رضا نیکوکار، شاعر متعهد و انقلابی کشور که در ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب موفق به کسب هدیه ویژه دبیر هنری جشنواره شد، با بیان اینکه جشنواره شعر انقلاب در طول این سال‌ها پوست انداخته و به بلوغ رسیده، اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که هیچ حرکتی آن هم جشنواره‌ای در این سطح بدون نقص نخواهد بود اما یقینا تمام این تجارب در نهایت منجر به تکامل می شود.

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات خوب این دوره از جشنواره برگزاری اختتامیه در شهری غیر از تهران بود و انتخاب شیراز که خود یکی از گنجینه‌های شعر وادب فارسی ست به عنوان میزبانی از شاعران حال و هوای خاصی به جشنواره بخشید و علاوه بر آن استفاده از ظرفیت‌های استانی چه در حیطه‌ اجرایی و دیگر حیطه‌ها باعث پربار تر شدن مراسم شد.

نیکوکار با اشاره به تلاش های مسئولان برگزار کننده جشنواره شعر انقلاب، عنوان کرد: شاهد بودیم که چطور همه عزیزان در استان فارس در این چند روزه تلاش شبانه روزی برای بهتر برگزار شدن جشنواره داشتند که جا دارد همین جا از تک تک آن‌ها قدردانی کنم و پیشنهاد می‌دهم که سال دیگر به میزبانی شمال کشور و شهر رشت پذیرای شاعران باشیم.

این شاعر کشور خاطرنشان کرد: به عنوان شاگرد کوچک شعر انقلاب از دبیر جشنواره جناب آقای امیری اسفندقه تشکر می کنم که من کمترین را لایق دانستند و با دریافت این جایزه بار سنگین مسئولیت خود را در ادامه این مسیر بیشتر و بیشتر حس می‌کنم.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از محسنات این دوره، تنوع موضوعی جشنواره بود که شعر انقلاب را محدود به تعاریفی نکرد که شاید هنوز عده ای را به اشتباه وا می دارد. در برداشت از این عنوان، شعر انقلاب با تمام افت و خیزها و فراز و فرودهایی که داشته امروز در حال رشد و تکامل است و تعهد به آرمان هاست که شعر انقلاب را زنده نگه می‌دارد و علاوه بر آن به دنبال پویایی ست و این پویایی تا بینهایت ادامه دارد.

نیکوکار با تاکید بر اینکه شعر انقلاب نیاز امروزو هر روزه ی مردم است، عنوان کرد: انقلاب جدای از مردم نبوده و نیست و شاعر انقلاب نیز جدای از مردم نیست. همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «شعر علاوه بر آنکه ظرفی برای بیان احساس شاعرانه است، باید در خدمت ارزش‌ها باشد، شعر نمی‌تواند نسبت به مسائل موجود کشور بی‌تفاوت باشد یا از آن صرف نظر کند…» و همه‌ این‌ها نشان از اهمیت شعر انقلاب و جایگاهی دارد که رسالت من شاعر است که آن را حفظ و برای ترویج آن تلاش کنم.

این شاعر ادامه داد: اگر به سمت جلو گام برمی داریم باید نگاه کنیم به پشت سرمان که چه کسانی خون دل خوردند تا امروز به این نقطه از جغرافیای شعر انقلاب برسیم و خدای نکرده یادمان نرود آن ها را که تا آخرین لحظه حیات دنیوی‌شان متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی در شعرشان بودند.

وی گفت: آینده روشن شعر انقلاب را امروز همه ما می توانیم به وضوح ببینیم. با استقبالی که شاعران از این جشنواره کردند، اکثریت قریب به اتفاق آن نیز شاعران جوانی بودند که شور انقلابی در قلب و قلم شان موج می زد. همه آن ها برگزیده شعر انقلاب اند و سرمایه شعر انقلاب. باشد که غافل نشویم از این سرمایه ها که مملکت ما این گهرهای ناب را بسیار دارد.