موسسه جهادی رضوان از مناطق محروم تهران تا نهبندان با حاج محمودکریمی+عکس

به گزارش سراج هشت، برخی دانشجویان ترجیح می‌دهند در تابستان که کلاس‌های درسی تعطیل است به کاری موقت اشتغال پیدا کنند اما برخی دیگر همان فرصت تابستان را نیز صرف دغدغه‌های اجتماعی خود می‌کنند و در قالب اردوهای جهادی دانشجویی عازم مناطق محروم می‌شوند.

دانشجویان در طول دوران تحصیل خود دغدغه‌های مختلفی دارند که این دغدغه‌ها از دانشجویی به دانشجویی دیگر متفاوت است. دانشجویی دغدغه فرهنگی دارد و تمایل دارد از طریق عضویت در تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی و فعالیت در آنها، این نیاز خود را برطرف نماید. دانشجوی دیگری علاقه‌مند است در دوران دانشجویی خود، مستقل باشد و به نوعی درآمدی مستقل داشته باشد بنابراین روی به انجام کار دانشجویی می‌آورد. برخی دانشجویان ترجیح می‌دهند در تابستان که کلاس‌های درسی تعطیل است به کاری موقت اشتغال پیدا کنند اما برخی دیگر همان فرصت تابستان را نیز صرف دغدغه‌های اجتماعی خود می‌کنند و در قالب اردوهای جهادی دانشجویی عازم مناطق محروم می‌شوند.

در این گزارش قصد داریم به شرح فعالیت‌های یکی از گروه‌های جهادی دانشجویی بپردازیم.

* آشنایی با موسسه جهادی رضوان
موسسه جهادی رضوان متشکل از طلاب و دانشجویان دانشگاه‌های تهران است که در سال ۸۷ تاسیس شده است و طی آن اعضای این گروه چندین مرتبه در سال به مناطق محروم شهری و روستایی سفر کرده و به خدمت‌رسانی در عرصه‌های مختلفی همچون پزشکی، دامپزشکی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی و غیره می‌پردازند. این موسسه جهادی در سال‌های اخیر مناطق محروم شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی را به عنوان هدف اصلی خود برای اقدامات جهادی قرار داده است و علاوه بر این، در مناطق ۶، ۱۰ و ۲۲ شهر تهران نیز مشغول به فعالیت‌های اجتماعی است.

وجه تمایز موسسه جهادی رضوان با بسیاری از گروه‌های جهادی دانشجویی در این است که این گروه جهادی به صورت مستقیم توسط دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و طلاب حوزه علمیه اداره می‌شود و به هیچ نهادی وابسته نیست. از همین رو اعضای این گروه جهادی بودجه لازم برای برگزاری اردوهای جهادی را به همت خیرین تامین می‌کنند و مایحتاج اردو را تامین می‌کنند.

* آخرین اردوی موسسه جهادی رضوان
اعضای موسسه جهادی رضوان در یازدهمین اردوی جهادی خود، نوروز ۹۷ به مناطق محروم استان خراسان جنوبی سفر کرده و در مدت زمان دو هفته، خدمات مختلفی را به مردم این خطه ارائه کردند. امور پزشکی (اعم از دندانپزشکی، پزشکی عمومی و تخصصی، مامائی و…)، امور فرهنگی و توزیع ارزاق از جمله حوزه‌های فعالیت اعضای گروه جهادی رضوان در منطقه نهبندان بوده است. برای نمونه، حاصل پنج روز کاری تیم دندانپزشکی با هفت یونیت فعال، خدمت‌رسانی به حدود ۵۰۰ نفر از مردم منطقه بوده که شامل خدماتی همچون کشیدن دندان(۳۰۰ نفر)، ترمیم دندان (۱۵۰ نفر) و جرم‌گیری دندان (۴۰ نفر) می‌شود.

هرچند موسس گروه جهادی رضوان دانشجویان و طلاب تهران هستند اما در اردوهایی این گروه جهادی دانشجویان بسیاری از سایر دانشگاه‌های کشور ثبت‌نام کرده و با این گروه همکاری می‌کنند. برای نمونه در نوروز ۹۷، نمایندگان موسسه جهادی رضوان در ۱۲ دانشگاه و حوزه علمیه(شامل دانشگاه‌های شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر، شاهد سمنان، علوم پزشکی ایران، علامه طباطبایی، مدرسه عالی شهید مطهری، حوزه آیت الله مجتهدی و حوزه علمیه مشکوه) اقدام به ثبت‌نام از دانشجویان کردند. در نهایت گروه جهادی رضوان با ۱۲۰جهادگر به عنوان  بزرگترین گروه جهادی به استان خراسان جنوبی اعزام و در شهرستان نهبندان مستقر شدند.
محمود کریمی مداح معروف کشور نوروز ۹۷،  در اردو جهادی گروه جهادی رضوان در شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی حضور یافت و ضمن دیدار با جهادگران حاضر در اردو، در عملیات عمرانی موسسه جهادی رضوان در این منطقه شرکت کرد که تصاویر آن بازتاب زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.

* برنامه گروه جهادی رضوان برای تابستان
اردوهای گروه جهادی رضوان در فصل تابستان معمولا اختصاص به خدمات پزشکی شامل دندانپزشکی، مامایی، بهداشت، تغذیه و پرستاری دارد. اردوی پیش روی جهادگران گروه رضوان که سومین اردوی پزشکی این گروه محسوب می‌شود، از روز سه‌شنبه ۱۶ مردادماه آغاز و به مدت ۱۰ روز در شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی ادامه خواهد داشت. یکی از رسوم جالب گروه جهادی رضوان این رسم است که اعضای آن پس از اتمام فعالیت‌های جهادی خود در شهرستان نهبندان، به منظور زیارت بارگاه مطهر رضوی عازم مشهد مقدس می‌شوند که این خود باعث افزایش انگیزه اعضای حاضر در اردو خواهد شد.

در ادامه تصاویری از اردوهای برگزارشده توسط موسسه جهادی رضوان آمده است: