آرش ساربان مسئول واحد نمایش حوزه هنری خوزستان به عنوان دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» از سوی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، منصوب شد.

به گزارش سراج هشت، به نقل از حلقه وصل، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری طی حکمی آرش ساربان مسئول واحد نمایش حوزه هنری خوزستان را به عنوان دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین «روایت راهیان» منصوب کرد.

این همایش که طی دو سال گذشته تنها اتفاق مهم هنری در بطن و فضای عمومی پیاده‌روی اربعین حسینی بوده در سومین دوره خود قرار است علاوه بر رویه سابق مبنی بر اعزام هنرمندان و اجرای آثار در نجف اشرف، مسیر پیاده‌روی و کربلای معلی در مرز دو کشور و برخی استان‌ها نیز برگزار شود.

دومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین هم‌زمان با اربعین حسینی سال گذشته با حضور ۱۲ نمایش و ۶۰ اجرا در نجف اشرف، مسیر پیاده‌روی و کربلای معلی طی شش روز برگزار شد.

شایان ذکر است، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی کشور سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین روایت راهیان را مهر و آبان سال جاری برگزار می‌کند. این همایش با نگاه نذر فرهنگی هنرمندان تئاتر کشور در راه امام حسین (ع) در دو کشور ایران و عراق برگزار می‌شود.

موضوعات همایش شامل روایت‌ها و داستان‌های تاریخی و معاصر در رابطه با پیاده‌روی اربعین، وقایع تاریخی مربوط به محرم‌الحرام ۶۱ هجری، شخصیت امام حسین (ع) و یاران باوفایش، قیام عاشورا و مدافعان حرم، فرهنگ عاشورا و انقلاب اسلامی می باشد.

قالب‌های اجرایی نیز شامل موکبی (مسجدی)، خیابانی، تعزیه، نقالی، پرده خوانی و مقتل خوانی است.

بخش‌های همایش:

الف) ایران

در این بخش، تمامی نمایش‌هایی که با موضوعات و قالب‌های مطرح شده آمادگی اجرا در منطقه مرزی شلمچه و چزابه را داشته باشند، تنها با ارسال سه نسخه از فیلم اثر خود می‌توانند در این بخش شرکت کنند. زبان آثار حاضر در این بخش صرفا فارسی و عربی باید باشد.

نمایش‌های این بخش علاوه بر اجرا در منطقه مشخص شده، در استان خود مصادف با روز اربعین حسینی نیز به تناسب شرایط  امکان اجرای عموم نیز داشته باشند.

تبصره: ارسال فیلم و تصویر اجرای عمومی در شهر مبدا به دبیرخانه همایش الزامی است.

ب) عراق

در این بخش تمامی نمایش‌هایی که با موضوعات و قالب های مطرح شده آمادگی اجرا در کشور عراق (نجف، مسیر پیاده‌روی و کربلا) را داشته باشند، با ارسال سه نسخه از فیلم اثر خود می‌توانند در این بخش شرکت کنند. زبان آثار حاضر در این بخش فارسی، عربی، ترکی، انگلیسی و اردو است.

گروه‌های حاضر در این بخش حداکثر باید متشکل از ۷ تن باشند و ستاد از پذیرش بانوان هنرمند معذور است.

ستاد برگزاری جشنواره هزینه ویزا و ایاب و ذهاب تمامی گروه‌ها را به صورت کامل پرداخت می‌کند.

تبصره ۱: ستاد تنها به هنرمندان و گروه‌هایی جهت اعزام متعهد است که ۱۵ روز قبل از اعزام پاسپورت شخص یا اشخاص کل گروه خود را به دبیرخانه ارائه دهند.

ضوابط و مقررات جشنواره:

۱٫ آماده سازی و ایاب و ذهاب گروه‌های نمایشی راه‌یافته تا مرز ایران و عراق (چزابه و شلمچه)، بر عهده حوزه هنری استان‌ها خواهد بود.

۲٫ هر نمایش باید قبل یا بعد از حضور در همایش اجرای عمومی شوند.

۳٫ مدت زمان هر اثر حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۲۵ دقیقه باشد.

۴٫ ستاد برگزاری در اختتامیه همایش از هنرمندان حاضر تقدیر به عمل می‌آورد.

۵٫ محل اسکان و پذیرایی از گروه‌های اعزامی به صورت عمومی (موکبی) است.

۶٫ هر گروه می‌تواند تنها با یک اثر در هر کدام از بخش‌های ایران و عراق شرکت کند.

زمان‌بندی جشنواره:

۱٫ ارسال فیلم آثار: ۵ مهرماه ۱۳۹۷

۲٫ اعلام نتیجه ارزیابی: ۱۰ مهرماه ۱۳۹۷

۳٫ برگزاری جشنواره: ۲۸ مهر تا ۸ آبان ۱۳۹۷ (هم‌زمان با پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی)

مدارک لازم:

۱٫ سه نسخه دی وی دی اثر

۲٫ تکمیل فرم همایش

خاطرنشان می‌شود دبیرخانه‌ سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین روایت راهیان در ساختمان مرکزی حوزه هنری قرار دارد.