حجت‌الاسلام رشیدی‌نسب، محقق و پژوهشگر حوزه قرآن و عترت، درباره وجهه والای کرامت امام حسن (ع) اظهار کرد: امام حسن مجتبی (ع) دو مرتبه تمام ثروت و دارایی خویش را در راه خدا بخشید و سه مرتبه نیز تمام اموال خود را وقف کرد.

وی با اشاره به داستانی از بخشش امام حسن مجتبی (ع) و رفتار او در قبال یک کنیز گفت: در گذشته و حتی در دوران حیات اهل‌بیت (ع) رفتار مردم با کنیزان شایسته نبود که آنان از انجام برخی امور ساده نیز محروم بودند و تا اجازه‌ای صادر نمی‌شد، نمی‌توانستند قدم از قدم بردارند.

حجت‌الاسلام رشیدی‌‌نسب افزود: با وجود چنین برخورد و رفتار ناپسندی از سوی برخی از مردم در گذشته، اهل‌بیت (ع) زیباترین رفتارها در صحنه‌های مختلف به ما تعلیم دادند که نمونه آن رفتار امام حسن مجتبی(ع) در برابر کنیزشان است.

این پژوهشگر حوزه قرآن و عترت خاطرنشان کرد: جریان چنین است که روزی کنیزی، شاخه گلی برای امام حسن (ع) هدیه آورد، امام (ع) نیز به او فرمود :«أنت حرّه لوجه الله»، تو در راه خدا آزاد هستی. من به آن حضرت عرض کردم :به جهت یک شاخه گل؟ امام حسن(ع) فرمود :خداوند ما را چنین تربیت کرده است؛ آنجا که می‌فرماید :«وَ إِذا حُیِّیتُم بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحسَنَ مِنها»، هرگاه به شما درود گفته شد، شما درودی بهتر از آن پاسخ بدهید (سوره نساء، آیه۸۶)

حجت‌الاسلام رشیدی‌نسب با بیان این مطلب که نیکوتر از هدیه آن کنیز، آزادی او در راه خدا بود، یادآور شد: در چنین موقعیتهایی است که مفهوم کریم اهل‌بیت (ع) بیشتر برایمان واضح می‌شود.