مشارکت مردم در انتخابات غرب، از کم‌ترین مشارکت مردم در ایران پایینتر است

به گزارش سراج ۸ به نقل از حلقه وصل :سیزدهمین نشست «شنبه های انقلاب»، با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه مشارکت عمومی به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در محل خبرگزاری مهر برگزار شد.

سیزدهمین نشست «شنبه های انقلاب»،  با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه مشارکت عمومی به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در محل خبرگزاری مهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست علیرضا افشار رئیس شورای عالی هیئت اندیشه ورز سپاه در سخنانی با اشاره به چهلمین سال نکوداشت انقلاب اسلامی و در بیان دستاوردهای مشارکت عمومی انقلاب گفت: نظام اسلامی دارای دو پایه اساسی رهبری و مردم است؛ رهبری به‌عنوان پشتوانه نظری و هدایتی مردم و انقلاب و مردم به‌عنوان پشتوانه نظام اسلامی است.

وی در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در بُعد مشارکت عمومی گفت: هیچکدام از نظام‌های غربی و شرقی در دموکراسی و استفاده از مشارکت مردم در عرصه‌های کشوری موفق نبودند اما جمهوری اسلامی ایران مدل موفق عدالت محور با استفاده از مشارکت مردم را ارائه کرد.

افشار ادامه داد: در بُعد سیاسی شاهد حضور جریان‌های سیاسی و احزاب در مشارکت‌های عمومی هستیم که این جریانات در جهت‌دهی مردم در عرصه‌های انتخابات بسیار سازنده عمل می‌کنند و این موضوع مصوب قانون اساسی کشور است.

معاون اسبق وزیر کشور افزود: حضور مردم در انتخابات، نشان از مشارکت عمومی در خنثی‌سازی فتنه‌ها است راهپیمایی ۲۳ تیرماه ۷۸ در مقابل فتنه ۱۸ تیر از نمونه عینی این مسئله است که با حضور مردم درصحنه این فتنه خنثی شد؛ ۹ دی ۸۸ نیز از دیگر مشارکت‌های مردمی است که منجر به ختم قائله فتنه ۸۸ شد.

افشار با اشاره به این موضوع که حضور سیاسی مردم درصحنه ضامن انقلاب است، تشریح کرد: در کشورهای غربی حضور مردم در مقابل پول و مزدورانه است، حضور در کشورهای شرقی نیز بر اساسی ایده سوسیالیستی و به‌اجبار است؛ اما مدل جمهوری اسلامی ایران به‌صورت داوطلبانه و با حضور اختیاری مردم درصحنه است.

مسئول کارگروه مشارکت اجتماعی شورای هماهنگی انقلاب اسلامی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس و در جهت تأمین امنیت چهل‌ساله انقلاب، شاهد مشارکت داوطلبانه مردم در این حوزه بودیم و هستیم؛ کشورهای غربی و دشمان نظام برای نابودی این مشارکت و ایجاد تفرقه‌های قومیتی بسیار تلاش کردند اما با حضور گسترده مردم این تلاش‌ها خنثی‌شده است.

رئیس شورای عالی هیئت اندیشه ورز سپاه با اشاره به ناتوی فرهنگی غرب و هزینه‌هایی که علیه فرهنگ ایران متمرکزشده است، گفت: در حال حاضر در بخش فرهنگ، مردم بسیار جلوتر از دولت درحرکت هستند؛ هیئت‌ها، مجالس فرهنگی، جلسات قرآن، جشن‌ها و… در حقیقت ثمن‌های فرهنگی را تشکیل داده است.

انقلاب اسلامی، اراده عمومی را در کشور محقق کرد

دکتر شهریار زرشناس مؤلف و نویسنده حوزه علوم انسانی نیز در ادامه این نشست در سخنانی اظهار داشت: مفهوم و تعبیر دموکراسی در یونان باستان ظهور کرد و این دموکراسی همواره در پیوند با حوزه ثروت و قدرت متنفذین فعال بوده است

وی ادامه داد: دموکراسی یونانی در حالی محقق می شد که عده ای از مردم زندگی خود را بر پایه استعمار و برده داری دیگران ادامه می دادند.

