نشست خبری ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب صبح امروز شنبه چهارم دی ماه، در حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم، مرتضی امیری اسفندقه دبیر هنری این جشنواره در سخنانی عنوان کرد، هر چند که به باور ما شعر تعریف ناپذیر است اما شعر انقلاب تعریف دارد و این تعریف در سه دهه گذشته گسترده‌تر شده است. در دهه‌های نخستین انقلاب اسلامی ما در شعر انقلاب اسلامی با موضوعی مانند بیداری اسلامی مواجه بودیم اما امروزه اوضاع خاورمیانه  به شکلی است که شعر انقلاب باید به روی موضوعاتی خاص‌تر متمرکز شود. امروزه وقتی صحبت از عدالت و انسانیت می‌کنیم، گستره شعر انقلاب خودش را نشان می‌دهد و می‌بینیم که این شعر نه ایران و پایتختش که به جهان تسری پیدا می‌کند.

وی در همین زمینه افزود: وقتی صحبت از شعر آئینی هم می‌کنیم منظورمان دیگر تنها شعر محدود به مسائل آئینی نیست. هر چه در ایران عزیز به عنوان آئین معرفی شده و منافاتی با اصول انسانیت ندارد و مبانی الهی ما را زیر سوال نمی‌برد در این حوزه تقسیم می‌شود. بسیاری از آئین‌های ما مذهبی نیستند و ریشه در مبانی معنوی ما دارند. شعر آئینی را نباید صرفا  شعر مذهبی دانست. آئین شب یلدای ما ایرانیان نیز در قالب شعر می‌تواند شعری آئینی خلق کند. در حوزه دفاع مقدس نیز شعر درباره دفاع از هر امر مقدسی را باید شعر دفاع مقدس بدانیم.

اسفندقه افزود: با چنین تعاریفی ما در این جشنواره تلاش داشتیم تا شعر انقلاب را بر پشت بام بلندتری بنشانیم.

دبیر علمی ششمین دوره جشنواره شعر انقلاب در ادامه به آمار آثار رسیده به این دوره از جشنواره پرداخت و گفت: پس از انتشار فراخوان تا امروز، ۸۷۴ اثر از ۲۰۱ شرکت‌کننده در همه بخش‌ها به دبیرخانه رسیده که شامل ۲۴۴ مجموعه شعر در همه قالب‌ها، ۵۹۹ تک اثر در همه قالب‌ها و ۳۱ اثر پژوهشی بوده است. این آثار در نهایت به صورت تفکیکی در بخش مجموعه شعر شامل ۱۴۰ اثر سنتی و ۱۰۴ اثر نیمایی در داوری‌ها لحاظ شد و در بخش تک اثر نیز ۳۲۱ شعر سنتی و ۲۷۸ شعر نیمایی توانست به مرحله نهایی داوری راه پیدا کند. در بخش پژوهش نیز ۲۵ مقاله و ۶ کتاب به مرحله نهایی داوری راه پیدا کرد. به گفته اسفندقه انتخاب نهایی برگزیدگان جشنواره نیز در بخش شعر سنتی از میان ۱۰ تک اثر و ۵ مجموعه اثر و در بخش نیمایی از ۸ تک اثر و ۴ مجموعه اثر و در بخش پژوهش نیز از میان یک کتاب و ۳ مقاله انتخاب خواهند شد.

وی داوران این دوره از جشنواره را نیز در بخش شعر نیمایی مصطفی علیپور، محمد رضا عبدالملکیان و علی‌محمد مودب و در بخش شعر سنتی نیز محمد علی بهمنی، محمد کاظم کاظمی و محمود حبیبی کسبی و در بخش پژوهش نیز سعید یوسف‌نیا، عبدالحمید ضیایی و محمد رضا سنگری معرفی کرد.

در ادامه این نشست خبری محمد زرویی معاون موسسه فرهنگی سپهر سوره هنر نیز در سخنانی عنوان کرد: مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره روز هفتم دی ماه در شهر شیراز  و در جوار آرامگاه حافظ  آغاز و پس از آن در همان روز نیز شب شعر بزرگ انقلاب با حضور ۲۵ شاعر برجسته کشور  و نیز شاعرانی از لبنان، سوریه، عراق، پاکستان، کویت، آذربایجان و پاکستان برگزار می‌شود.

زوریی افزود: محفل ادبی دیدار مهر نیز نخستین جلسه خود را  که از این پس هر ماه برگزار خواهد شد، در این جشنواره برگزار می‌کند و در آن جمعی از شاعران انقلاب در حرم‌شاه‌چراغ جلسه شعری برگزار و طی  آن از کتاب «امین شعر انقلاب» شامل راهکارهای عملی رهبر معظم انقلاب برای گسترش و تقویت زبان فارسی که توسط محمد حسن مقیسه تدوین شده است، رونمایی خواهد شد. همچنین کتاب «سکوت سرشار از هیاهو» شامل تازه‌ترین شعرهای شاعران عرب در حوزه بیداری اسلامی با آثاری از شاعران فلسطین، سوریه، لبنان، عراق، کویت، مصر و یمن و مراکش که توسط موسی بیدج و فائزه جمالی گردآوری و ترجمه شده نیز در این مراسم رونمایی می‌شود.

وی همچنین از برپایی مراسم تجلیل از سه شاعر برجسته انقلاب شامل مرحوم نصرالله مردانی، سید محمود سجادی و قادر طهماسبی در این جشنواره خبر داد.

در پایان این نشست خبری امیری اسفندقه در پاسخ به سوالی درباره نحوه انتخاب داوران این جشنواره نیز گفت:بنده در معدل گیری داوران و حتی در جلسه رای‌گیری آنها حضور نداشتم اما همه آثار را خودم یک بار دیگر خوانده‌ام. شیوه کار من معلمی است و اقتضا می‌کند که در نظر داوران دخالتی نکنم. البته داوران نیز انتخاب شخص من نبوده‌اند بلکه آثارشان بوده که آنها را به ما معرفی کرده است.

در همین زمنیه محمد زرویی نیز افزود: تمامی جشنواره‌های حوزه هنری دارای یک شورای سیاستگذاری است که از ابتدای هر جشنواره تشکیل و فرآیند اجرای جشنواره را به پیش می‌برند. درباره جشنواره شعر انقلاب نیز ما با تشکیل این شورا و با اتفاق نظر و گرفتن نظر دبیر، داوران را انتخاب کردیم.