تقابل با جنگ تمام‌عیار اقتصادی با کمک دهه هفتادی‌ها و دهه هشتادی‌ها/ به قدس نزدیک شده‌ایم

حاج «حسین یکتا» رزمنده و راوی دوران دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب «مربع‌های قرمز» با بیان اینکه این کتاب یادی از شهدا بوده است، اظهار داشت: امام (ره) گفتند «دزدی آمده و سنگی انداخته جوانان آن را حل کنید» هر چی امام فرمودند، انجام شد. ایشان فرمودند «یک لحظه از این جنگ پشیمان نیستیم و صدام رفتنی است و کاری جز خودکشی ندارد».

به گزارش سراج هشت، مراسم رونمایی از کتاب «مربع‌‌های قرمز» خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا دوران دفاع مقدس عصر روز گذشته با حضور محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران، سردار نائینی رئیس مرکز اسناد دفاع مقدس سپاه، جمعی از مسئولان و فرماندهان،رزمندگان دفاع مقدس، خانواده شهدا و عموم مردم در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم زینب عرفانیان نویسنده این کتاب در سخنانی گفت که می‌گویند تا رزمنده‌ای از خاطرات روزگارش در خط مقدم جبهه می‌گوید و می‌نویسد، تا مجروح زخم جنگ بر بدن دارد خاطرات جنگ فراموش نخواهد شد. خاطرات هیچ جنگی فراموش نخواهد شد. تاریخ نوپای دفاع مقدس ما نشان داده است خاطرات این جنگ مهجور فراموش ناشدنی است .گمنام است ولی پر از خاطرات بد و ناگفته ها و ناشنیده ها جنگ هشت ساله با تمام زخم ها و شیرینی ها و تلخ کامی هایش جزو تاریخ مردم این دیار است.

وی ادامه داد: مردم سرزمینم همچون تشنه لبانی مانده در میان راه عشق و غرور و حسرت این خاطرات را دنبال می‌کنند و به سوی خود می خوانند. نسل ما و نسل هایی که می آیند دست نیاز دراز کرده‌اند به سوی آنچه شیرزنان و دلیر مردان این دیار دیده و شنیده اند. با این حساب مربع‌های قرمز یک نیاز است، نیاز به جمع آوری خاطرات بازماندگان و شاهدان و راویان روزهای جنگ، نیاز به تعدد تالیفات در قالب خاطرات شفاهی با همه دشواری‌های کار و حساسیت ها.نیاز به نگارش کتاب هایی مثل مربع قرم همیشه وجود دارد.

عرفانیان بیان کرد: کتاب مربع های قرمز طی سه سال با بیش از ۳۰ جلسه و افزون بر ۱۲۰ ساعت مصاحبه و  تالیف شد. دخیل شدن مستندات و منابع مکتوب در محتوا کار را به یک منبع پژوهشی تبدیل کرد. نگارش اثر با احتیاط فراوان در فضای حساس و ظریف ما بین داستان و تاریخ شفاهی انجام شد تا هم در محتوای وقایع دخل و تصرفی انجام نشود و هم کاری خشک و خسته کننده و سرشار از اطلاعات نظامی به مخاطب ارائه نشود.

نویسنده مربع‌های قرمز گفت: در نگارش مربع های قرمز تلاش شد تا با بهره گیری از تکنیک های روانشناسی و رفتار شناسی و سوالات چالشی، بزرگنمایی از محتوا حذف شده و متن از دقت بیشتری برخوردار باشد. با بازدید میدانی بنده از کوچه پس کوچه‌های گذرخان در قم تا شلمچه و مقر لشکر ۱۷ در اندیمشک و ارتفاعات قلاویزان و فاو و نقطه صفر مرزی روی ارتفاعات بمو فضاها واقعی تر شد.

عرفانیان اظهار کرد: در این بین اسناد مصور و مکتوب کتابخانه ای متعلق به ارتش و سپاه دستمایه خوبی بودند برای آسایش خیال در دور نشدن از حفظ امانت. مربع های قرمز و تالیفاتی از این دست یک نیاز است چرا که تا دو دهه دیگر راویان و شاهدان جنگ نایاب تر شده و نیز در دهه هفتم عمرشان نیاز دستیابی به خاطراتشان که هر روز زیر غبار فراموشی کمرنگ‌تر می‌شوند دشوارتر خواهد شد. مربع های قرمز یک نیاز است برای جمع‌آوری و تخلیه انبوه خاطرات پدران و مادران شهدا که همین امروز هم برای رفتن به سمت آنها جهت انجام این کار دیر است و در آخر مربع های قرمز یک نیاز است برای همه جاماندگان از قافله شهدا آرزو می کنم با شهادت به خیل شهدا بپیوندید.

محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان سخنران دیگر در این مراسم با اشاره به معجزه حضرت موسی اظهار کرد: خداوند جلوه‌هایی مختلفی از عصا را به حضرت موسی نشان می‌دهد. این عصا در جایی که دریا قرار بود مقتل موسی باشد، آن را محل نجات آن‌ها بدل کرد.

وی افزود: اگر موسیِ وجود ما آزاد شود عصاره‌ای معجزه‌گون نقش آفرینی خواهند کرد وگرنه ما نقش همان عصای چوبی هستیم که کاربرد خاصی ندارد در حالی که ما انسان‌ها باید موسایمان را آزاد کنیم تا بتوانیم سال‌هایی مثل دفاع مقدس را رقم بزنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درباره حاج حسین یکتا حقیقتی را بگویم که من خیلی‌ سالی نیست که ایشان را شناختم بلکه از طریق خانواده‌‌ام در اردوهای راهیان نور شیفته شخصیت ایشان شدم.

صفارهرندی بیان کرد: حسین یکتا کار راهیان‌نور را حکومتی تحویل نگرفت بلکه کار را به قدری قوی کرد که حکومت به آن چسبید. گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حرکت‌های آتش به اختیار وقتی موفق می‌شوند حکومت به سمت آن می‌رود. این حرکت‌ها چیزی است که انقلاب ما را نجات می‌دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حسین یکتا خودش یک کتاب بلند است، تاکید کرد: حسین یکتا صحیفه‌ای بلند از یک انسان بزرگ است که هیچ‌گاه کم نمی‌آورد، هیچ‌گاه دچار تجدیدطلبی و انحرافی نمی‌شود از این جهت صحیفه حسین یکتا را باید گشود و راز و رمزهای این موفقیت‌ها را به جوانان گفت. یکتا دلیل بزرگی برای حضور ما در این مراسم است.

حاج «حسین یکتا» رزمنده و راوی دوران دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب «مربع‌های قرمز» با بیان اینکه این کتاب یادی از شهدا بوده است، اظهار داشت: امام (ره) گفتند «دزدی آمده و سنگی انداخته جوانان آن را حل کنید» هر چه امام فرمودند، انجام شد. ایشان فرمودند «یک لحظه از این جنگ پشیمان نیستیم و صدام رفتنی است و کاری جز خودکشی ندارد«.

وی خاطرنشان کرد: امام (ره) فرمودند «تربت شهیدان تا ابد دارالشفا می‌شود» هر چه امام فرمودند انجام شد. همانطور که فرمودند «این جنگ مقدمه فتح فلسطین است» یک روز به ریشمان می‌خندیدند در حالی که چندین سال است ما به اربعین می‌رویم.

این راوی دفاع مقدس تصریح کرد: تا امروز هر چه امام (ره) گفتند انجام شد و هر چه رهبر انقلاب نیز فرمودند در حال تحقق است چون گوش امام و آقا به گوش امام زمان (عج) است. هرچه روح‌الله گفت، شد و هر چه سید علی می‌گوید در حال محقق شدن است و این بخاطر خون شهیدان است.

یکتا تاکید کرد: امروز انقلاب با سرعت به جلو می‌رود و تا نماز خواندن در بیت‌المقدس یک یاحسین باقی است. امروز یمن، شامات و عراق شلوغ است یعنی خون شهیدان اثر می‌کند و خوشحالیم که خون شهدا در حال اثرکردن است. بله، جام زهر خورانده شد اما یاد امام (ره) در جهان پاینده است.

وی بیان کرد: با دهه هفتادی‌ها ‌و دهه هشتادی‌ها نبرد تمام عیاری در عرصه اقتصادی و اجتماعی با مستکبران خواهیم کرد. امروز دشمن یقین کرده است که ما به قدس نزدیک شده‌ایم و قیام ما، قیام آخرالزمان است.

این راوی دفاع مقدس عنوان کرد: امروز رهبر معظم انقلاب و دشمن یقین پیدا کرده‌اند که کار استکبار تمام است فقط ما رزمنده‌ها هنوز یقین پیدا نکرده‌ایم.

یکتا گفت: نبرد خرمشهرهای جدید یعنی روز فتح ان‌شاءالله به دعای شهدا نزدیک است که امیدوارم در آن روز پای این انقلاب باشیم و شرمنده شهدا نباشیم.

در پایان این مراسم از کتاب مربع های قرمز رونمایی شد و همچنین از همسر شهید مهدی زین الدین تقدیر و تجلیل به عمل آمد.