با وجود گذشت ۸۳ سال می خواهیم«بی تفاوت نباشیم»/ ضرورت برخورد هوشمندانه، روشنگری و اقدام واحد در مقابل هجمه دشمن به حجاب

۲۱ تیرماه ۱۳۱۴ بود که مردم مشهد در اعتراض به سیاست های تغییر لباس و کشف حجاب رضاخانی به آستان مقدس امام هشتم پناه برده و در مسجد گوهرشاد تحصن کردند و متأسفانه ماجرا با به خاک و خون کشیدن ۲هزار نفر از مردم عادی بایان یافت و این واقعه تاریخی در طول دوران بهلوی سانسور و بعد از انقلاب هم مورد غفلت واقع شد و حالا در آستانه سالگرد شهدای واقعه گوهرشاد بعد از گذشت سال های متمادی که به حق، روز عفاف و حجاب نام گرفته است، کمپینی با عنوان «بی تفاوت نباشیم» و انجمن کشوری «رایحه نجابت» به همت مؤسسه فرهنگی خیبر جهت زنده نگه داشتن یاد شهدای گوهرشاد و ادای دِین به آن ها آغاز به کار کرده است.

به گزارش سراج هشت، محمد حسن زمان وزیری مدیر عامل مؤسسه تخصصی عفاف و حجاب خیبر و دبیر انجمن کشوری مؤسسات عفاف و حجاب«رایحه نجابت» به مناسبت فرا رسیدن روز ملی عفاف و حجاب با حلقه وصل به گفتگو نشست.

زمان وزیری برای شروع به انجمن کشوری «رایحه نجابت» اشاره کرد و گفت: این انجمن فعالیت خود را از سال ۹۱ شروع کرده است اما یکی دوسالی بود که فعالیت آن در تعلیق بود و بسیار کاهش یافته بود تا اینکه امسال مجدد فعالیت خود را آغاز کرد.

وی بیان داشت: این انجمن متشکل از مؤسسات فعال عفاف و حجاب کشور است که یکی از فعالیت های اصلی این مؤسسات در زمینه ی عفاف و حجاب است. در واقع این مؤسسات مردم نهاد در طول سال فعالند و برنامه های متفاوتی دارند و از ظرفیت های استانی در این خصوص استفاده می کنند. البته آموزش های مختلف برای این مؤسسات به صورت متمرکز ارائه می شود و بعضی اوقات در مناسبت های ملی از ظرفیت این مؤسسات بهره می بریم.

وزیری اظهار کرد: به هر صورت انجمن «رایحه نجابت» برای روز ملی عفاف و حجاب تمرکز خود را روی موضوع واقعه گوهرشاد، گرامی داشت آن و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه در مورد این واقعه تاریخی قرار داده است.

مدیرعامل مؤسسه تخصصی عفاف و حجاب خیبر تصریح کرد: حجاب از مقولاتی است که این روزها به شدت مورد هجمه و تهدید قرار گرفته است. بزرگ‌ترین وظیفه ما برای مقابله با این تهدیدها، برخوردی هوشمندانه برای روشنگری افکار عمومی و همچنین ممانعت از تحریف وقایع تاریخی است. یکی از اصلی ترین وقایع تاریخی مرتبط با حجاب، که در سالهای قبل از انقلاب، تحت سانسور شدید خبری قرار گرفت و بعد از انقلاب نیز مغفول ماند، فاجعه ۲۱ تیر ۱۳۱۴ است.

وی ادامه داد: روزی که هزاران نفر در صحن مسجد گوهرشاد برای دفاع از حجاب، به شهادت رسیدند و به حق، روز ملی عفاف و حجاب نامگذاری شده است. ما انکار نمی کنیم که هر ساله شاهد فعالیت های پراکنده و گاهی شتابزده در هفته حجاب بوده ایم که متأسفانه در مواردی تأثیر نامطلوب نیز داشته است اما امسال تلاش کرده ایم که اقدامی واحد و مشترک به صورت ملی از طریق انجمن «رایجه نجابت» انجام دهیم.

