نسخه طب اسلامی برای سلامت دندان و رفع و پیشگیری از مشکلات آن

الف: معرفی بیماری

نوعی بیماری است. در این بیماری بافت سخت دندان (مینا و سپس عاج) در اثر ترشح اسید از باکتری‌های پوسیدگی زا (عمدتاً استرپتوکوک موتان) مواد معدنی کلسیم و فسفر را ازدست داده و به تدریج از بین می‌روند. پوسیدگی دندان مرحله غیر قابل برگشت در فرایند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید محسوب شده و درمان آن تنها از راه جایگزینی بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان‌پذیر می‌باشد. اگر پوسیدگی تاج دندان به موقع متوقف و جایگزین نشود و پوسیدگی به ریشه دندان برسد نیاز به درمان ریشه (RCT یا عصب کشی) می‌باشد و در موارد شدیدتر ممکن است حتی نیاز به خارج کردن یا اصطلاحا کشیدن دندان باشد.
از دلایل بیماری زایی طب جدید

گرچه پوسیدگی [دندان] یکی از رایج‌ترین مشکلات بر روی این سیاره است، اما رابطه پیچیده میان رژیم غذایی [بیمار] و بروز و ظهور حفره‌های دندانی، هنوز کاملاً شناخته نشده است. پوسیدگی‌ها توسط [باکتری] استرپتوک موتانس بر روی دندان بوجود می‌آیند.

مولف: در حالی که امام صادق (ع) فرمود:غذای تو باید دوای تو باشد.پزشکی جدید مردم را از درمان با غذا منصرف کرده است.همین یک ایراد طب جدید از اصلی ترین عوامل بیماری زایی است. برای توضیح این مطلب میتوان چندین کتاب مستقل نوشت.

ب: نسخه ها
روایات

مسواک با چوب اراک

امام رضا (علیه السلام):مرغوب ترین چیزى که با آن مسواک مى زنید، تارچه اراک است؛ چرا که چنانچه به اندازه باشد، دندان ها را جلا مى دهد، بوى دهان را خوش ‍ مى سازد، لثه را تقویت مى کند و مالش مى دهد و در برابر پوسیدگى، مفید است. اما انجام فراوان تر از اندازه آن، دندان ها را نازک و لق مى کند و بن آن را نیز سست مى کند.[۱]

 

کندر(فوق العاده مفید وموثر)

امیر المومنین (ع): جویدن کندر دندانها را محکم وبلغم را برطرف[۲]  می کند.

ترک مسواک هنگام قضاء حاجت

امام صادق(ع)فرموده اند:مسواک زدن به هنگام قضاء حاجت پوسیدگی دندان را در پی دارد.[۳]

انار

خوردن انار خصوصا با پرده های میانی آن از شکستگی وسوراخ شدن دندان جلوگیری می کند.

مولف:اصلاح خون از بهترین درمانها برای همه بیماری هاست.خون صالح وکافی،حتی استخوان ها را محکم ودرشت می کند.

نان وآب سرد بعد از شیرینی

امام رضا (علیه السلام):نوشیدن آب سرد در پى چیزهاى گرم و نیز در پى شیرینى،

دندان ها را از میان مى برد… هر کس مى خواهد دندان هایش فاسد نشود، حتما هر گاه شیرینى مى خورد، پس از آن؛ قطعه نانى نیز بخورد.[۴]

(تقریبا همه غذاها را می توان با رنده کردن،کوبیدن،آبکی کردن و…مناسب پیران وافراد بی دندان کرد.)

حکمت عظیم وکامل خداوند بهترین ها را آفریده است.حتی ریزش دندان نعمتی برای افراد پیر است که باعث می شود غذاهای سفت نخورند و این برای سلامتی پیران بهتر است.

خوابیدن با دهان باز

رسول خدا (ص) به شهری گذر کرد که دندانهای ساکنان آن ریخته وچهره شان پف کرده بود.

اهالی شهر به وی شکایت بردند. حضرت به آنها گفت شماها با دهان بسته می خوابید وبازدم که به فضای دهان می رسد راهی برای خروج ندارد وبه همین جهت ریشه دندانها را مورد حمله قرار داده وصورت را فاسد می کند.

پس هرگاه خوابیدیدلبان خود را باز گذاشته واین را به صورت یک فرهنگ در آورید.آنها چنین کرده وان بیماری از انها رخت بربست.[۵]

پوسیدگی و پرکردن دندان(تبریزیان)

برای پرکردن یک نخ کتان را آغشته به روغن ابوجهل  کنند ومحکم و بافشار در سوراخ دندان قرار دهند و سه شب این کار را انجام دهند ولی اگر دندان سوراخ ندارد و به ریشه رسیده روغن را درگوش بریزند.

