مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کتاب‌های «شهدای محراب و دفاع مقدس» و «دزفول» را به چاپ رساند.

به گزارش سراج هشت، به نقل از ایسنا، کتاب «شهدای محراب و دفاع مقدس» توسط مهدی بهرامی در ۳۸۴ صفحه به نگارش در آمده است.خدمات و فعالیت های شهدای محراب آن‌چنان شاخص بود که دشمنان آنان را ارکان فعال و موثر انقلاب اسلامی و آگاه‌بخشی به رزمندگان برای حضور در جبهه‌های نبرد می‌دانستند.

برهمین اساس وقتی دیدند با ایجاد تفرقه و جنگ نظامی نمی‌توانند ضربه‌ای به انقلاب وارد کنند به ازبین بردن و شهادت رساندن ستون‌های انقلاب در شهرهای مختلف همت گماردند. در این پژوهش سعی شده است به زندگی و زمانه شهدای محراب و فعالیت‌ها و خدمات آنان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، خاصه در برهه‌ی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران پرداخته شود.

همچنین کتاب«دزفول» نیزتوسط عبدالرضا سالمی نژاد در ۴۶۴ صفحه به چاپ رسیده است.

این کتاب گزارشی از شهر مقاوم دزفول طی سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ و ویژگی هایش در دوران جنگ تحمیلی است. شهری که در دوران جنگ هیچ وقت در عافیت به سر نبرد و هر چه داشت در مبارزه با دشمن متجاوز به کار گرفت.

موقعیت راهبردی دزفول در شمالی ترین نقطه خوزستان که رشته کوه های زاگرس این منطقه را از منطقه میانی کشور جدا می کند ارتش بعث عراق را بر آن داشت که در طرح سراسری حمله به میهن اسلامی ایران، دزفول را به عنوان یکی از محورهای تهاجم خود انتخاب کرده و در تلاش برای تصرف این شهر باشد ولی با پایداری بسیار زیاد مردم دزفول روبرو شد تا جایی که مقاومت بی نظیر مرد شهر قهرمان دزفول، که به شهر موشک ها و توپ ها و به قول عراقی‌ها «بلد الصواریخ» معروف شد، در طول سال های دفاع مقدس و در جریان جنگ شهرها، صدها بار مورد هجوم و دشمنی حزب بعث عراق و ارتش اشغالگر او قرار گرفت و در طول ۲۷۰۰ روز مقاومت، ۲۶۰۰ شهید، ۴۰۰۰ جانباز، ۴۵۲ آزاده و ۱۴۷ مفقود الاثر تقدیم اسلام و آرمان های حضرت امام کرد و به همین دلیل به عنوان “پایتخت مقاومت ایران” معرفی شد.

چاپ دو کتاب با عناوین «شهدای محراب و دفاع مقدس» و «دزفول»