فراخوان هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی با معرفی هفت اثر با موضوع سیره امام رضا علیه‌السلام در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان»، «جوان و بزرگ‌سال» و نیز بخش «خانوادگی» منتشر شد.

به گزارش سراج ۸، رقیه زرگری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستانه‌اشرفیه با اشاره به هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی اظهار کرد: هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به‌منظور ترویج سبک زندگی رضوی، بخشی با عنوان «مسابقه کتاب‌خوانی خانواده رضوی» با حضور تمام اعضای خانواده برگزار می‌کند و شرکت برای علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر است.

وی با بیان اینکه هشتمین جشنواره ملی کتابخانه رضوی با معرفی هفت اثر در سه رده سنی کودک و نوجوان، جوان و بزرگ‌سال و خانواده رضوی برگزار می‌شود تصریح کرد: این جشنواره با معرفی کتاب‌های «مهمان خراسان» نوشته سعید بیابانکی از انتشارات به نشر «مژده گل» نوشته محمود پور وهاب از نشر جمکران کتاب‌های «مسافر هشتم»، «کاش تو را می‌دیدم» نوشته مژگان شیخی، «ماه هشتم» اثر مهدی غلامعلی، «مهر ولایت در آسمان ایران» اثر آیت‌الله کریمی جهرمی و کتاب «به سپیدی یک رؤیا» اثر فاطمه سلیمانی فعالیت می‌کند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه با اشاره به رده سنی کودک (۴ تا ۱۱ سال)، با کتاب‌های «مهمان خراسان» نوشته سعید بیابانکی از انتشارات به نشر و «مژده گل» نوشته محمود پور وهاب از نشر جمکران با موضوع داستان‌هایی از زندگی امام رضا (ع) تصریح کرد: هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در رده سنی نوجوان (۱۱ تا ۱۷ سال) کتاب‌های «مسافر هشتم» با موضوع امام رضا (ع) و «کاش تو را می‌دیدم» با موضوع حضرت معصومه (س) نوشته مژگان شیخی از نشر قدیانی، به‌عنوان منابع این جشنواره معرفی کرده است.

زرگری بیان کرد: در بخش جوان و بزرگ‌سال (۱۷ سال به بالا) جشنواره رضوی کتاب‌های «ماه هشتم» اثر مهدی غلامعلی از نشر دارالحدیث با موضوع امام رضا (ع)، «مهر ولایت در آسمان ایران» اثر آیت‌الله کریمی جهرمی از نشر بوستان کتاب با موضوع امام رضا (ع) و کتاب «به سپیدی یک رؤیا» اثر فاطمه سلیمانی از نشر کتاب نیستان با موضوع حضرت معصومه (س) به‌عنوان منابع این جشنواره معرفی‌شده است.

وی با اشاره به نحوه دریافت منابع و پرسشنامه افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت و دسترسی به منابع هشتمین جشنواره رضوی به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه و یا می‌توانند پرسشنامه و فایل PDF منابع هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی را از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور (www.iranpl.ir) دریافت کنند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه از نحوه شرکت در مسابقه در سه رده سنی نوجوان، جوان و بزرگ‌سال خبر داد و گفت: متقاضیان می‌توانند هریک از منابع معرفی‌شده را از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب و به سؤالات آن پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه پاسخنامه ارسالی باید دریکی از قالب‌های فردی یا خانوادگی (۲، ۳، ۴، ۵ نفره و بیشتر) تکمیل و ارسال شود اظهار کرد: تکمیل مشخصات فردی (مشخصات شناسنامه‌ای، کد ملی، تحصیلات، نشانی کامل پست الکترونیکی، شماره تلفن ثابت و همراه) در پاسخنامه الزامی است.

زرگری با تکید بر پیش‌بینی دو روش متقاضیان برای شرکت کودکان در مسابقه بیان کرد: تصویرسازی (نقاشی) از جذاب‌ترین بخش کتاب به انتخاب کودک و نیز ضبط و ارسال فایل ویدئویی از معرفی کتاب‌ها همراه با خوانش جذاب‌ترین بخش‌های کتاب به انتخاب شرکت‌کنندگان از روش‌های پیش‌بینی‌شده هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه با تأکید بر اینکه شرکت‌کنندگان در هر دو روش باید صفحه مربوط به بخش معرفی‌شده و یا تصویرسازی شده از کتاب را قید کنند افزود: کودکان می‌توانند با کمک والدین خود، توضیحات اجمالی پیرامون کتاب، بازگویی قصه‌ای از کتاب، خواندن بخشی از کتاب را با استفاده از گوشی‌های موبایل، ضبط و با هشتک #کتاب‌خوانی-رضوی در سامانه جشنواره که متعاقباً اعلام خواهد شد بارگذاری کنند.

