دریافت آثار «هفتمین سوگواره‎های عاشورایی عکس و پوستر هیئت»، سوگواره‏ های عاشورایی عکس و پوستر هیئت نخستین و تنها سوگواره‎ای است که به شکل تخصصی در حوزه عکس و پوستر هیئت برگزار می‏شود. عکس‎های ارسالی به این سوگواره باید فقط از متن و حاشیه هیئت‎ها گرفته شده باشند و پوسترها نیز باید به اعلان‎ها و اطلاع‎رسانی‎ برنامه‎های هیئت پرداخته باشند.

 

به گزارش سراج هشت، به نقل از حلقه وصل؛ نشست خبری «هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت» امروز در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد. در این نشست مسعود نجابتی، دبیر علمی و عضو هیئت‌داوران هفتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت و رحیم آبفروش، جانشین دبیر جامعه ایمانی مشعر به تشریح جزئیات چگونگی ارسال و نحو داوری آثار پرداختند.

در ابتدای این نشست رحیم آبفروش از «هیئت‎ها و هنرمندان سراسر کشور دعوت کرد که این رویداد ویژه را جدی بگیرند.» به گفته او دریافت آثار در هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت از امروز آغاز و تا ۱۶ آذر مصادف با ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) ادامه دارد.

هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت در دو بخش رقابتی «عکس» در دو حوزه‌ی «مجموعه عکس» و «تک عکس» و «پوستر» در یک بخش ویژه اعلان‎ها و  اطلاعات برنامه هیئت‏ها و چند بخش جنبی دیگر برگزار می‎شود. به گفته آبفروش علاوه بر تقدیر مالی از صاحبان آثار از هیئتی هم که پوستر و عکس برگزیده متعلق به آن است تقدیر می‎شود.

مسعود نجابتی، دبیر علمی و عضو هیئت‌داوران هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت نیز ضمن بیان اینکه این سوگواره «واقعی‎ترین عکس‎ها و پوسترهای هیئت را جمع‎آوری و داوری می‌کند» در توضیح منظور خود گفت: در اولین دوره این سوگواره فکر نمی‎کردم که بیشتر از یک دوره ادامه پیدا کند، ولی خوشبختانه امروز شاهد آغاز به کار هفتمین دوره آن هستیم. ویژگی بارز این جشنواره این است که در آن عکس‎ها و پوسترهایی شرکت می‎کنند که حاصل عرضه  تقاضای واقعی برآمده از نیازهای یک هیئت است و بخش‎نامه و… در خلق این آثار نقشی ندارد. برای همین این آثار با مردم بیشترین ارتباط را برقرار می‎کنند.

استاد نجابتی در ادامه به روند داوری‎ها اشاره و گفت که «قضاوت آثار در نهایت به نظر هیئت دواران بستگی دارد»، ولی کار ویژه‎ای که ما صورت دادیم این است که برای ارزیابی دقیق آثار، یک اثر را به‌صورت کلی بررسی نمی‎کنیم، بلکه «عناصر تشکیل‌دهنده یک اثر را به‎صورت جداگانه داوری و قضاوت می‎کنیم»؛ یعنی نوشتار، ترکیببندی و چگونگی پرداخت رنگ‌ها و… یک اثر به‌صورت جداگانه داوری و از نقاط قوت آثار رسیده تقدیر می‎شود.

دبیر علمی داوران هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت با بیان اینکه این دومین دوره‎ای است که دواری آثار به این صورت انجام می‎شود، هدف از این کار را شناسایی نقاط ضعف و قوت تک‎تک آثار و تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف توسط صاحبان آثار و هدایت آنها به سمت انجام کارهایی گروهی اعلام کرد.

به گفته عضو هیئت‌داوران هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت «کارگاه‏های آموزشی» نیز بر اساس همین سیاست برگزار می‏شود و در این کارگاه‎ها اجزای یک طرح تجزیه و به‌صورت تخصصی آموزش داده می‎شود تا «بنیه علمی و تکنیکی» شرکت‌کنندگان در کارگاه‎ها تقویت شود.

در ادامه نیز نسبت سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت با نهادها و سازمان‎های دولتی مورد پرسش یکی از خبرنگاران قرار گرفت و آقای آبفروش در جواب توضیح داد که «شرط ما حرّیت سوگواره است و حاضر نیستیم به نیّت حمایت فلان نهاد، دخالتی در داوری‌ها انجام شود.» با این فیلتر هر نهاد و سازمان آبروداری کمک کند از آن استقبال می‎کنیم.

جوایز  هفتمین سوگوارههای عاشورایی بخش عکس هیئت به شرح زیر است:

جوایز  هفتمین سوگوارههای عاشورایی بخش پوستر به شرح زیر است:

علاقهمندان می‎توانند عکس‌‏های خود را از طریق ثبت‎نام در سایت photo.1542.org و پوسترهای خود را از طریق ثبت‎نام در سایت poster.1542.org به دبیرخانه هفتمین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیئت ارسال کنند.