دبیر انجمن کشوری «رایحه نجابت» خاطر نشان کرد: به هر صورت فاجعه کشتار ۲ هزار نفر از هموطنانمان به دستور پادشاه وقت کشور در ۸۳ سال پیش و ابعاد مختلف این جنایت تاریخی و مقاومت فرهنگی مردم در این خصوص از جمله مباحثی است که باید اطلاع رسانی در مورد آن به درستی صورت گیرد، روشنگری و ممانعت از تحریف واقعه اصل مهمی است که مدنظر ما در این انجمن می باشد و سعی می کنیم در جامعه نیز این موارد را تسری دهیم.

وزیری گرامیداشت واقعه گوهرشاد را موضوع محوری هفته عفاف و حجاب در کشور عنوان کرد و افزود: البته مؤسسات مردمی در تمامی استان ها فعالیت های خود را با همکاری ارگان ها و نهادهای مربوطه در طول این هفته انجام می دهند اما اقدام عملی ما در بحث ملی همین مسئله گوهر شاد است که فعالیت های مشترکی در این زمینه شکل گرفته است.

این فعال عرصه عفاف و حجاب ادامه داد: برای مثال هشتگی در فضای مجازی جهت این واقعه طراحی شده با عنوان «ایستاده ایم مثل گوهر شاد»، بیلبوردهای تبلیغاتی با محوریت واقعه گوهر شاد آماده است که در اختیار سازمان ها و نهادها در استان های مختلف قرار می گیرد، همچنین تیزری برای پخش تلوزیونی در ایام هفته عفاف و حجاب که از روز شهادت امام جعفرصادق(ع) آغاز و تا ولادت حضرت معصومه(س) ادامه می یابد آماده شده که از شبکه ای ملی و استانی به نمایش گذاشته می شود. تمامی این اقدامات با همکاری مؤسساتی که عضو انجمن هستند در سراسر کشور صورت می گیرد.

وی ضمن اشاره به هدف اصلی انجمن «رایحه نجابت» گفت: در واقع در این انجمن مؤسسات دور هم جمع شده اند که بتوانند علاوه بر کار فردی در استان خود یک هم افزایی و کار مشترک در سطح کشور رقم بزند همان طور که دشمن با هماهنگی و تمرکز بر موضوع حجاب طی سال های اخیر و به ویژه امروز فعالیت می کند و هجمه و تهدید وی تشدید شده است.

مدیرعامل مؤسسه خیبر بیان داشت: بهتر است اینطور بگویم که در این انجمن هدف ما تشکیل جلسه و سخنرانی نیست ما بنا داریم وارد عرصه عمل شویم و در صحنه جامعه نشان دهیم که با کار مشترک، هماهنگ، واحد و مشخص می توان اثربخش بود.

وزیری یادآور شد: تمامی مؤسسات فرهنگی از سراسر کشور که تخصص و یا یکی از اقدامات و حوزه فعالیتشان عفاف و حجاب است می توانند عضو انجمن «رایحه نجابت» شوند و برای این کار به نمایندگی های ما در استان خود مراجعه نمایند. دبیرخانه ی انجمن هم در مؤسسه خیبر واقع در کرج قرار دارد.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: با توجه به اینکه ما در تمام حوزه های فرهنگی به ویژه عفاف و حجاب شاهد تمرکز عینی و ملموس دشمن و اثرگذاری نسبی برخی اقدامات آن هستیم بنابراین باید فعالیت ها دقیق تر با طراحی هوشمندانه و همراه با هم افزایی و اقدام مشترک صورت گیرد تا به نقطه ای برسیم که از سوی مجموعه های فعال این حوزه پیام مشخص، واضح و واحدی به جامعه تزریق شود و جامعه نیز بتواند نسبت خود را با پیام ها کشف کند. باید به گونه ای عمل کنیم که دشمن از پیام های متنوع، متفاوت و حتی متناقض برخی نخبگان جامعه، مسئولین دولتی و حاکمیتی و مؤسسات مردمی نتواند به نفع خود استفاده کند و جامعه هم در پیدا کردن راه درست دچار مشکل و آسیب شود. به نظر می رسد ضروری ترین کار در این وضعیت هم افزایی راهبردی است در تولید محتوا و مهندسی پیام برای جامعه.

