در گفت‌وگو با مسئول نشر «قاف» ناشر تخصصی کتاب‎های طنز مطرح شد

کتاب‎های طنز ما را می‎توانید بدون شرمندگی و سرخ شدن در جمع‎های خانوادگی بخوانید

 

نشر «قاف» ناشر تخصصی حوزه طنز است. این نشر در نمایشگاه کتاب فضای متفاوتی را برای خودش طراحی کرده است و اگر در جلوی غرفه آن بایستید حتما با «گوجه سبز» از شما پذیرایی خواهد شد. حلقه‎وصل با حمیدرضا عباسی، مسئول نشر قاف در مورد تاریخچه، تازه‎های نشر و رویکرد نشر قاف به طنز گفت‌و‎گو کرده است.

 

به گزارش سراج هشت به نقل از حلقه وصل، نشر «قاف» ناشر تخصصی حوزه طنز است. این نشر در نمایشگاه کتاب فضای متفاوتی را برای خودش طراحی کرده است و اگر در جلوی غرفه آن بایستید حتما با «گوجه سبز» از شما پذیرایی خواهند شد. حلقه‎وصل با حمیدرضا عباسی، مسئول نشر قاف در مورد تاریخچه، تازه‎های نشر و رویکرد نشر قاف به طنز گفت‌و‎گو کرده است.

حمیدرضا عباسی مسئول نشر قاف با بیان اینکه ما ناشر تخصصی طنز هستیم، در مورد تاریخچه فعالیت و نحوی شکل‎گیری این نشر گفت: انتشارت قاف یک نشر خصوصی است. امسال چهارمین سال است که در نمایشگاه کتاب حضور پیدا می‌کنیم؛ دو سال در شهر آفتاب غرفه و دو سال هم در مصلا غرفه داشتیم. به صورت متمرکز برای انتشار کتاب‌های طنز وارد بازار کتاب شدیم. سال‌های اول کار برای ما مقداری سخت بود و خوشبختانه امروز جای خودمان را باز کردیم. غالب نویسنده‎های ما بچه‎های حوزه مطبوعات کشور هستند که بیشتر شاگردهای آقای ابوالفضل زرویی نصرآبادی در هفته‎نامه گل‎آقا بودند یا شاگردهای دکتر امینی که حلقه‎های تدریس طنز را در حوزه هنری اداره می‎کنند.

عباسی در مورد هدف و مسئله اصلی نشر قاف اضافه کرد: مسئله اصلی ما ارائه طنزی است که بشود آن را در یک جمع خانوادگی خواند. طنزی که ما آن را چاپ می‎کنیم می‎شود در یک جمع خانوادگی در حضور پدر، مادر، برادر و خواهر خواند و خجالت نکشید. به هر حال طنز یک لبه‏ تیزی دارد که در برخی مواقع به خاکی می‌رود. مخصوصا در فضای مجازی این بعد از طنز خیلی مشهود است. طنز وقتی در قالب کتاب چاپ شود اقتضائات خاص خودش را دارد و شان دیگری پیدا می‎کند. ما در این سال‎ها سعی کردیم که طنز تمیز و پاکی را منتشر کنیم.

مسئول انتشارت قاف افزود: چهار سال پیش وقتی کار را شروع کردیم تصور استقبال امروز مخاطب را نداشتیم. این خلاء وجود داشت و هیچ نشری به صورت متمرکز بر روی این موضوع کار نکرده بود، نویسندگان طنز هیچ جایی را برای ارائه کارهای طنزشان نداشتند. نشر قاف این مامن و بستر را برای نویسندگان طنز فراهم کرد. در این بستر استعدادیابی هم صورت گرفت و ما به واسطه طنزپردازان معروف استعدادهای خوبی را در این عرصه شناسایی کردیم. به شاگردهای طنزپردازهای مطرح فرصت دادیم که دیده شوند. ماهنامه طنز «سه نقطه» را هم داردیم و برخی از استعدادهای جوان از این ماهنامه با ما شروع کردند و الان ما کتابشان را هم چاپ کردیم.

عباسی با بیان اینکه خوشبختانه مخاطب هم ما را پیدا کرده است و به خوبی شناخته است، افزود: امسال جدای از بخش طنز رده‎ی جدیدی به نام «سفرنامه» را هم اضافه کردیم. در سفرنامه‎ها هم به خاطر فضای انتقال تجربهای که وجود دارد، سعی کردیم که رگه‎های طنز تمیز و پاکیزه را در این بخش هم رعایت کنیم.

حمیدرضا عباسی در مورد کارهای شاخص انتشارات قاف گفت: «دور دنیا با زیرشلواری» از کتابهای انتشارات قاف است که مفصل در برنامه خندوانه معرفی شد و این معرفی اثر خوبی بر روی فروش آن داشت. «رساله صد فرمان» کتاب دیگری بود که در برنامه خندوانه معرفی شد. برنامه‎های تلویزیونی و رادیویی با توجه به موضوع خودشان استقبال و پشتیبانی خوبی از کتاب‎های ما داشتند. در سری آخر برنامه خندوانه کتاب‎های ما به عنوان هدیه به مهمان‎ها داده می‎شد. تنوع مختلفی هم در آثارمان داریم. هم شعر طنز را دنبال می‎کنیم و هم نثر طنز را. در برخی از کتاب‎ها نقد اجتماعی را هم دنبال می‎کنیم. کتابهایی مثل «نظریه پشت مدرنیسم» یا کتاب «مارکس در تاکسی» از این دست کتاب‎ها هستند. در مجموع با کتاب‎های ما قهقهه نمی‎توان زد و بیشتر کتاب‎های ما آنی دارند که این آن مخاطب را با خودش همراه می‎کند.