زرشناس با بیان اینکه دموکراسی یونانی در حوزه نظر عبارتست از مشارکت و حضور عده ای از مردم یا برابران، افزود: در این دموکراسی؛ مردان برده، زنان و مردانی با ثروت محدود امکان مشارکت نداشتند.

این مؤلف حوزه علوم انسانی با بیان اینکه دموکراسی مدرن امروزی غرب نیز بر پایه سرمایه داری شکل گرفته است گفت: حاصل این دموکراسی که پایه‌های آن اومانیسم و دوری از دین است موجب انفعال و محدود شدن مشارکت مردمی می شود به طوری که بالاترین سطح مشارکت مردم در انتخابات غرب از پاینترین سطح مشارکت مردم در ایران پاینتر است.  

وی اضافه کرد: سیطره سرمایه بر فضای دموکراسی غرب مردم را در انتخابات و رویدادهای سیاسی سرخورده می کند و آنان را در زندگی معاش محور غرق و نا امید می کند.

زرشناس با اشاره به اینکه دموکراسی دینی در ایران بعد از انقلاب حیرت انگیز بوده است، گفت: اگر در تاریخ ۲۵۰۰ ساله مضبوط ایران بررسی شود هیچ گاه  فضای سیاسی حاکم، مردمی نبوده است.

این مؤلف حوزه علوم انسانی خاطرنشان کرد: در تاریخ ۱۵۰ ساله شبه مدرن بعد از مشروطه نیز دموکراسی تنها در حوزه نظر و اندیشه ورود کرد و در عمل حاکمیت مردمی بروز و ظهور نداشت؛ در واقع تحمیلی بودن تصمیمات و فقدان حضور مردم امری بارز و روشن بود.

وی گفت: حکومت پهلوی اول نتیجه یک کودتا بود و پهلوی دوم نیز ناشی از یک سازش میان سران سه قدرت اشغالگر ایران شکل گرفت و بقا و دوام آن نیز ناشی از حضور مردم نبود.

زرشناس با بیان اینکه زمانی که حکومت مردمی در ایران به میدان آمد پهلوی را کنار زد گفت: روسو در کتاب قرارداد اجتماعی خود می گوید دموکراسی تحقق اراده عمومی است اما این مهم هیچ گاه رقم نخواهد خورد زیرا در غرب شرایط دیگری حاکم است.  اما در آذر سال ۵۷ که فوکو به ایران آمد اعلام کرد که اراده عمومی را در خیابان های تهران می توان مشاهده کرد و این مهم برای اولین بار زیر پرچم انقلاب و تدین محقق شد.

مشارکت عمومی در انقلاب اسلامی ریشه در قانون اساسی دارد/انقلاب اسلامی زمینه مشارکت مخالفان و براندازان را نیز فراهم کرده است/امروز در همه سطوح جامعه امکان نقد ارکان مختلف نظام وجود دارد

دکتر محسن ردادی عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معاون مجمع عالی بسیج  نیز در سیزدهمین نشست شنبه‌های انقلاب گفت: مشارکت عمومی در انقلاب اسلامی به‌عنوان یک فعالیت شهروندی، ریشه در قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد که در مقدمه آن آمده است؛ این نظام بر اساس مشارکت مردمی ایجادشده و ابقای آن نیز با این مشارکت رقم می‌خورد

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردمی در ایران با مدل غربی آن متفاوت است، تصریح کرد: مشارکت مردمی در غرب به‌صورت رقابتی است و تلاش می‌شود که جناح رقیب کنار زده شود اما در مدل جمهوری اسلامی، علاوه بر این رقابت، رویکرد همیارانه نیز وجود دارد.

ردادی با بیان اینکه در غرب مشارکت مردمی تنها درقالب انتخابات محقق می‌شود، افزود: در جمهوری اسلامی علاوه بر انتخابات، بسترهایی مانند نمازجمعه، راهپیمایی ها و … نیز بستر مشارکت‌های مردمی هستند که حتی مخالفان نظام و براندازان نیز از این بسترها برای بیان مباحث خود استفاده می‌کنند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تشریح کرد: مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی بر اساس اندیشه‌های امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و آیت‌الله شهید مطهری تدوین شده است که برخلاف اندیشه غرب، این بزرگان بسیار حساس بودند تا این رویکرد کاملاً دینی باشد.

