسکان نداشت و گفت که در خیابان به دنیا امده ایم و راضی هستیم ولی با این حال خیلی دوست داشتند که در پیاده روی اربعین حضور پیدا کنند .در هر صورت خبر دارید که یک چیزی را مشابه کربلا در آنجا درست کردند برای افرادی که شرایط حضور ندارند به آنجا مراجعه کنند.

وی گفت: بیشتر عرض بنده این بود که یک تجلیاتی از ولایت خود همین مواسلات دسته جمعی است ، این محور کلیدی مستضعفین عالم در مقابل شیطان بزرگ ، حتما قابلیت یک سرمایه گذاری بزرگ تر دارد ، حتما بیش از گذشته این حرکت عظیم چشم جهانیان را کور خواهد کرد.