با آغاز ماه محرم و صفر و قرار گرفتن در فضای حسینی و همچنین موسم اربعین حسینی(ع) بسیاری از هنرمندان جوان و انقلابی و همچنین پیشکسوتان عرصه هنر دستی به قلم دارند و با تولید آثاری فاخر و ارزشی، اراداتشان را به محضر امام حسین(ع) و اهل‌بیت ایشان ابراز می‌کنند، در همین راستا، محمد خاتمی یکی از نقاشان جوان کشورمان اقدام به تولید نقاشی‌هایی با محوریت راهپیمایی اربعین حسینی(ع) کرده است، به همین مناسبت، سراغ او رفتیم و با او به گفت‌وگو نشستیم.

وحید خاتمی، با بیان اینکه همۀ هنرمندان و نقاشان با وارد به فضای تصویرسازی دربارۀ امام حسین (ع)، هر یک به میزانی از نور مولایشان بهره‌مند می‌شوند، گفت: شعاع نور امام حسین (ع) آنقدر وسیع و گسترده است که نمی‌توان آن را در مکان یا زمانی محدود دانست، همچنانکه در این سالها کشش این نور را در أقصی نقاط جهان به این سرزمین به وضوح دیده‎ایم.

خاتمی اظهار کرد: سال گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین یکی از زائران نیجریه‎ای اینچنین می‌گفت: در نیجریه افرادی که توان لازم برای شرکت در راهپیمایی اربعین را ندارند، با خود عهدی بستند که مسافت زیادی را به این نیت راهپیمایی کنند، این نشان از جاذبۀ نور امام حسین (ع) دارد که با عبور از مرزها بسیاری مجذوب کرده است و این خود تأییدی بر این است که نور اربعین حسینی صرفاً به کربلا یا نقطه‎ای دیگر محدود نیست.

لزوم ارائۀ تصویری صحیح از فضای اربعین حسینی (ع)

وی با بیان اینکه اربعین حسینی بستری عظیم برای فعالیتهای معرفتی به شمار می‌رود، بر لزوم ارائۀ تصویری صحیح از فضای اربعین تأکید و گفت: ماجرای امام حسین (ع) برای بعضی افراد در پایان دهۀ اول محرم تمام می‌شود و به ادامۀ آن توجهی ندارند، این در حالی است که اربعین را باید در امتداد عاشورا بدانیم.

خاتمی افزود: باید این فرهنگ در جامعه و همچنین در وجود هر یک از محبان اهل‌بیت (ع) تقویت شود که بعد از محرم ـ که بیشتر فضای گریه و ماتم مطرح است و بدین وسیله نیز رشد بسیاری حاصل می‌شود ـ حرکت واقع شود، حرکتی که در پی رشد صورت گرفته در محرم است، به عبارت دیگر نباید بعد از محرم نشست و ساکن ماند، بلکه باید با استفاده از شور و رشد محرم با قدرت حرکت کرد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به این نکته در فضای محرم و اربعین قابل بررسی و مطالعه است که مردم در محرم در حال عزاداری و گریۀ بر امام حسین (ع) و اهل‌بیت ایشان هستند، اما در فضای اربعین غم و اندوهی دیده نمی‌شود یا حداقل کمتر است، اما آنچه که غلبه دارد، فضای شاد زائران است.

اربعین مدل تمدنی و فرهنگی حرکت به سوی مهدویت است

خاتمی با تأکید بر اینکه جاذبۀ نور امام حسین (ع) بسیار بیشتر از خون ایشان است، تصریح کرد: خون شهید آن هم امام حسین (ع) یقیقاً اثرگذاری خاص و وسیعی دارد، اما وقتی در پهنۀ وسیع‎تری قرار می‌گیریم، اثرگذاری ماجرای نور پررنگ‌تر می‌شود که اربعین مصداق چنین فضایی است. اربعین موسم رفتن و پیوستن به امام حسین (ع) و مدل تمدنی و فرهنگی حرکت به سوی مهدویت است. به عبارت دیگر، اربعین رو آمدن شیعیان است.

وی دربارۀ اهمیت و لزوم استفاده از فرصت اربعین برای انتقال مفاهیم صحیح معرفتی تأکید کرد: جبهۀ شیعه باید قبل از اینکه دشمن وارد جریان اربعین شود و تصورات تاریک و منحرفانۀ خودش را به جهانیان انتقال دهد، تولید داشته باشد و تصویر صحیحی از مفاهیم دینی و به ویژه اربعین حسینی ارائه دهد.

۱۳۹۵۰۸۲۱۱۵۱۵۱۷۶۶۶۹۱۷۵۴۴۱۰

خاتمی دربارۀ یکی از آثار خود با عنوان «نور زهرایی (س)» اینگونه توضیح داد: در مجموع تصاویری که در فضای راهپیمایی اربعین تهیه کرده‎ام، سعی بر غلبۀ جنبۀ نورانی اهل‌بیت (ع) بوده است، در این تصویر زائران امام حسین (ع) در یک فضای مملو از نوری در حال حرکت به سوی امام (ع) هستند، نوری که همه را در بر گرفته است.

وی افزود: باید به این نکته توجه داشته باشیم که وقتی نور هست، شیء معنا پیدا نمی‎کند، اگر بخواهیم نور را تصویر کنیم، نباید هیچ چیزی قرار دهیم، اما اگر بخواهیم مفهوم را بیان کنیم، چاره‎ای نداریم که عناصری را به کار بگیریم.

خاتمی با ابراز امیدواری از اینکه در آینده بتواند این مجموعه آثار را در معرض دید مخاطبان قرار دهد، یادآور شد: این مجموعه آثار به صورت نقاشی دیجیتالی است و اکنون به جهت نیاز به تکمیل و پختگی بیشتر، برنامه‌ای برای نمایش همگی آنها در معرض عموم ندارم، اما در آینده امیدوارم چنین فرصتی فراهم شود، چراکه اگر اینگونه فعالیتها خروجی نداشته باشد، اثری نخواهد داشت.

تسنیم/