زرگری با اشاره به مهلت و نحوه ارسال پاسخنامه‌ها گفت: شرکت‌کنندگان می‌توانند پاسخنامه‌های خود را تا ۳۱ تیرماه ۹۷ به یکی از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور تحویل دهند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه داوری آثار هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی از ۱۵ مرداد سال جاری آغاز می‌شود تصریح کرد: اختتامیه این جشنواره نیز در ایام دهه ولایت (دهه اول شهریور) با حضور افراد و خانواده‌های برگزیده در سطح ملی برگزار می‌شود بنابراین ۳۱۳ نفر از برگزیدگان بخش انفرادی علاوه بر دریافت لوح سپاس و تندیس هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، جایزه یک‌میلیون ریالی نیز دریافت می‌کنند.

وی از اهدای هشت جایزه ویژه به هشت برگزیده بخش خانوادگی خبر داد و افزود: مبلغ پنج میلیون ریال به خانواده اول و دوم دونفره، مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به خانواده اول سه‌نفره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به خانواده اول چهارنفره اهدا می‌شود.

زرگری با اشاره به اهدای جوایز به خانواده‌های اول و دوم به مبلغ ۱۵ میلیون و پنج میلیون ریال به خانواده دوم سه‌نفره اهدا گفت: مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به خانواده دوم چهارنفره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به خانواده دوم پنج‌نفره تعلق خواهد گرفت.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌منظور انتخاب و معرفی منابع مناسب در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به بررسی و ارزیابی منابع مطالعاتی منتشرشده با موضوع زندگی و سیره امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) اقدام کرد تا مناسب‌ترین کتاب‌ها را برای علاقه‌مندان به مطالعه و فرهنگ رضوی در سراسر جهان ارائه کند.

وی با بیان اینکه مطابق آمار موجود از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا ۳۱ شهریور سال ۹۶، جمعاً ۷۳۰ عنوان کتاب، اعم از چاپ اول یا تجدید چاپ با موضوع سیره امام رضا (ع)، در کشور منتشرشده است گفت: پس از تهیه فهرستی از مشخصات کتابشناختی این آثار، روند بررسی منابع هشتمین دوره این جشنواره آغاز شد، ازاین‌رو، پس از بررسی‌های اولیه، ۵۴ عنوان کتاب با دسته‌بندی کودک، نوجوان و بزرگ‌سال از میان آثار ۲۷ ناشر در فهرست نهایی آثار منتخب جای گرفت که پس از برگزاری جلسات مشورتی با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان، هفت عنوان کتاب در بخش‌های مختلف شامل پنج عنوان با موضوع زندگی و سیره امام رضا (ع) و دو عنوان کتاب با موضوع زندگی و سیره حضرت معصومه (س) انتخاب‌شده است.

زرگری از ایجاد تحول در برگزاری جشنواره کتاب‌خوانی رضوی خبر داد و تصریح کرد: جشنواره کتاب‌خوانی رضوی از مجموعه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)، فعالیت خود را از ششمین دوره برگزاری زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز کرده است، ازاین‌رو، در ششمین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۵، سه عدد کتاب در بخش‌های «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگ‌سال» معرفی شد که در این جشنواره با مشارکت ۲۳۸‌هزار نفر همراه بوده، به یک رخداد بزرگ فرهنگی در کشور تبدیل‌شده است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی آستانه‌اشرفیه گفت: در هفتمین دوره جشنواره در سال ۱۳۹۶ نیز ۶ عنوان کتاب در بخش‌های «کودک»، «نوجوان» و «جوان» و «بزرگ‌سال» معرفی شد که با حضور ۶۳۱ هزار و ۵۲۶ شرکت‌کننده، مشارکت چشمگیری در میان مسابقات کتاب‌خوانی کشور و رشد ۲۶۰ درصدی نسبت به دوره گذشته را از آن خودکرده است.