گروه‌های جهادی؛ خط مقدم محرومیت‌زدایی

گروه‌های جهادی یکی از ظرفیت‌های عظیم در راستای محرومیت‌زدایی و رفع مشکلات مستضعفان است.

گروه‌های جهادی یکی از عظیم‌ترین ظرفیت‌های فرهنگی موجود در کشور است که علاوه نقش فعال خود در حوزه فرهنگ، تاثیر به‌سزایی نیز در محرومیت‌زدایی دارند‌.

طبق فرموده مقام معظم رهبری یکی از اصلی‌ترین نیازهای امروز کشور ما وجود مدیران جهادی است و حضور جوانان در اردوی جهانی به تربیت جهادی مدیران آینده کشور کمک می‌کند.

رفع مشکلات فرهنگی در روستاها و مناطق محروم، محرومیت‌زدایی، ساخت مسکن، آبرسانی، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و آموزش مسائل شرعی از جمله اقدامات مهم گروه‌های جهادی است.

با وجود مشکلات عدیده‌ای که امروز مردم سراسر کشور به ویژه مناطق محروم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی می‌تواند کمک بسیاری در رفع مشکلات مردم داشته باشد.

متاسفانه گروه‌های جهادی نیز در مسیر اقداماتشان با مشکلاتی مواجه هستند؛ کمبود بودجه فرهنگی در کشور یکی از مشکلاتی است که گروه‌های جهادی را نیز در تامین اعتبارات مورد نیازشان با مشکل مواجه کرده است.

وجود بروکراسی‌های اداری که بعضاً در مسیر رفع بسیاری از مشکلات خلل ایجاد می‌کند برای گروه‌های جهادی نیز دست و پا گیر شده و سرعت ارائه خدمات آنان را با کندی مواجه کرده است.

گروه‌های جهادی تاکنون مشکلات بسیاری را در مناطق محروم رفع کرده‌اند که به‌عنوان نمونه می‌توان به شناسایی برخی بیماران و درمان آن‌ها اشاره کرد؛ رفع مشکل آب کشاورزان و ساخت مسکن‌های محرومان نیز بخشی دیگر از این اقدامات است.