یک کتاب کاملا «رمان‌تیک» برای تربیت نوجوانان

«رمان­تیک»، جلد پنجم از مجموعه تربیت با کتاب است. مخاطب این کتاب والدین و مربیان هستند که با توجه به اطلاعات موجود در این اثر، می‌توانند خواندن این کتاب‌ها را به فرزندان و متربیان خود توصیه کنند.

کتاب پیشِ ­رو دستاورد کوششی است ناچیز برای شناسایی داستان­های مناسب نوجوانان با رویکرد تربیتی؛ که اکنون و پس از پایان این پژوهش، ۱۳۰ عنوان کتاب داستان به خوانندگان گرامی معرفی می ­شود. هدف از این پژوهش، معرفی کتاب­های دارای بهره های تربیتی برای نوجوانان با روحیه ­های مختلف و با مسئله ­های تربیتی ویژه بوده است. برای گزینش کتاب­ها نخست کوشیده شد تا کتاب­های انتخاب­ شده از نظر جذابیت سطح قابل قبولی داشته باشند. آن­گاه به این نکته توجه شد که کتاب دست­ کم یک بهرۀ تربیتی برای خواننده نوجوان داشته باشد.

برای رسیدن به این تعداد کتاب داستان قابل پیشنهاد، نخست ۲۵۰عنوان کتاب با معیارِ «داشتن بهرۀ تربیتی» از میان حدود ۶۰۰ عنوان کتاب داستان برای ارزیابی انتخاب شد. آن­گاه تعدادی از کارشناسان داستان نوجوان، کتاب­های انتخاب­ شده را ارزیابی کردند. پس از پایان ارزیابی ­ها، بسیاری از کتاب­های بررسی شده به دلیل پائین بودن جذابیت، نداشتن بهرۀ تربیتی، و یا آسیب­های موجود در آنها حذف شدند. در این میان، رمان­های خارجی زیادی به ­خاطر فرهنگ غربی حاکم بر آنها کنار گذاشته شدند. با این همه، کتاب ­شناسی تعداد محدودی از داستان ­های دارای آسیب جزئی در این کتاب آورده شده است. اینها مواردی هستند که به گمان ما آسیب شان چندان جدی نیست، و با تدبیر و هوشمندی مربی می ­توان آن را جبران کرده و از نکات مثبت کتاب بهره برد. تنها کاری که باید کرد، هشدار به مربی دربارۀ این آسیب ­ها است که در بخش پایانی معرفی این کتاب­ها، با عنوان «آسیب­ شناسی» انجام شده است.

مخاطبان اصلی مجموعۀ «تربیت با کتاب»، مربیان و والدینی هستند که بارها در کلاس‌های تربیتی و یا در جلسه‌های مشاوره، از اساتید و مشاوران خواسته‌اند تا کتابی سودمند برای مطالعه خود یا فرزندانشان به آنها معرفی کنند؛ اما معمولاً پاسخی درخور و قانع‌کننده نگرفته‌اند. در شرایط کنونی، معرفی کتاب­های خوبی که پاسخ‌گوی نیاز تربیتی والدین و مربیان باشند، کار ساده‌ای نیست و دشوارتر از معرفی چنین کتابی به این دو گروه، پیشنهاد کتاب‌های جذاب و البته ارزشمند به نوجوان­ها است.

برای پر کردن این کمبود و پاسخ به نیاز سه گروهِ «مربیان، معلمان و مبلغان»، «والدین» و «متربیان نوجوان» به کتاب‌های سودمند و دارای رویکرد تربیتی، باید کتاب‌هایی برای هر یک از این سه گروه شناسایی و معرفی شود. مجموعۀ تربیت با کتاب، دستاورد یک طرح پژوهشی با همین هدف است که ثمره آن در قالب ۵جلد؛ کتابخانه تربیتی مربیان(جلد اول)، کتابخانه معرفتی مربیان(جلد دوم)، کتابخانه والدین(جلد سوم)، کتابخانه نوجوان(جلد چهارم) و رمانتیک(جلد پنجم) آماده چاپ شده است.

این مجموعه که طی چهار سال پژوهش شکل گرفته است، جامع ترین اثر در حوزه معرفی داستان و رمان برای نوجوانان است. «رمانتیک» در شش بخش داستان‌های اجتماعی، داستان‌های مربوط به انقلاب اسلامی، داستان‌های تاریخی، داستان‌های تخیلی، زندگینامه و داستان‌های مربوط به دفاع مقدس در ۳۴۵صفحه چاپ شده است. علاقمندان می توانند آن را از طریق مراکز فروش انتشارات شفق در قم و کتاب آشنا در تهران و مرکز فروش معتبر کتاب در سراسر کشور تهیه کنند.