شکوه «موج فرهنگ» در دریای پرتلاطم تهاجم/ کارآمد در ترویج فرهنگ و هنر عاشورایی

مدیر مؤسسه «موج فرهنگ» سمنان ضمن اشاره به عضویت اصلی و افتخاری ۳۰۰ نوجوان و جوان طی فعالیت این مؤسسه گفت: «موج فرهنگ» یکی از سازمان های مردم نهاد فعال و پویای استان سمنان در ترویج فرهنگ و هنر عاشورایی است که در همین راستا جشنواره ی «مهر محرم» را برای دهمین سال برگزار کرده است.

میثم قدس پور مدیر مؤسسه فرهنگی «موج فرهنگ» سمنان در خصوص فعالیت های این مجموعه ی مردمی گفت: این مؤسسه در سال ۱۳۷۹ با دریافت مجوز از سازمان ملی جوانان فعالیت خود را به عنوان سومین مؤسسه ی مردمی در سطح استان سمنان آغاز کرد و در حال حاضر نیز با طی کردن شانزده سال فعالیت توانسته ۳۰۰ عضو اصلی و افتخاری داشته باشد.

وی بیان داشت: در واقع در آن سال هدف ما از تأسیس این مؤسسه بسترسازی جهت انجام فعالیت های فرهنگی هنری نوجوانان و جوانان ۱۴ تا ۲۹ سال بود و اعضای مؤسسه نیز جوانان فعال فرهنگی بودند که در جهت به کارگیری تجارب و سوابق فرهنگی و تخصصشان کار را آغاز کردند.

قدس پور ادامه داد: محور فعالیت های مؤسسه در راستای شناسایی استعدادهای بالقوه نوجوانان و جوانان و به بالفعل رساندن آن ها صورت می گیرد و با شروع برگزاری جشنواره ی «مهر محرم» می توانیم بگوییم که موج فرهنگ یکی از سازمانهای مردم نهاد فعال استان سمنان در ترویج فرهنگ و هنر عاشورایی است.

مدیر مؤسسه فرهنگی «موج فرهنگ» سمنان ضمن اشاره به برخی فعالیت های مؤسسه اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه و جشنواره عکس «شکوه حضور» با موضوع عکاسی از راهپیمایی پرشکوه ۲۲ بهمن، برگزاری برنامه گفتمان جوان با سابقه ۱۰ ساله با حضور جوانان و اساتید نظیر دکتر خرسندی و … بصورت هفتگی و گفتگو پیرامون مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی جوانان و شرکت در نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال ایران و برگزاری کارگاه های آموزشی ساخت کلیپ صوتی پادکست و … از جمله فعالیت های مؤسسه است.

وی اظهار داشت: در بحث گفتمان و گفتگو جدای از برگزاری جلسات هفتگی ما در سال گذشته برنامه ی گفتگو محوری را با حضور نوجوانان و جوانان پیرامون مسائل و مشکلات اجتماعی با همکاری صداو سیمای مرکز سمنان تهیه کردیم. همچنین برنامه ای با عنوان «سایه بان مهر» با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی در همین حوزه تهیه و ضبط شد که مورد استقبال خانواده ها قرار گرفت.

این فعال فرهنگی افزود: هر ماه نیز جلسه ای با حضور جوانان استان برگزار و مسائل روز از جمله اشتغال، ازدواج، فرهنگ، هویت و … مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد و ما از اساتید ملی و استانی استفاده می کنیم که خوشبختانه آثار خوبی به همراه داشته و احساس امید در این افراد زنده شده است.

قدس پور در ادامه به چگونگی شروع جشنواره ی «مهر محرم» پرداخت و خاطر نشان کرد: هنرمندان استان سمنان قصد داشتند در خصوص ایام محرم کار ویژه ای انجام دهند و در واقع در این حرکت عظیم سهیم باشند به همین خاطر تعدادی از عکاسان سمنان دور هم جمع شدند و کارهای خوبی از مراسم های آن ایام تهیه کردند و به درستی توانستند که آن احساسات جریان ساز محرم را منتقل کنند و با این استقبال «مهر محرم» به سرعت به سطح ملی رسید و در حال حاضر نیز ۱۰ ساله که به صورت ملی و سه ساله به صورت بین المللی برگزار می شود.

مدیر مؤسسه «موج فرهنگ» سمنان یادآور شد: البته ابتدا تمرکز جشنواره بر روی بخش عکس بود که بعد ما بخش فیلم کوتاه را نیز به جشنواره اضافه کردیم و بخش «رسانه بر خط» نیز از سال گذشته به جشنواره افزوده شده است و ما در این جشنواره از تمام استان های کشور و ۱۴ کشور جهان نیز آثاری دریافت کرده ایم که در قالب نمایشگاه هر سال برای تمامی مخاطبان ارائه می شود.

وی ادامه داد: در برگزاری اختتامیه و معرفی برگزیدگان این جشنواره عکاسانی از کشورهای دنیا و تولیت آستان قدس حسینی(ع) نیز حضور یافتند و من از همراهی و حمایت نهادهای فرهنگی استان سمنان در طی برگزاری ده دوره از این جشنواره تشکر می کنم.

قدس پور تصریح کرد: نکته ی دیگری که باید عرض کنم این است که معدود جشنواره هایی برگزار می شود که داوران آن مردم باشند و ما در سه سال اخیر تجربه داوری مردم را نیز در خصوص آثار داشته ایم و آحاد مردم با مطالعه ی فایل آموزشی جهت انتخاب و داوری جدای از افزایش سواد رسانه ای خود در این مهم شریک هستند.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات مؤسسه انجام فعالیت در حوزه ی شعار سال است که توسط مقام معظم رهبری مشخص می شود. برای نمونه ما در سال گذشته در بحث ازدواج مباحث اقتصاد مقاومتی را گنجاندیم و گفتمان اقتصاد مقاومتی را در این حوزه آغاز کردیم که در جلسات ماهانه و برنامه ها در این خصوص گفتگو می کردیم و امسال نیز در ادامه مباحث اقتصاد مقاومتی در حوزه ی حمایت از کالای ایرانی ورود خواهیم یافت.

مدیر مؤسسه «موج فرهنگ» سمنان ضمن اشاره به تشکیل شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد استان سمنان بیان داشت: در بحث ازدواج با توجه به شعار سال می توان کارهای خوبی صورت داد چراکه در حوزه ی تجملات و چشم و هم چشمی ها چه از حوزه اقتصاد مقاومتی و چه از حوزه ی حمایت از کالای ایرانی می توان ورود یافت. در همین راستا سازمان های مردم نهاد که مورد توجه، اعتماد و همراهی مردم هستند می توانند اثرگذار باشند.

وی یادآور شد: اولین استانی هستیم که شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد را تشکیل دادیم و بنا داریم با دریافت پیشنهادات در حوزه ی تحقق شعار سال اتفاقات خوبی را رقم بزنیم و اقدامات هماهنگ و یک سویه ای را در حمایت از کالای ایرانی انجام دهیم.

قدس پور در ادامه اظهار داشت: به هر صورت انتظار می رود که مؤسسات و سازمان های مردم نهاد به صورت ویژه به حمایت از کالای ایرانی بپردازند چراکه اثرگذاری خوبی در بین مردم دارند. مؤسسه موج فرهنگ نیز برای شروع کارهای گرافیکی خوبی با مضمون سخنان مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کالای ایرانی را در فضای مجازی منتشر کرده است.