وی با اشاره به شبهاتی پیرامون مردم سالاری در انقلاب اسلامی گفت: منتقدان مطرح می کنند که اساسا آیا دین و مردم سالاری قابل جمع است؟ و یا می توان دموکراسی و مردم سالاری را با نظام پادشاهی آمیخت؟ که باید پاسخ داد، باتوجه به اینکه نظام دینی ایران بر پایه مردم بنا شده است، قابل جمع با دموکراسی است اما نظام پادشاهی ، اشرافی‌گراست.

ردادی با طرح این سوال که آیا ولایت فقیه با دموکراسی قابل جمع است، گفت: امام خمینی (ره) در این خصوص می فرمایند؛ شخص ولی فقیه مانع از دیکتاتوری و موجب حفظ مشارکت مردمی می‌شود، لذا ایشان در برابر دیکتاتوری بنی صدر که گرایش به سمت یکی از حاکمان منطقه پیدا کرده بود، ایستاد.

عالی ترین مقام نظام نیز به تصمیم عمومی احترام می گذارد/با تشکیل بسیج، مردم به تمامی عرصه ها وارد شدند

دکتر محمد شفیعی‌فر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم در سخنانی بیان داشت: همه اقشار مردم در به وجود آمدن انقلاب اسلامی مشارکت و حضور داشته اند

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی اولین حکومتی است که با حضور و مشارکت مردم پایه گذاری شده است برخلاف حکومت‌های قبلی مانند پهلوی که با کودتا روی کار آمده اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به رفراندوم ۱۲ فروردین ۵۸ بیان داشت: جمهوری اسلامی برای تثبیت خود و فهماندن این موضوع به جهان که این نظام بر پایه مردم است اقدام به برگزاری رفراندوم سیاسی کرد که نظیر آن در هیچ کجا دیده نشده است.

وی ادامه داد: نتیجه این رفراندوم حضور حداکثری مردم بود که ۹۸ درصد به این نظام آری گفتند و در رفراندوم های بعدی مانند رفراندوم قانون اساسی حضور مردم و مشارکت آنها بسیار چشمگیر بود.

شفیعی فر گفت: نظام جمهوری اسلامی علیرغم علم به وجود برخی مخالفت‌ها اما اقدام به برگزاری رفراندوم در همه حوزه‌ها کرد که نتیجه آن را می توان در سال ۶۸ و در رفراندوم تغییر قانون اساسی و رای مثبت اکثریت مردم مشاهده کرد.

وی ادامه داد: شکل‌گیری و بنیان نظام جمهوری اسلامی از درون مردم نشات گرفته است که این را می توان در راهپیمایی و حضور مردم در خیابان ها و حمایت از نظام در مراسم‌های مختلف و همچنین تجدید بیعت با نظام مانند روز قدس و ۲۲ بهمن دید.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: در نظام جمهوری اسلامی حتی درانتخاب رهبری هم مردم مشارکت دارند و مردم با انتخاب نمایندگان خود رهبر مورد نظر را انتخاب می کنند.

وی ادامه داد: حتی زمانی که خود رهبر هم نتواند مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد نمایندگانی که توسط مردم انتخاب شده اند می‌توانند آن رهبر را برکنار کنند که این بر خلاف حکومت های موروثی است.

شفیعی فر افزود: در این نظام که بر پایه مردم پایه گذاری شده است تا خود مردم نخواهند هیچ اتفاقی نمی افتد و این با خواست مردم است که یک نفر را در یک جایگاه قرار دهند و یا از آن جایگاه برکنار کنند.

وی گفت: در عمده حکومت های دنیا فقط یک نظام انتخاباتی موجود است ولی در جمهوری اسلامی مردم در برای تعیین هر فردی در هر جایگاه در انتخابات های متعددی شرکت می‌کنند؛ شرکت در انتخابات‌های جداگانه ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای محلی تایید این موضوع است.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: تمام انتخابات‌هایی که در نظام جمهوری اسلامی برگزار می شود با رقابت همراه است؛ همین تکثرگرایی و رقابت موجود از اوایل انقلاب تا به امروز باعث شده است تا احزاب بتوانند آزادانه در هر انتخاباتی شرکت کنند.

