از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین عوامل در راستای حرکت به سوی ظهور، نقش و جایگاه ویژۀ انقلاب اسلامی در تحقق عظیم‌ترین مرحله از برنامۀ الهی است. لذا شایسته است ﺟﺎﯾﮕـﺎه اﻧﻘـﻼب اﺳﻼﻣﯽ را در راﺳﺘﺎی ﺑﺮﭘﺎﯾﯽ ﻇﻬﻮر ﺑﺒﯿﻨﯿﻢ.

برای هر رخدادی ـ حتی کوچک‌ترین آن ـ لازم است ابتدا مقدمه‌ای برپا شود تا بدین وسیله دیگران تا حدی در جریان آن واقعۀ پیش‌رو قرار گیرند و به تبع، انس بیشتری با آن پیدا کنند؛ حال همانگونه که برای تحقق کوچک‌ترین کارها نیاز به مقدمه و ایجاد فضای متناسب با آن رخداد پیش‌رو است، چگونه خداوند برای عظیم‌ترین برنامۀ خویش، مقدمه و آمادگی برای اهل آن زمانه قرار ندهد؟ بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران معتقدند انقلاب اسلامی همان مقدمه و اولین گام در برپایی حکومت امام (ع) است. «اﻣﯿﺪوارﯾﻢ ﮐﻪ اﯾﻦ اﻧﻘﻼب ﯾﮏ اﻧﻘﻼب ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﺸﻮد و مقدمه‌ای برای ظهور حضرت بقیهالله ارواحنا له الفداء باشد.» (صحیفه نور، جلد ۱۶، ص۱۵۶، ۶۱/۳/۴).

این کلام امام خمینی (ره)، نشان از افق دید وسیع ایشان و نگاه به زمان‌هایی بسیار دورتر از زمان خودشان است که برای آن بسیار کوشیدند. ایشان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی درصدد ارائه تعریفی ناب از ماهیت انقلاب اسلامی بودند تا اذهان مردم را به این حقیقت متوجه سازند که انقلاب اسلامی با وجود مشابهت ظاهری با دیگر انقلابها از خصائص دیگری نیز برخوردار است.

شکلگیری انقلاب اسلامی در این برهه از زمان، هدیه و تحفه‌ای بزرگ از جانب خداوند بر همگان بوده است که آن را بر ما منّت نهاد و وظیفه همگان شکر و سپاس شایستۀ آن است. از جمله مصادیق شکرگزاری آن این است که تصویر زیبایی از این نعمت را نه تنها در خود بلکه در اذهان عمومی ایجاد کنیم، طوری که همه متوجۀ اهمیت و جایگاه آن شوند، در این صورت است که راه به سمت ظهور هموارتر خواهد شد. لازمۀ تحقق چنین مهّمی، ایجاد فرهنگ مناسب و در رأس آن ایجاد فرهنگ صالحان است، فرهنگی که خداوند در قرآن بر آن بسیار تأکید دارد. تمام مشکلات جامعه ریشه در فرهنگ ناصالح دارد، به عبارت دیگر، جامعۀ تهی از فرهنگ صالحان مانند برکه آبی است که هیچگونه جریانی ندارد و به سوی نابودی پیش می‌رود. پس فرهنگ صالحان لازمه انقلاب اسلامی است.

امام خمینی (ره) درباره اهمیت فرهنگ صالحان در جامعه و اثر آن در خوشبختی و بدبختی انسان‌ها می‌فرمایند: «فرهنگ مبدأ همه خوشبختی‌ها و بدبختی‌هاى ملت است. اگر فرهنگ ناصالح شد، این جوان‌هایى که تربیت می‌شوند به این تربیت‌هاى فرهنگ ناصالح، اینها در آتیه فساد ایجاد می‌کنند … اگر فرهنگ، فرهنگ صحیح باشد، جوان‌های ما صحیح بار می‌آیند،… فرهنگ ما فرهنگ استعماری است، فرهنگ ما دست صلحا نیست و صالح اداره‌اش نمی‌کند.» (صحیفه نور، جلد۱، ص۲۷۳، ۵۶/۱۰/۱۹)

برای قدردانی و شکرگزاری از الطاف خداوند، نیاز به تحرک، جنب و جوش و روحیۀ تاختن است تا این انقلاب را با عنایت خدا و دستگیری اهل‌بیت(ع) پیش ببریم؛ لذا باید انتظار ساکن و تهی را از خود دور کنیم و انتظار قائمانه و پویا را ترویج دهیم. به بیان دیگر، باید خودمان را در عمل نشان دهیم و عمل خویش را به سمت ظهور سوق دهیم؛ چراکه اساسی‌ترین هدف انقلاب اسلامی، تشکیل حکومت جهانی اسلامی و در نتیجه زمینه‌سازی برای برپایی ظهور است.

 فرمایشات امام (ره) و مقام معظم رهبری این مفهوم را می‌رساند؛ انتظاری که در نشستن، قعود و ذکر بدون عمل باشد، هیچ جایگاهی ندارد. همانگونه که امام (ره) در این عرصه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کردند، ما نیز باید جریان انقلاب اسلامی را در حال و هوای ظهور بیاوریم؛ چراکه این موضوع، حقیقت انقلاب و راه انبیا (علیهم‌السلام) و اولیای الهی است. پس باید فرهنگ انتظار قبل از انقلاب اسلامی، بسیار متفاوت از فرهنگ انتظار در دوران انقلاب اسلامی باشد.