حسن حبیبی

چرا رهبر بر تربیت چمران‌ها در دانشگاه تأکید دارند

 

به گزارش سراج هشت، مقام معظم رهبری تأکید داشتند دانشگاه‌ها افرادی در طراز شهید چمران تربیت کنند استادی که در عرصه علم و دانش و دفاع از مظلومیت و حیثیت مملکت و دین درخشید.

دکتر حسن حبیبی در یادداشتی نوشت، ۳۱ خرداد سالروز شهادت شهید چمران و روز بسیج اساتید، با هدف شناخت ابعاد وجودی این شهید بزرگوار برای اساتید دانشگاه‌ها و آشنایی با خصوصیات بارز ایشان نظیر تلاش و جهاد علمی، تقوا و پرهیزکاری، احساس مسئولیت اجتماعی و انقلابی و رفاه‌طلب نبودن؛ ضروری است.

در سرگذشت و خاطرات شهید چمران گفته‌شده که وی دوران تحصیل خود در ایران و آمریکا را با بالاترین درجات علمی پشت سر گذاشت به‌طوری‌که ناسا از ایشان تقاضا کرد که در آمریکا بماند؛ درصورتی‌که برای یک محقق زمانی لذت‌بخش است که یافته‌های علمی‌اش را در بهترین آزمایشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی دنبال کند و حتماً یک زندگی مرتفعی برای خود رقم زند.

شهید چمران بر اساس نیازی که آن زمان احساس کرد به لبنان رفته و به کمک نهضت امام موسی صدر شتافت تا پایه‌های نیروهای حزب‌الله را بنانهاده و سپس در ایران و جنگ تحمیلی حضور یافت که نشان از عدم رفاه‌طلبی وی داشت ضمن اینکه وی علاوه‌ بر پیگیری آرمان فلسطین و دفاع از مظلومیت لبنان مؤسسات خیریه‌ای نیز در آنجا تشکیل داد.

نقش مؤثر و سازنده شهید چمران در مقابله با حرکت ضدانقلاب و جنگ تحمیلی به‌گونه‌ای بود که ترکیب توأمان عقلانیت، ایمان، عرفان و علم‌ورزی در شخصیت این شهید بزرگوار موج می‌زد به‌طوری‌که در سال‌های آغازین جنگ باوجوداینکه نماینده مردم تهران در مجلس و وزیر دفاع بود اما در عرصه عمل وارد صحنه جنگ شد و ابتکار عمل بسیاری به کار برد.

عدم وابستگی شهید چمران به گروه‌بندی‌های رایج سیاسی، زمان‌شناسی و اطاعت محض از امام راحل (ره) از دیگر ویژگی‌های این شخصیت بود که مقام معظم رهبری تأکید داشتند دانشگاه‌ها افرادی در طراز شهید چمران تربیت کنند استادی که در عرصه علم و دانش و دفاع از مظلومیت و حیثیت مملکت و دین درخشید.