آیت الله فلاحتی: “دانشگاه” پایگاهی توانمند برای رسیدن به آرمان‌های انقلاب اسلامی است

نماینده ولی‌فقیه در گیلان گفت: انقلاب اسلامی از دانشگاه به عنوان پایگاهی مهم و توانمند در راستای رسیدن به آرمان‌های انقلاب استفاده کرده اما هنوز به نقطه مطلوب دست‌ نیافته است.

 به گزارش سراج هشت، آیت‌الله رسول فلاحتی صبح امروز در همایش روز بسیج اساتید با اشاره به اینکه جایگاه اساتید و مربیان در دین اسلام به حدی والا است که سه ضلع مهم و اصلی را تشکیل می‌دهند اظهار داشت: جایگاه اساتید و معلمان در نظام اسلامی به مانند رتبه یک پدر در خانواده معرفی شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه اساتید، مربی و معلمان می‌توانند تمامی بخش‌های زندگی انسان را متاثر از رفتار و اخلاقیات خود کنند تصریح کرد: خداوند متعال از پیامبران خود به عنوان معلم یاد کرده که این امر بیانگر جایگاه ویژه معلم در نظام توحیدی است.

امام جمعه رشت با تاکید بر اینکه آغاز وجود انسان اولیه با یک اندیشه اومانیسمی ایجاد شده و این اندیشه با خلقت فرزندان آدم تداوم یافته است افزود: براساس زندگی جمعی و عملی امروز این اندیشه به ساحت تمامی بشر حاکم شده و در دنیای کنونی زندگی امانیسمی در دنیا مشهود است.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه یکی از اهداف انقلاب اسلامی مقابله با اندیشه اومانیسمی است زیرا این اندیشه به تقابل با ایمان به خدا پیش می‌رود خاطرنشان کرد: ماهیت اومانیسم دریافت تازه و مهمی از شأن انسان به عنوان موجودی معقول و جدا از مقدرات الهی است.

وی با تاکید بر اینکه اومانیسم یا انسان‌باوری اندیشه‌ای است که جهان و همه چیز را به‌خاطر انسان تفسیر و معنا می‌کند و همه چیز برای وجود انسان حقیقت و معنا می‌یابد گفت: بنیان تفکر ایجاد دانشگاه در کشور ایران از دیدگاه برخی اندیشمندان مقابله با دین بود اما انقلاب اسلامی این معادله را دگرون کرد.

امام جمعه رشت با بیان اینکه انقلاب اسلامی از دانشگاه به عنوان پایگاهی مهم و توانمند در راستای رسیدن به آرمان‌های خود استفاده کرد اما هنوز به نقطه مطلوب دست‌ نیافته است گفت: تفکر اومانیسمی به حدی در ساحت حکومت‌های سلطه‌طلبان ریشه دوانیده که حکم اعدام در آن حکومت‌ها امری ممنوعه است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با تاکید بر اینکه از تفکر این اندیشه حکم اعدام برای هر محکوم و مجرمی ممنوع است افزود: تمامی اعدام‌ها و قصاص‌های انجام شده در ایران اسلامی براساس احکام شرعی و موازین دینی است اما دولت‌های سلطه‌طلب این اقدامات را با فرافکنی ناقض حقوق بشر عنوان می‌کنند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه این تفکر در شرایطی است که روزانه هزاران بی‌گناه در کشورهای اسلامی یمن، عراق و سوریه کشته می‌شوند خاطرنشان کرد: سلطه طلبان با اندیشه اومانیسمی و خارج از محدوده تفکر به مقابله با اندیشه‌های ناب و اثرگذار اسلامی به پا خاسته‌اند.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه اگر انسان با توجه به افکار و اندیشه خود، ماهیت وجودی خود را از قدرت خدا مستثنی ببیند ظلم، ستم و جنایت دنیا بشری را فرا می‌گیرد و این امر نتیجه اندیشه اومانسیمی است گفت: آیات قرآن کریم با روشنگری به‌درستی مقابله با اندیشه و تفکر اومانیسمی را بیان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از دیدگاه قرآن کریم انسان از یک قدرت درونی برخوردار است و این قدرت با ایمان محکم به قدرت الهی باور می‌شود خاطرنشان کرد: هدف از اندیشه اسلامی ماندگاری اندیشه و تفکر الهی در در ابعاد مختلف جامعه به‌منظور رسیدن به تعالی و سعادت واقعی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه اعتماد به نفس در اندیشه انسان ولایی یعنی اعتماد به قدرت بی‌انتهای پروردگار و این امر عامل موفقیت است تاکید کرد: انسان گمراه با اندیشه‌های اومانیسمی به جنگ با خدا رفتن را سر لوح خود قرار می‌دهد و مسیر نادرست را پیش می‌‌گیرد.

آیت‌الله فلاحتی با اعلام اینکه اعتماد به نفس به‌واسطه دانسته‌های دینی در اساتید تقویت شده و این امر موجب ادامه زندگی در افراد با اهدافی معین و مشخص می‌شود گفت: مدیریت خود از سوی انسان یک نعمت بزرگ و جایگاهی ویژه است و این افراد می‌توانند در مسیر جامعه، موفق و توانمند به پیش روند.

وی با بیان اینکه انسانی که اعتماد به نفس دارد به‌درستی از ایمان و قدرت درونی برخوردار است و می‌تواند دیگران را از انحرافات در جامعه کنونی دور کند افزود: اگر کسی در جامعه امروز از سلامت جسمی و روانی در مسیر توحید برخوردار باشد هم خود و هم جامعه خود را از گرداب انحرافات نجات می‌دهد.