حال که روزهای اشک و ماتم بر سالار شهیدان کربلا و سردمدار آزادگان عالم را سپری می کنیم شاید بهتر این باشد که کمی خیال خود را به نسیم کربلایی جاری در شهرهایمان بسپاریم و کمی از ریشه این فرهنگ عمیق عاشورایی مطلع شویم و بارش قطرات اشکمان را بر ورق های نازک کتاب تجربه کنیم. چه بهتر که در کنار تمام مرثیه ها و اقامه عزایی که داریم مدتی هم به پای کتاب های این فرهنگ غنی بنشینیم تا به بهترین وجه از این ایام مبارک استفاده کنیم.

به گزارش سراج هشت، به نقل از حلقه وصل؛ محسن حمیدبیگی: هر فصلی رنگ و بو حتی مزه ی خاص خود را دارد. بهار را فصل شکفتن و جوانه زدن رقم زده اند و یا زمستان را فصل سکون و اندیشه، تا در شب های سرد طولانی  ایام را با گرمی اندیشه به تعادل برسانیم. کتاب خوان ها هم برای خواندن کتاب همین قاعده را رعایت می کنند . هر فصلی و موقعیتی برای کتابخوان ها تجلی لحظات خاص خود می باشد تا شاید به احسن وجه از کتابی که به دست گرفته اند استفاده ببرند. فصل بهار نوشته خاص خود را می طلبد و شاید کتابخوانی در برف زمستان، نوشته و چای خاص خود را بطلبد. شاید لذت بخش باشد پس از دیدن یک فیلم تاریخی با خواندن کتابی هم، از گذشته ی خود بیشتر بدانیم و هزاران لذت دیگر که فقط کتابخوان ها این لذات را چشیده اند.

حال که روزهای اشک و ماتم بر سالار شهیدان کربلا و سردمدار آزادگان عالم را سپری می کنیم شاید بهتر این باشد که کمی خیال خود را به نسیم کربلایی جاری در شهرهایمان بسپاریم و کمی از ریشه این فرهنگ عمیق عاشورایی مطلع شویم و بارش قطرات اشکمان را بر ورق های نازک کتاب تجربه کنیم. چه بهتر که در کنار تمام مرثیه ها و اقامه عزایی که داریم مدتی هم به پای کتاب های این فرهنگ غنی بنشینیم تا به بهترین وجه از این ایام مبارک استفاده کنیم.

در این یادداشت سعی شده چند کتاب در جنبه های مختلف و سبک و سیاق های متفاوت معرفی شود. کتابهایی از جنس رمان برای پرواز خیال در عالم کربلا و کتابهایی از جنس معارف عاشورا که در هر چه عمیق تر شدن درک این ابرحادثه بسیار تأثیر گذار خواهد بود و در نهایت کتابی تاریخی تا اطلاع دقیق تری از مسائل جاری مکان کربلاو حادثه روز عاشورا پیدا کنیم که امیدواریم مورد پسند شما و رضای خود حضرتشان قرار بگیرد.

راز شادی امام حسین در قتلگاه (اصغر طاهرزاده)

همانطور که از عنوان کتاب پیدا است مخاطب در دل تمام مرثیه های کربلا به دنبال موفقیتی بزرگ از سیدالشهداء باید بگردد. موفقیتی که باید خطری بزرگ که در دوران آن حضرت اسلام را به حاشیه برده بود را دفع کند.

در نظر بگیرید اگر حکومتِ حزب اموی ادامه می‌یافت و نقشه‌های معاویه به‌بار می‌نشست از اسلام چه چیزی باقی می ماند؟ مؤلف محترم سعی نموده با شواهد تاریخی جایگاه امویان را در تاریخ اسلام نشان دهد و روشن کند نهضت کربلا متوجه دفع خطر امویان از اسلام بود تا جهان اسلام را – اعم از شیعه و سنی- از فتنه‌ی آن حزب آزاد نماید و با چنین توجهی به نهضت حضرت امام حسین(ع)،روح و رویه‌ای را کالبد شکافی می‌کند که همواره اسلام حقیقی را نشانه می‌رود و خواسته یا ناخواسته زمینه‌ی ضد   ارزش‌شدن ارزش‌های حقیقی را پدید می‌آورد.

این کتاب در عین حالیکه ریشه های حادثه کربلا را مورد مداقه قرار می دهد به این نکته می‌پردازد که باید چگونه آن زمینه‌ها را ارزیابی کرد تا امروز جامعه‌ی اسلامی گرفتار همان تفکراتی نشود که به اسم توسعه‌ی غربی زمینه‌ساز ضد ارزش‌‌شدن ارزش‌ها می‌گردد. و به زیبایی به روش حضرت در رها ساختن جریان اسلام از جریان اموی می پردازند و اینکه یاران عاشورایی او به خوبی این را متوجه شدند و با شادی او را همراهی نمودند.

امام حسین شهید فرهنگ پیشرو انسانیت (علامه محمد تقی جعفری)

استاد علامه محمد تقی جعفرى (ره): آرزوى قلبى‏ام از زمان طلبگى، نوشتن کتابى درباره شخصیت امام حسین علیه السلام بود.”

کتاب «امام حسین علیه السلام شهید فرهنگ پیشرو انسانیت» ماحصل چنین تعهد والایى است، او اسلام شناسی فیلسوف است و به خوبی از ویژگی های لازم برای تحلیل عمق این واقعه برخوردار است.

