حجت‌الاسلام «محمدجواد حاج‌علی‌اکبری» رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد دوشنبه شب در ادامه سلسله جلسات تفسیر صحیفه سجادیه که در مؤسسه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» برگزار شد، با بیان اینکه قرآن هندسه هستی را در دسترس فرد قرار می‌دهد، گفت: قرآن علاوه بر اینکه نرم‌افزار عالم را در دسترس قرار می‌دهد، تاریخ، قوانین و ضوابط را بیان می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه قرآن نور است و سیره الهی فرستادن نور، برای بندگان و رها نکردن آنها در تاریکی بوده است، اظهار کرد: بر اساس روایات، قرآن کریم حاکم و فرمانروای کتاب‌های الهی است که در آن هدایت خلق و روشنگری دل، اخلاق، ظرفیت وجودی، اجتماعی و … بیان شده است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه قرآن از این جهت فرقان است که حلال و حرام را مشخص می‌کند، گفت: خدا قرآن را برای سعادت بشریت قرار داده است؛ مطالب قرآن مجمل و بسته نیست بلکه تفصیل داده شده است، یعنی آیات به آن اندازه که نیاز بوده تشریح شده است. قرآن مطالب را برای ما بازگشایی و رمزگشایی کرده است.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه قرآن وحی است که خداوند آن را بر نبی اکرم(ص) نازل کرد، یادآور شد: قرآن به صورت یکجا بر اساس یک کیفیت و به صورت بخش بخش نیز بر کیفیت دیگر نازل شده است.

قرآنی نوری است که با تبعیت از آن می‌توان از تاریکی جهالت و غفلت خارج شد، این کتاب الهی شفاست بر کسی که تصمیم می‌گیرد با سکوت عمیق و متفکرانه توانایی دل و زبان خود را برای فهمیدن آن بالا ببرد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با تأکید بر شفا بودن قرآن کریم برای مسائل مختلف اجتماعی، سیاسی، روحی، روانی، خاطرنشان کرد: در قرآن خاموشی نیست، البته ارتباط انسان‌ها با قرآن متفاوت است وگرنه قرآن همیشه درخشان است، قرآن کریم از مشیت بالغه الهیه رونمایی می‌کند، قرآن کریم این امکان را برای فرد فراهم می‌کند که به علم الهی راه پیدا کند.

اگر قرآن نبود باب معرفت الهی تا ابد بسته بود

وی با اشاره به تعبیر امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه اگر قرآن نبود باب معرفت الهی تا ابد بسته بود، اظهار کرد: قرآن این امکان را فراهم می‌کند که فرد از محضر خداوند، انسان، هستی، آغاز، انجام، ظاهر، باطن را ببینید. قرآن دست عقل فرد را گرفته و بر بام هستی می‌برد که به آن عرش گفته می‌شود و به فرد اجازه می‌دهد از آنجا تمام مراحل هستی را تماشا کند، قرآن فرد را از آغاز هستی که هیچ کس به آن راه نداشته و تنها خدا بوده است آگاه می‌کند.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه قرآن میزان است، تأکید کرد: قرآن نور هدایتی است که اگر افرادی برای مشاهده آن بیایند هیچگاه برهانش را از آنها خارج نمی‌کند، قرآن مانند خورشیدی نیست که گاهی طلوع و گاهی غروب کند. ارتباط انسان‌ها با قرآن متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: قرآن فرد را از پیش از خلقت تا پسا قیامت آگاه می‌کند، حال اگر فردی از قرآن محروم شود از چه چیزی محروم می‌شود؟ قرآن امکانی را فراهم می‌کند که انسان را بتوان از نگاه الهی تماشا کرد.

جلسات شرح صحیفه مبارکه سجادیه دوشنبه‌ها بعد از فریضه مغرب و عشا در موسسه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه کوچه شهید صیرفی‌‌پور برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.