انقلاب اسلامی،مردم را از حاشیه سیاست به متن آورد/میانگین مشارکت مردمی در همه انتخابات های بعد از انقلاب بالای ۵۰درصد بوده است/چهل سال حضور مردم ایران در راهپیمایی های سالانه در دنیا نظیر ندارد

مهدی جمشیدی دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سیزدهمین نشست شنبه های انقلاب با موضوع مشارکت عمومی که در خبرگزاری مهر برگزار شد اظهار داشت: مشارکت همدلانه مردم در حوادث و مواقع بحرانی، کم‌نظیر است

وی ادامه داد: تمام نهادهای انقلاب، ریشه‌های مستحکم مردمی دارند بر همین اساس شکل‌گیری این نهادها، حاصل احساس مسئولیّت مردم نسبت به سرنوشت انقلاب است.

جمشیدی با اشاره به راهبرد دفاعی و امنیتی مردم‌محور، انقلاب گفت: همدلی و همراهی مرزنشینان با انقلاب اسلامی، قائله‌های طراحی شده توسط دشمن را فرونشانده است.

وی در بیان علل پایداری و مقاومت انقلاب در برابر دشوارترین توطئه‌ها بیان داشت: یکی از علل پایداری و مقاومت انقلاب در برابر دشوارترین توطئه‌ها، خدعه‌های اقتصادی، مساعدت‌های معیشتی مردم نسبت به یکدیگر بوده است.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ادامه داد: همراهی مردم ایران در کمک به طبقات محروم و فقیر، مثال‌زدنی‌ست و وجود ده‌ها هزار تشکّل فرهنگی، همراهی مردم با انقلاب را نشان می‌دهد.

وی تشریح کرد: پیش از انقلاب و هم زمان با پیروزش شکوهمند جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی به مظهر تمام خواسته‌های تاریخی مردم ایران تبدیل شد.

جمشیدی افزود: انقلاب ایران، انقلابی با دست‌های خالی، ولی برخوردار از بدنۀ اجتماعی کم‌نظیر بود وغلبه بر حکومت پهلوی مسلح و مورد حمایت امریکا، جز با مشارکت تمام‌عیار مردم، میسّر نبود.

وی گفت: انقلاب اسلامی، حاصل چیرگی ارادۀ یکپارچۀ مردم، بر خشونت و سرکوب‌گری حکومت پهلوی بود و تجّلی‌گاه هضم شدن ارادۀ یک ملّت در یک شخص بود.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی با اشاره به برگزاری انتخابات آزاد در ایران گفت: پیروزی جریان مخالف دولت مستقر به‌عنوان مجری انتخابات، نشان‌دهندۀ سلامت انتخابات است.

وی ادامه داد: از جمله دلایل اعتبار و سلامت انتخابات در ایران، حقّ الناس شمرده شدن رأی مردم از لحاظ دینی است و این‌که ولیّ‌فقیه، رأی مردم را از لحاظ شرعی، حقّ الناس قلمداد می‌کند، خصوصیّت منحصر‌به‌فرد انتخابات در ایران است.

جمشیدی با اشاره به حضور چهل ساله و مستمر مردم در راهپیمایی‌های سالیانۀ انقلاب گفت: این دست راهپیمایی ها در دنیا نظیر ندارد و استمرار این حضور در راهپیمایی‌های سالیانۀ انقلاب، عمق باور ملت به انقلاب را نشان می‌دهد.

دبیر کمیته مشارکت عمومی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مردم‌سالاری در انقلاب، مستمر، صادقانه و حداکثری بوده است در اثر انقلاب، ارادۀ مردم، جایگزین ارادۀ ملوکانه شد و انقلاب، خواست مردم را جایگزین خودکامگی شاه کرد.

وی ادامه داد: انقلاب، انتخابات فرمایشی و تشریفاتی را برچید و انتخابات حقیقی، واقعی و اثرگذار را حاکم و مردمی را که هیچ‌کاره بودند، همه‌کار کرد