پیشنهاد دو فعال فرهنگی برای خرید از نمایشگاه کتاب

 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را می توان بزرگترین رویداد فرهنگی هر ساله کشور نام گذاشت. این نمایشگاه همه ساله اواسط اردیبهشت برگزار می شود و علاقه مندان زیادی از سراسر کشور و حتی دیگر کشورهای جهان در آن حضور می یابند. به بهانه آغاز به کار سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران میخواهیم کتاب های پیشنهادی برخی از نویسندگان و فعالان فرهنگی را برای آشنایی بیشتر مخاطبین معرفی کنیم.

 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را می توان بزرگترین رویداد فرهنگی هر ساله کشور نام گذاشت. این نمایشگاه همه ساله اواسط اردیبهشت برگزار می شود و علاقه مندان زیادی از سراسر کشور و حتی دیگر کشورهای جهان در آن حضور می یابند. به بهانه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران میخواهیم کتاب های پیشنهادی برخی از نویسندگان و فعالان فرهنگی را برای آشنایی بیشتر مخاطبین معرفی کنیم. برای چهارمین پیشنهاد کتاب از احسان سالمی و میثم رشیدی مهرآبادی از فعالان فرهنگی خواستیم چند تا از کتاب های خوبی که خوانده اند را برای آشنایی بیشتر علاقه مندان معرفی کنند. در ادامه این کتاب ها و معرفی اجمالی آنها را خواهید خواند.

کتاب هایی که احسان سالمی برای خواندن پیشنهاد داده را در ادامه خواهید خواند.

«تحیر» انتشارات ثالث
«تحیر» چهارمین مجوعه شعر مستقل سیدحمیدرضا برقعی پس از «توفان واژه ها»، «قبله مایل به تو» و «رقعه» است که توسط نشر ثالث منتشر شده است. این کتاب به صورت کامل به یک مثنوی_غزل علوی اختصاص دارد و در ۱۶ بخش مجزا از یکدیگر به بیان وقایع تاریخی صدر اسلام و ستایش امیرالمونین علی علیه السلام با نگاهی شاعرانه می پردازد.

 

«سرآغاز اصلاح عزاداری» نشر آرما
«سرآغاز اصلاح عزاداری» درواقع ترجمه‌ی کتاب معروف «التَنزیه لِاَعْمال الشَبیه» است که جزو معدود کتاب‌هایی است که در زمان خودش پیرامون اصلاح عزاداری‌ها به نگارش درآمد و بحث‌های بسیاری در ارتباط با آن شکل گرفت. هرچند نخستین بار جلال آل احمد این کتاب را ترجمه کرده بود اما این ترجمه دارای ایرادات فراوانی بود که این بار انتشارات آرما پس از یک قرن تلاش نموده تا ترجمه‌ای فارسی و صحیح از آن ارائه نماید.

 

«چُغک» انتشارات صهبا
رمان «چُغُک» درباره مبارزات مردم مشهد و نقش رهبر معظم انقلاب از سوی نشر «صهبا» منتشر شد. این رمان از جمله معدود فوتورمان‌های منتشر شده در داخل کشور است که قصه‌ای مرتبط با فضای انقلاب و مسائل انقلابی دارد. تجربه مطالعه چنین کتابی با توجه به اینکه بخشی از آن نیز به تاثیر فعالیت‌های مقام معظم رهبری در سال‌های پیش از انقلاب و در شهر مشهد می‌پردازد، بدون شک می‌تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد.

در ادامه پیشنهادات میثم رشیدی مهرآبادی را خواهید دید.

«در راه پر دردسر»نشر نارگل

 

«بازگشت»

این کتاب اثری از یک نویسنده لیبیایی که درباره وضعیت لیبی است که در دوره سرهنگ قذافی و پس از آن نوشته شده و به تازگی منتشر شده است.

عمار حلب خاطراتی از دوستان و همراهان شهید مدافع حرم محمدحسین محمدخانی است و قصه دلبری هم خاطرات همسر این شهید است که هر دوی این کتاب را محمدعلی جعفری نوشته و تدوین کرده است.

اگر به انتشارات سوره مهر رفتید رمان «برادران انگلستان» از علیرضا قزوه که پیش از این با عنوان شاعر او را می‌شناختیم را از دست ندهید.

«آلوت» رمانی است درباره زندگی و نوع پرورش یک تکفیری. آن را یه رمان نویس که طلبه حوزه علمیه است نوشته و بسیار خواندی است، آن را از انتشارات «نگاه» بخرید.

«برکت» را هم انتشارات کتابستان منتشر کرده و نویسنده آن هم یک طلبه است به نام ابراهیم اکبری دیزگاه. داستان یک روحانی که برای تبلیغ به یک روستا می رود.