رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت:

حضور فعالان فرهنگی در مساجد رشت سابقه دیرینه دارد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت با ابراز خرسندی از رویش جوانان در مساجد گفت: حضور فعالان فرهنگی در مساجد سابقه دیرینه دارد و این جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده که این جایگاه متأثر از تعالیم اسلام است.

 

به گزارش سراج هشت به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، محمدحسن عاقل منش شامگاه شنبه در نخستین نشست کتاب‌خوان مساجد استان گیلان در مسجد فاطمیه منظریه رشت اظهار کرد: نخستین نشست کتاب‌خوان مساجد استان گیلان دریکی از مساجد فرهنگی شهرستان رشت برگزار شده که از حیث اندیشه، کتاب و کتاب‌خوانی حائز اهمیت است.

 وی با بررسی روند تاریخی مسجد فاطمیه شهرستان رشت و حضور فعالان فرهنگی در مساجد خاطرنشان کرد: کتاب‌خوانی جمعی و بازخوانی اندیشمندانی همچون شهید مطهری از ویژگی‌های مساجد تاریخی چون مسجد فاطمیه منظریه است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت با ابراز خرسندی از رویش جوانان در مساجد استان گیلان افزود: بدون تردید کتاب و کتاب‌خوانی در تمدن ایرانی اسلامی از درجه و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده که این جایگاه متأثر از تعالیم اسلام است.

عاقل منش با اشاره به اهمیت دانش در فرهنگ ناب اسلامی و خطاب «اقرا» جهت علنی شدن رسالت ختم المرسلین (ص) گفت: در تمامی احادیث و روایات، در ارتباط با نشر و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی توجه و تأکیدات فراوانی شده است.

 وی با اذعان به اینکه جایگاه علم در اسلام آن‌قدر بالاست که برای درک علم، سن و مسافت طولانی مانع گرایش به علم نمی‌شود خاطرنشان کرد: در مکتب اسلام به مسلمانان توصیه به دانش‌اندوزی شده است و مسلمانان از زمانی که قرآن به‌صورت مجلد و مکتوب درآمده، این کتاب الهی را به مساجد وقف می‌کردند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت با بین اینکه از زمان وقف کتاب قرآن، فرهنگ کتاب‌خوانی در مساجد آغازیدن گرفته است گفت: خیلی از مساجد کتابخانه‌های خوب و ارزشمندی دارند که موجب تسهیل کتاب‌خوانی برای جوانان و نمازگزاران می‌شود.

عاقل منش افزود: نخستین نشست کتاب‌خوانی در مسجد، نویدبخش نشر و گسترش تعالیم اسلامی و فرهنگ قرآنی در جامعه است و یقیناً از جایگاه مسجد می‌توان در تحقق اهدافی مانند نشر کتاب و کتاب‌خوانی بهره‌مند شد.