شکستگی دندان (تبریزیان)

روایت داریم که با طلا روی آن را بگیرید – شکستن دندان علامت کمبود کلسیم است – پودر سنجد و لبنیات و سبزیجات به پشت جلوی آفتاب نشستن و… تولید کلسیم می کند.لبنیات را با خرما و گرمیجات بخورید.

سوراخی دندان (تبریزیان)

روغن هندوانه ابوجهل در سوراخ دندان بریزید و بعد با نخ کتان پر کنید.

شکستن و خرد شدن دندانها (روازاده)

پرسش: دارای ۲ فرزند هستم. دندان­هایم خرد خرد می­شود و از لثه­هایم خون می­آید و تکه­های گوشت از آن­ها خارج می­شود. لطفا راهنمایی بفرمایید؟

پاسخ: باید بدانیم از اول این گونه بوده­اید و ذاتا طبیعت دندان­های شما جنس خوبی ندارد یا بعدها این مشکل ایجاد شده است. در هر حال: ۱. شب­ها از عسل روی لثه هایتان بمالید؛ ۲. صبح­ها مسواک بزنید؛ ۳. از پودر شویا استفاده کنید؛ ۴. از کلسیم خانگی (پوست یک تخم مرغ محلی را شسته و آسیاب کنید و در غذاهای خورشتی در انتهای پختن غذا داخل غذا بریزید. ۵.حتما نمک دریا مصرف کنید. ۶.دستورات تطهیر و تقویت معده واصلاح مزاج واصلاح تغذیه وخون را کامل انجام دهید در صورت عدم بهبودی باید به پزشک طب سنتی مراجعه نمایید.[۶]

عوارض پرکردن دهان با آمالگام (روازاده)

پرسش: نظر شما در رابطه با پر کردن دندان با آمالگام چیست؟

پاسخ: با توجه به موادی مثل جیوه که در دهان آزاد می­کند به هیچ وجه مورد تایید نیست و کسانی که چند دندان پر کرده دارند، باید در اولین فرصت آنها را در مرکز خاصی تخلیه کنند و اگر می­شود با چینی دندان­هایشان را پر کنند و یا روکش طلا بکشند.[۷]

 

عصب کشی و عفونت دندان (روازاده)

پرسش: در مورد عفونت دندان و عصب کشی چه نظری دارید؟

پاسخ: اگر عفونت گسترده است باید درمان جدی انجام شود ۱. زالوی لثه گذاشته شود؛ ۲. از پودر شویا استفاده شود؛ ۳. مدام دهانتان را با نمک بشویید؛ چون احتمالا لثه­های شما مستعد خونریزی است؛ ۴. به هیچ وجه شب­ها مسواک نزیند؛ ۵. شب­ها عسل یا مقداری پنیر شور روی دندان­هایتان بمالید و صبح مسواک بزنید. اگر عصب دندانتان درگیر شود باید عصب کشی کنید. برای پر کردن از آمالگام استفاده نکنید و به جای آن از چینی یا روکش طلا استفاده نمایید.[۸]

نحوه صحیح پر کردن دندان (روازاده)

پرسش: مدت پنج ماه است که دندان چهار فک بالا را عصب کشی و پر کرده­ام؛ ولی با آب یا غذای داغ درد می­گیرد. عفونت هم ندارد. علت چیست؟

پاسخ: دلیلش استفاده از ماده بد است. دندانتان را تخلیه نمایید و با چینی پر کنید و روکش طلا بگذارید.[۹] (سرباز حسینی: علت اشکال در عصب کشی است).

 

[۱] بحارالانوار ج۶۲ ص۳۱۷

[۲] در کتاب آمده(ینقی البلغم)ولی صحیح ان (ینفی البلغم)است.

[۳] بحارالانوار:ج۷۶،ص۱۳۸.

[۴] طب الرضا (ع) ص۲۹

[۵] بحارالانوار:ج۱۴،ص۳۲۱.

[۶] پرسش­های شما، پاسخهای حکیم دکتر روازاده، ج ۱، ص ۷۴

[۷] پرسش­های شما، پاسخهای حکیم دکتر روازاده، ج ۱، ص ۷۱

[۸] پرسش­های شما، پاسخهای حکیم دکتر روازاده، ج ۱، ص ۷۳

[۹] پرسش­های شما، پاسخهای حکیم دکتر روازاده، ج ۱، ص ۶۹