مسابقه کتابخوانی «در آغوش وطن» به مناسبت بازگشت آزادگان به میهن اسلامی

به مناسبت ۲۶مرداد ماه سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی مسابقه کتابخوانی در آغوش وطن توسط معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان برگزار می کند.

به گزارش سراج هشت؛ به مناسبت ۲۶مرداد ماه سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی مسابقه کتابخوانی «در آغوش وطن» برگزار می شود.

راهنمای شرکت کنندگان در مسابقه:
۱- گزیده مقاله در آغوش وطن را به صورت کامل مطالعه نمایید و بعد در پاسخنامه جواب درست را انتخاب کنید.
۲- پاسخ ها از طریق گزینه ها انتخاب کنید و در انتها ارسال فرم را بزنید.
۳- جواب هایی که پس از پایان مهلت مسابقه ارسال شوند به مراتب ترتیب اثر داده نخواهد شد. (لطفا در مورد این موضوع حتما اخبار روز های پایانی مسابقه را چک کنید)
۴-اطلاعاتی که در فرم از شما خواسته شده دقیقا پر کنید زیرا در صورت استفاده از اطلاعات غلط، جوایز برای شما ارسال نخواهد شد و به نفر بعدی ارسال خواهد شد.
۵- هر شخص می تواند فقط یکبار در مسابقه شرکت کند.

گزیده مقاله در آغوش وطن:

هنگامی که رزمندگان اسلام در زمستان سال ۶۵ پشت دیوارهای بصره رسیدند قطعنامه ۵۹۸ مطرح و در سال ۱۳۶۶ به تصویب سازمان ملل متحد گردید. ایران در محتوای قطعنامه نکات مثبت و منفی آن را مورد تأمل قرار داد بنابراین در اولین موضع‌گیری نه آن را رد کرد، نه پذیرفت.
در ۲۷ تیرماه سال ۱۳۶۷ پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از طرف امام راحل اعلام گردید. عراق پذیرش قطعنامه را به منزله ضعف ایران تلقی کرد و با همدستی منافقین بار دیگر اقدام به تجاوزگری نمود. مرصاد عملیاتی بود که در پاسخ به تجاوزگری منافقین در عملیات فروغ جاویدان آنان طراحی شده و فروغ دشمن به افول انجامید.
رزمندگان اسلام به تعرضات عراق و منافقین در اوائل مرداد ۶۷ پاسخ محکمی دادند و آنها را به کام مرگ فرو بردند.
عراق دریافت که در تحلیل دچار خطا شده است. صدام در ۱۷ مرداد ۶۷ به ناگزیر آتش‌بس را پذیرفت و اعلام آمادگی کرد که وارد مذاکره شود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۱۸ مرداد ۶۷ قطعنامه ۶۱۹ را تصویب کرد و به موجب آن گروه ناظران نظامی ایران و عراق و سازمان ملل (یونیماک) که حدود ۴۰۰ نفر از ۲۵ ملیت مختلف تشکیل شده بود در مرزهای دو کشور ایران و عراق مستقر شدند.
پی‌گیری‌ها و مذاکرات فی مابین دو کشور دنبال می‌شد تا اینکه در ۲۶ رمضان ۱۴۱۰ برابر اوائل اردیبهشت ۶۹ صدام رئیس جمهور وقت عراق طی نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی و هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت خواستار مذاکرات در راستای صلح شده و پیشنهاد کرد که روزعید مبارک فطر ملاقات مستقیم در یک کشور ثالث مثل عربستان انجام گیرد. هاشمی رفسنجانی در پاسخ نوشت «ما مصممیم که در راه صلح همانند دوران دفاع، اعتماد مردم را به همراه داشته باشیم» و پیشنهاد داد قبل از تماس رؤسای دو کشور نماینده‌ای از سوی طرفین در کشوری ثالث وارد مذاکره‌ شوند و درباره آنچه باید انجام گیرد گفت‌وگو کرده تا زمینه تصمیم‌ نهایی را فراهم سازد.

باب مکاتبات باز شد و ادامه یافت تا اینکه در تاریخ ۶۹٫۵٫۱۷ ایران طی نامه‌ای بر معاهده ۱۹۷۵ تأکید کرد.
عراق در پاسخ طی نامه‌ای در ۲۳ مرداد ۶۹ آنرا پذیرفت و نوشت: «مبادله‌ فوری و همه جانبه اسرای جنگ به هر تعدادی که در عراق و ایران به سر می‌برند و این را از طریق مرزهای زمینی و از راه خانقین – قصرشیرین و راه های دیگری که مورد توافق قرار می‌گیرد صورت خواهد گرفت و ما آغازگر این اقدام خواهیم بود و از روز جمعه ۱۹۹۰٫۸٫۱۷ [برابر ۲۶ مرداد ۱۳۶۹] به آن مبادرت خواهیم کرد.»
در ۲۶مردادماه اولین گروه اسرای جنگی که در واقع آزادگان در اسارت ما بودند آزاد شده و به آغوش ملت بازگشتند. تمامی مردم ایران این پیروزی را جشن گرفته و شور و هیجانی در خانواده‌ها و محله‌ها ایجاد شده بود.
در تاریخ ۲۷ مرداد ۶۹ رئیس جمهور ایران خطاب به صدام نوشت: «اعلام پذیرش مجدد معاهده ۱۹۷۵ از سوی شما تبدیل آتش‌بس موجود به صلح دائم و پایدار را هموار ساخت»در این ایام آزادگان به آغوش خانواده‌ها باز گشته و ملت ایران با استقبال گرم آنان را تا در منزلشان همراهی کرده و به یکدیگر تبریک می‌گفتند.
در عین حال آزادگان از دو موضوع، غم‌زده بودند یکی رحلت امام راحل (ره) و دیگری شهادت و مفقود بودن برخی یاران خود به خصوص برخی از آزادگانی که به شهادت رسیده بودند. آنان در اولین دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی در شعاری پرمفهوم و احساسی ضمن اعلام بیعت با ایشان از غیبت پیر سفر کرده زبان به شکوه گشوده و فریاد برآوردند که: «ای سید حسینی کو رهبرم خمینی». این سخن اشک را بر چشمان همگان جاری می‌ساخت، آنان همچنین شعار «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد، سقای حسین سرور سالار نیامد علمدار نیامد.» را در این دیدار سر دادند. ایام‌ رهایی از اسارت بر آزادگان سرافراز مبارک و گرامی باد.

پایان

جوایز مسابقه
به ۵ نفر از شرکت کنندگان که جواب صحیح دهند طبق قرعه جوایز نفیسی اهدا می شود
برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال پیام رسان سروش عضو شوید. (https://sapp.ir/navideshahedgilan)
آخرین فرصت شرکت در مسابقه: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

ورود به صفحه پاسخ نامه