ه عقیده کارشناسان و صاحب نظران واقعه عاشورا، این کتاب را می توان در ردیف یکی از بهترین کتبی به شمار آورد که درباره حادثه کربلا و شخصیت امام حسین(ع) منتشر شده است . کالبد شکافی تاریخ نگاری امام حسین و تمرکز در سیر انسانی حرکت عظیم اباعبدالله از نگاه جامعه شناسی ، تکلیف گرایی ، حقوق بشر، زیبایی شناسی ، تعهدگرایی و … گفتمان های جدیدی را سبب شده که به قلم استاد جعفری آغاز و پس از رحلت ، در ادامه با تدوین سخنرانی های ایشان (کتاب دوم ) تکمیل شده است .

با درگذشت این دیده ‏بان جان عظیم انسانى، مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفرى، براى تکمیل کتاب حاضر، مجموعه سخنرانى‏ هاى آن عزیز از دست رفته را که در دهه‏هاى محرم و با موضوع قیام خونین نینوا، در سال‏هاى متوالى ایراد شده بود، استخراج و پیاده کرد، و با صرف مدتى طولانى، تدوین و تنظیم آن انجام گرفت. از این رو، کتاب حاضر دو بخش کلى دارد؛

بخش نخست، دست نوشته‏هاى استاد، و بخش دوم، شامل سخنرانى‏هاى ایام محرم است که با دقتى قابل ستایش، استخراج و پیاده شده است.

عاشورا چگونه و چرا ؟ (استاد محمد علی جاودان)

کمتر کسی هست که در تهران باشد و تعریف جلسات پربرکت و معنویت استاد جاودان در جنوب تهران را نشنیده باشد. او را یکی از اساتید مطرح تهران می توان دانست که به تعبیری شهر به نفس او زنده است و تعریف و تحلیل عاشورا به زبان او حتما لذت بسیاری خواهد داشت. در این کتاب به چیستی و چرایی حادثه کربلا می پردازد و به خوبی با جنبه ای که کاملا مختص ایشان است به جنبه روح معنوی و اسلامی این حادثه سخن می راند.

المقتل (علامه عسگری)

شاید بسیاری از کارشناسان کتاب نفس المهموم شیخ عباس قمی را از بهترین های مقتل و تاریخ نگار عاشورا دانست ولی نمی توان از مقتل صحبت کرد و اسمی از کتاب مقتل الحسین علامه بزرگوار مرتضی عسکری نیاورد. کتابی که برگرفته از کتاب معالم المدرستین، می باشد.

این کتاب، حوادث زندگی امام حسین (ع) و اولاد و اصحاب ایشان را، از زمان مرگ معاویه و آغاز حکومت یزید بن معاویه، تا زمان شهادت آن حضرت، و همچنین ماجراهای پس از شهادت ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهد

.

اگرچه کتاب مقتل الحسین (علیه السلام) ، کتابی است به سبک نگارشی سایر مقاتل، که توسط این عالم بزرگوار به رشته‌ی تحریر درآمده است، اما، در مقایسه با سایر مقاتل از ویژگی های خاصی برخوردار است:

۱–  کثرت استناد به کتب دست اول تاریخی در این کتاب کاملا مشهود است.

۲– استفاده‌ی وسیع از منابع و کتب اهل سنت از ویژگی های بارز این کتاب است.

۳– چون مرحوم علامه‌ی عسکری (رضوان الله علیه) خود مورخی برجسته و متخصص در زمینه‌ ی تاریخ اسلام بوده اند، لذا مطالب این کتاب با نگاه خاص و دقیقی نوشته شده است. حتی چگونگی ذکر ترتیبِ حوادث نیز آگاهانه و با نگاهی محققانه صورت گرفته است.

۴– ویژگی دیگر این مقتل، اظهاراتی است که خود مولف گهگاه در لا به لای نقل حوادث و معمولا با عبارت: «مولف گوید…»، ابراز می کند. این اظهارات غالباً نکاتی دقیق و تذکراتی محققانه اند.

این کتاب نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه‌ی عاشورا را از لحظه‌ی مرگ معاویه و جانشینی یزید بن معاویه آغاز می کند، و سپس ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ی امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب (سلام الله علیها)، پس از حادثه‌ی ظهر عاشورا را با دقت علمی بسیار، نقل و بررسی می‌کند.

ماه به روایت آه (ابولفضل زرویی نصرآباد)

شاید رمان نویسی با پایبندی تمام به واقعیت قصه کار بسیار سختی باشد. ولی زندگی سراسر حماسه قمر بنی هاشم این کار را برای ابوالفضل زورویی نصرآباد در نوشتن رمان حول ماه بنی هاشم راحت تر کرده باشد. نویسنده در این کتاب کوشیده تا از زبان دوازده راوی ، ناگفته هایی از قبل و بعد از شهادت پرچمدار کربلا را با امانتداری ، پایبندی به مستندات تاریخی و روایی و پرهیز از اغراق ، روایت کند. زرویی در نگارش این دوازده روایت ، با تکیه بر منابع دست اول تاریخی و مطالعه و فیش برداری از قریب شصت کتاب ،ضمن رعایت ایجاز ، پرهیز از اطناب و نگاه احساسی ، متنی خواندنی و قابل اعتماد و استناد فراهم آورده است؛ شاید یکی از جذابیت های این کتاب برای مخاطب ذکر تمام زمان های قصه به صورت شمسی می باشد که سبب ارتباط م=هرچه بیشتر مخاطب ایرانی با این کتاب شود. شاید پیشنهاد بسیار خوبی باشد برای پرواز خیال در ایام محرم و استفاده هرچه بیشتر از این دهه.