دبیر انجمن «رایحه نجابت» در ادامه به راه اندازی کمپین «بی تفاوت نباشیم» توسط مؤسسه خیبر اشاره کرد و بیان داشت: این پویش آغاز به کار کرده است تا تا یادمان نرود هزاران شهید در سال ها پیش نسبت به رواج بی حجابی و فراموش شدن ارزش حجاب بی تفاوت نبودند و ما نیز بی تفاوت نخواهیم بود. امسال مؤسسه خیبر که ۱۸ سال فعالیت اش را معطوف به موضوع زن و حجاب نموده، اقدام به راه اندازی این پویش کرده است.

وی خاطر نشان کرد: راهبرد اصلی ما برای راه اندازی این پویش، فرمایش رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اهمیت ایجاد ارتباط چهره به چهره با مردم است. مردمی که نسبت به فضای حیازدایی و ترویج بی حجابی ناراحت و معترض‌اند. به همین دلیل بر آن شدیم تا با تکیه بر توان مردمی، برای زنده نگه داشتن نام و آرمان شهدای قیام خونین مسجد گوهرشاد آغازگر حرکتی باشیم برای یادآوری اینکه هزاران شهید در سال ها پیش نسبت به رواج بی حجابی و فراموش شدن ارزش نجابت و غیرت بی تفاوت نبودند و ما نیز با تأسی به آنان بی تفاوت نخواهیم بود.

مدیر اجرایی پویش «بی تفاوت نباشیم» ادامه داد: این پویش از همه ی دغدغه مندان این حوزه اعم از شاعر، نویسنده،گرافیست، عکاس، فعالان حوزه رسانه، فعالان فضای مجازی و… دعوت کرده تا همه با عضویت در این پویش به روح بلند شهدای گوهرشاد ادای دین کرده و هر کدام سهمی هرچند کوچک اما مؤثر در ترویج حجاب، این میراث ارزشمند و گرانبها ایفا کنند تا ان شاء الله این همراهی برکتی نورانی همراه بیاورد و نتیجه اش برداشتن قدمی در مسیر تحقق جامعه آرمانی اسلام باشد.

وزیری در خصوص نحوره عملکرد این پویش گفت: برای این کار بروشوری تهیه شده است که در آن به معرفی اقدامات پهلوی اول و دوم در ترویج فساد و فرهنگ برهنگی پرداخته و تفاوت جایگاه زن در دوران پهلوی و انقلاب را مورد مقایسه قرار می دهد. برنامه این است که این محصول را در اختیار اعضای پویش قرار دهیم تا هر کس به هر میزان توان که توانست این بروشور را تهیه کرده و در روز ۲۱ تیر به صورت منسجم و هماهنگ، توسط خود مردم به افراد خانواده و محله شان اهداء شود. در حقیقت به جای حرکات صرفاً نمادین، امسال با کمک خود مردم، قصد داریم آگاهی و اندیشیدن را به جامعه هدیه بدهیم.

مدیرعامل مؤسسه خیبر ادامه داد: راه های ارتباطی ما هم از طریق فضای مجازی و هم از طریق تماس تلفنی با مؤسسه است. گروه راهنما همه روزه آماده اطلاع رسانی و ارسال بروشور به سراسر کشور هستند. برای تماس تلفنی می توانند با شماره ۰۲۶۳۲۷۷۷۰۶۶ تماس بگیرند. همچنین آیدی @javaherane در تمامی پیام رسان ها و اینستاگرام کار اطلاع رسانی را انجام خواهد داد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:  خداوند در آیه ۳۲ سوره مائده می فرماید: «هر کس انسانی را حیات بخشد گویی همه مردم را زنده کرده است.» مراد از زنده کردن یک انسان، آفریدن یک انسان زنده و یا زنده کردن یک انسان مرده نیست بلکه منظور از آن، هدایت و راهنمایی به سوی حق است. لذا با این نگاه تمامی فعالیت های ما در شناساندن حقیقت و ارزشی به نام حجاب، زنده کردن و زندگی بخشیدن به حیات معنوی جامعه اسلامی مان است و همچنین ادای دینی است به روح بلند شهدای گوهرشاد.